EagleTribune.com, North Andover, MA

May 2, 2014

Voters will decide on adding two selectmen

Monday's election also has selectman race

By Mike LaBella
mlabella@eagletribune.com

---- — GROVELAND — Voters will decide on Monday whether to increase the Board of Selectmen from three to five members — an issue that has been discussed by townspeople for years.

In Monday’s election, voters will also choose various town officials, including a selectman.

If the ballot question about the number of selectmen on the board passes, voters will choose one additional selectman for a two-year term and one additional selectman for a three-year term in the 2015 election.

This initiative to expand the Board of Selectmen was Article 17 at last year’s annual Town Meeting, where it was approved. The act was then approved by the state legislature and signed into law by the governor on Dec. 19, opening the door for it to appear on Monday’s ballot.

Selectman Donald Greaney decided not to seek reelection this year. That resulted in four candidates seeking his seat in Monday’s election.

They are: William Dunn, a local landscaper; Charles Haryslak, a volunteer at the library and on the Open Space and Trails Committee; Richard Sciacca, a former selectman and former town clerk; and Michael Wood, who serves as an alternate member of the Zoning Board.

Wood is also running for light commissioner, challenging incumbent Kenneth Rollins.

Polls in Town Hall at 183 Main St. will be open Monday from 7 a.m. to 8 p.m. The results of the election are expected to be posted sometime after the polls close.

Who is on the ballot:

Assessor for 3 years: Incumbent: N. Dana Moody, 2 Seven Star Road

Cemetery Commission for 3 years: Robert Guptill, 9 Fairview Circle

Health Board for 3 years: Incumbent Robert O’Hanley, 29 Fairview Circle

Health Board for 2 years: Charlotte Parker, 479 Main St.

Housing Authority for 5 years, vote for one: Jillian Nelson, 79 Gardner St.; F. John Osborne, 3 Pleasant St.

Library trustee for 3 years, vote for three: Incumbent Laurie LeBlanc, 10 Madison Ave.; incumbent Laurel Puchalski, 125 School St.; Heidi A. Snyder, 22 Sylvan St.

Light Commission for 3 years, vote for one: Incumbent Kenneth Rollins, 2 Bare Hill Road; Michael Wood, 8 School St.

Moderator for 1 year:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Color Incumbent S. Valerie Osborne, 3 Pleasant St.

School Committee for 3 years: Incumbent John Willett, 111 School St.

Selectman for 3 years, vote for one: William Dunn, 10 Garrison St.; Charles Haryslak, 94 Main St.; Richard Sciacca, 833 Salem St.; Michael Wood, 8 School St.

Tree warden for 1 year:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Color Incumbent Mark McCabe, 16 Bare Hill Road

Water/Sewer Commission for 3 years: Incumbent Bruce Adams, 108 Main St.