EagleTribune.com, North Andover, MA

February 8, 2014

AREA GAMES


The Eagle-Tribune

---- — Today’s Games

Boys Basketball

Brooks at Rivers, 4 p.m.

Girls Basketball

Beaver Country Day at Brooks, 2 p.m.

Boys Ice Hockey

Boston Latin at Methuen, 12 p.m.; Whittier at Lynnfield, 12 p.m.; Londonderry at Pinkerton, 1:30 p.m.; Brooks at St. George’s, 3:30 p.m.; Andover at Peabody, 4 p.m.; Nashua North at Salem, 4:30 p.m.; Lebanon at Timberlane, 4:35 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 6:30 p.m.; Alvirne at Windham-Pelham, 6:45 p.m.; Pentucket at North Reading, 7 p.m.; Lincoln/Sudbury at North Andover, 8:10 p.m.

Girls Ice Hockey

Methuen at Haverhill; Brooks at St. George’s, 3:30 p.m.; Lincoln/Sudbury at Central Catholic, 6:40 p.m.

Wrestling

Graves Kelsey at Brooks; TBA at North Andover; Windham at Exeter, 9 a.m.; Londonderry at Concord, 9 a.m.; Pelham at Manchester Memorial, 9 a.m.; Coaches Dual Meet Tournament, 9 a.m.; State Coaches Dual Meet, 9 a.m.; Methuen at Haverhill, 10 a.m.; Pentucket at Wakefield, 10 a.m.; Salem at Goffstown, 10 a.m.; Lawrence at TBA, 10:30 a.m.; Hollis-Brookline at Pinkerton, 1 p.m.; Pinkerton at Timberlane, 7 p.m.

Tomorrow’s Games

Boys Basketball

Gloucester at Whittier, 2 p.m.; St. John’s Prep at Central Catholic, 3 p.m.; Merrimack at Timberlane, 6:30 p.m.

Girls Basketball

Danvers at Whittier, 4 p.m.

Boys Ice Hockey

Spaulding at Windham-Pelham, 6 p.m.

Monday, Feb. 10

Boys Basketball

Amesbury at Georgetown, 6:30 p.m.; Pentucket at Triton, 6:30 p.m.; Greater Lowell at Greater Lawrence, 6:30 p.m.; Notre Dame at Northeast Metro, 7 p.m.; Saugus at North Reading, 7 p.m.; Haverhill at Dracut, 7 p.m.

Girls Basketball

Greater Lawrence at Greater Lowell, 5:30 p.m.; Notre Dame at Northeast Metro, 5:30 p.m.; North Reading at Saugus, 6:30 p.m.; Georgetown at Amesbury, 6:30 p.m.; Triton at Pentucket, 6:30 p.m.; Dracut at Haverhill, 7 p.m.

Girls Gymnastics

Campbell at Pinkerton, 10 a.m.; Bedford at Salem, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Londonderry at Nashua South, 6 p.m.; Kingswood at Timberlane, 8:10 p.m.

Girls Ice Hockey

Andover at Westwood, 5:30 p.m.

Wrestling

Pentucket at Danvers, 5 p.m.

Tuesday, Feb. 11

Boys Basketball

Whittier at Chelsea, 5:30 p.m.; Timberlane at Salem, 6:30 p.m.; Windham at Goffstown, 6:30 p.m.; Methuen at Lowell, 7 p.m.; Londonderry at Pinkerton, 7 p.m.; Central Catholic at North Andover, 7 p.m.; Andover at Lawrence, 7 p.m.; Chelmsford at Haverhill, 7 p.m.

Girls Basketball

Minuteman at Fellowship Christian, 4 p.m.; Timberlane at Salem, 5 p.m.; Londonderry at Pinkerton, 5:30 p.m.; Goffstown at Windham, 6:30 p.m.; Lowell at Methuen, 7 p.m.; Bishop Brady at Sanborn, 7 p.m.; North Andover at Central Catholic, 7 p.m.; Lawrence at Tewksbury, 7 p.m.; Haverhill at Chelmsford, 7 p.m.; Billerica at Andover, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Whittier at North Reading, 7 p.m.

Boys Skiing

NH Boys States, 9 a.m.

Girls Skiing

Timberlane at TBA, 9 a.m.; TBA at Andover, 3:30 p.m.

Wrestling

North Reading at Josiah Quincy Upper, 4:30 p.m.; Haverhill at Dracut, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 12

Boys Basketball

Belmont Hill at Brooks, 4:30 p.m.; Ipswich at Georgetown, 6:30 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 6:30 p.m.

Girls Basketball

Fellowship Christian at Lynn Tech, 4 p.m.; BB&N at Phillips, 4:45 p.m.; Brooks at Rivers, 5 p.m.; Presentation of Mary at Greater Lawrence, 5:30 p.m.; Georgetown at Ipswich, 6:30 p.m.; Hamilton-Wenham at North Reading, 7 p.m.; Whittier at Andover, 7 p.m.

Boys Gymnastics

Braintree at Andover, 6 p.m.

Boys Ice Hockey

Whittier at North Reading; Brooks at Groton, 3 p.m.; Cushing Academy at Phillips, 3:15 p.m.; Salem at Manchester Central, 4 p.m.; Timberlane at Keene, 6 p.m.; Methuen at Lincoln/Sudbury, 6 p.m.; Pinkerton at Nashua North, 6 p.m.; Westford Academy at Andover, 7 p.m.; Central Catholic at Waltham, 7 p.m.; North Andover at Haverhill, 7 p.m.; Pentucket at Masconomet, 7:50 p.m.

