EagleTribune.com, North Andover, MA

June 16, 2013

Area Track and Field Honor Roll:


The Eagle-Tribune

---- — Area Boys Leaders

100 Meters

Alex Mayhew, Haverhill, 10.95, tied 8th all-time; Babtunde Bello, Phillips, 11.15; Bryan Morales, Lawrence, 11.35; Jeremy Zannini, Central, 11.42; Brandon Dreyfuss, Windham, 11.45; James Toohey, Pinkerton, 11.45; Hector Payano, Greater Lawrence, 11.45

Hand-timed: Alex Mayhew, Haverhill, 10.8; Hector Payano, Greater Lawrence, 10.9

200 Meters

Alex Mayhew, Haverhill, 21.71, all-time record; Zach Cicio, Pinkerton, 22.40, 15th all-time; Jose Adames, Lawrence, 22.63; Starlin Ortiz, Londonderry, 22.65; Hamza Naveed, Andover, 22.69

Hand-timed: Hector Payano, Greater Lawrence 22.3; Alex Mayhew, Haverhill, 22.3

400 Meters

Connor Kwiecien, Pinkerton, 49.30, 8th all-time; Chris Poggi, Pinkerton, 49.93, 17th all-time; Hamza Naveed, Andover, 50.53; Ross Hardy, North Andover, 51.44; Zach Cicio, Pinkerton, 52.14

Hand-timed: Hamza Naveed, Andover, 50.5

800 Meters

Chris Poggi, Pinkerton, 1:55.37, tied 9th all-time; Mike Maldari, Andover, 1:56.01, 20th all-time; Mike O’Donnell, Methuen, 1:56.23, 23rd all-time; Jacob Johns, North Andover, 1:57.44; Brandon Hannon, Pelham, 1:57.83

Mile

Mike O’Donnell, Methuen, 4:16.09, tied 7th all-time; Jacob Johns, North Andover, 4:29.31; Patrick Chabot, Pinkerton 4:30.40 (4:28.84, 1,600); Chris Poggi, Pinkerton, 4:32.3 (4:31.30); Sean Kopetz, Pinkerton, 4:36.05 (4:34.46, 1,600)

2-mile

Mike O’Donnell, Methuen, 9:26.76; Phillip Parent, Pinkerton 9:50.58 (9:47.17, 3,200); Mitch Dutton, Salem, 9:50.64 (9:47.23, 3,200): Sean Kopetz, Pinkerton, 9:55.93 (9:52.49, 3,200); Edward Quezada, Lawrence, 9:59.9

Pole Vault

Ray Belanger-Deloge, Central, 13-0; Kyle Quinn, North Andover, 12-6; Cam Hastings, North Reading, 12-6; Isaiah Backels, Pinkerton, 12-3; Joseph Vetere, Andover, 12-0; Johnny Mendonca, Central, 12-0; Anthony Ry, Lawrence, 12-0; Kyle Couture, Pelham, 12-0

110 High Hurdles

D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 14.98; Jeremy Zannini, Central, 15.07; Joseph Staudt, North Andover, 15.10; Kevin Cheam, Pelham, 15.12; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 15.46

Hand-timed: Kevin Cheam, Pelham, 14.9

300 intermediate hurdles

Kevin Cheam, Pelham, 40.20; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 42.23; Matt Fischetti, Phillips, 42.25

Hand-timed: Kevin Cheam, Pelham, 41.3; Matt Fischetti, Phillips, 41.4

400 intermediate hurdles

Alex Dehullu, Central, 56.03, all-time record; David Rose, North Andover, 57.75, 5th all-time; Dan Thornton, Pentucket, 59.52; Mike Milano, Central, 59.69

Hand-timed: Alex Dehullu, 56.9; David Rose, 58.3

Shot put

Ryan Doherty, Central, 52-8; David Veilleux, Central, 52-5.25; Yanni Falaras, North Andover, 50-11.75; Sam Weeks, Methuen, 50-6; Justin Aimonetti, Phillips, 49-4.75

Javelin

Mark Zavrl, Andover, 193-8, modern area record (2003-present); Ryan Doherty, Central, 175-2; Shaun Howard, Sanborn, 171-3; Alex Magoon, Salem, 170-2; John Mastascusa, North Reading, 164-6

Discus

Sam Weeks, Methuen, 142-1; Jason Rice, North Andover, 136-0; David Veilleux, Central, 132-1; John Mastascusa, North Reading, 131-2; Jacob Crisante, North Andover, 130-1

High jump

Starlin Ortiz, Londonderry, 6-5; John Braga, North Reading, 6-4; Jamahl Lopez, Central, 6-2; Kery Cajou, Lawrence, 6-2; Patrick Irwin, North Andover, 6-2; Ahamdi Ogwuru, North Andover, 6-2

long jump

Kevin Cheam, Pelham, 22-9.5, 11th all-time; John Braga, North Reading, 22-7, tied 14th all-time; Alex Mayhew, Haverhill, 22-1; ; Patrick Fitzgerald, Windham, 21-2.5; Jeremy Zannini, Central, 21-0.5

triple jump

Patrick Irwin, North Andover, 44-2.75; Kevin Cheam, Pelham, 42-8.5; Ian Mitchell, Pentucket, 42-2; Joseph Staudt, North Andover, 41-11.75; Hector Payano, Greater Lawrence, 41-5.75

4x100 relay

Phillips, 43.75 (Jonathan Arone, Derek Yao, Robert Rush, Babtunde Bello) 30th all-time; Andover, 43.97; Londonderry, 44.08; Central, 44.15; Pinkerton, 44.70

Hand-timed: Central, 44.7; Phillips, 44.7

4x400 relay

Andover (Sebastian Silveira, Oliver Eberth, Hamza Naveed, Matt Reardon) 3:24.42, 15th all-time; North Andover, 3:27.14; Pinkerton, 3:29.87