Girls Ice Hockey

Haverhill at Newton South; Phillips at Nobles, 3:15 p.m.; Groton at Brooks, 4:30 p.m.; Waltham at Methuen, 5 p.m.; Acton-Boxborough at Andover, 7:30 p.m.; Central Catholic at Weston, 7:50 p.m.

Boys Indoor Track

Phillips Exeter at Phillips, 2:30 p.m.

Girls Indoor Track

Phillips Exeter at Phillips, 2:30 p.m.

Wrestling

Windham at Plymouth, 6 p.m.; St. Thomas Aquinas at Pelham, 6 p.m.; Pinkerton at Salem, 6 p.m.; Haverhill at Masconomet, 6:30 p.m.; Andover at Billerica, 7 p.m.; Methuen at Central Catholic, 7 p.m.; Londonderry at Exeter, 7 p.m.; Timberlane at Concord, 7 p.m.; Lawrence at North Andover, 7 p.m.

Thursday, Feb. 13

Boys Basketball

Brooks at Phillips, 4:45 p.m.; Andover at Central Catholic, 7 p.m.; Tewksbury at Haverhill, 7 p.m.

Girls Basketball

Mystic Valley at Greater Lawrence, 5:30 p.m.; Everett at Haverhill, 5:30 p.m.; Presentation of Mary at Northeast Metro, 5:30 p.m.; Sanborn at Campbell, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Pinkerton at Bishop Brady, 2:15 p.m.; Windham-Pelham at Winnacunnet, 4 p.m.; Concord-Carlisle at North Andover, 5:50 p.m.

Girls Ice Hockey

Methuen at Wayland, 7:50 p.m.

Boys Indoor Track

Methuen at Reggie Lewis Track and Athletic Center

Girls Indoor Track

Methuen at Reggie Lewis Track and Athletic Center

Girls Skiing

NH Girls States, 9 a.m.

Friday, Feb. 14

Boys Basketball

Greater Lawrence at Lynn Tech, 5:30 p.m.; Northeast Metro at Presentation of Mary, 5:30 p.m.; Pelham at ConVal, 6:30 p.m.; Londonderry at Salem, 6:30 p.m.; Georgetown at Manchester, 6:30 p.m.; North Reading at Masconomet, 6:30 p.m.; Manchester West at Pinkerton, 6:30 p.m.; Newburyport at Pentucket, 6:30 p.m.; Windham at Portsmouth, 6:30 p.m.; Bedford at Timberlane, 6:30 p.m.; Methuen at North Andover, 7 p.m.; Campbell at Sanborn, 7 p.m.; Whittier at Shawsheen Valley, 7 p.m.; Andover at Central Catholic, 7 p.m.; Lawrence at Lowell, 7 p.m.

Girls Basketball

Shawsheen Valley at Whittier, 5:30 p.m.; Northfield Mt Hermon at Phillips, 6 p.m.; Timberlane at Bedford, 6:30 p.m.; ConVal at Pelham, 6:30 p.m.; Manchester at Georgetown, 6:30 p.m.; Portsmouth at Windham, 6:30 p.m.; North Andover at Methuen, 7 p.m.; Salem at Londonderry, 7 p.m.; Masconomet at North Reading, 7 p.m.; Central Catholic at Andover, 7 p.m.; Chelmsford at Lawrence, 7 p.m.; Pentucket at Newburyport, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Brooks at Roxbury Latin, 6:15 p.m.; Phillips at Tabor Academy, 6:30 p.m.

Girls Ice Hockey

Marblehead at Methuen, 5 p.m.; Brooks at Middlesex, 5 p.m.; Milton Academy at Phillips, 5:30 p.m.

Boys Indoor Track

MIAA Division II Championship, 4 p.m.

Girls Indoor Track

MIAA Division 2 Championship, 4 p.m.

Wrestling

Londonderry at Pinkerton, 5:30 p.m.

Saturday, Feb. 15

Boys Basketball

Brooks at Thayer Academy, 3:30 p.m.

Girls Basketball

Windham at Oyster River, 6:30 p.m.

Girls Gymnastics

North Andover at TBA, 9 a.m.; NH State Meet, 9 a.m.

Boys Ice Hockey

Goffstown at Windham-Pelham, 9 a.m.; Haverhill at Methuen, 12 p.m.; Londonderry at Bishop Brady, 3:30 p.m.; Phillips at Brooks, 4 p.m.; Andover at Central Catholic, 4:30 p.m.; Triton at Pentucket, 5 p.m.; Manchester Memorial at Pinkerton, 6 p.m.; Salem at Trinity, 6 p.m.; Dover at Timberlane, 6:40 p.m.; Rockport at North Reading, 7 p.m.; Whittier at Newburyport, 7 p.m.

Girls Ice Hockey

Haverhill at Central Catholic; North Andover at Central Catholic, 1 p.m.; Brooks at Tabor Academy, 3:30 p.m.; Westford Academy at Andover, 5:20 p.m.

Boys Swimming

Phillips at Phillips Exeter, 2 p.m.; Division I State Meet, 8:20 p.m.

Girls Swimming

NH Division 1 State Meet, 8:20 a.m.; Phillips at Phillips Exeter, 2 p.m.

Wrestling

Division II North Sectional Tournament; Sectionals; Milford at Salem, 8 a.m.; Cavalier Classic, 8 a.m.; Exeter at Pinkerton, 9 a.m.; Division 1 North Sectional, 10 a.m.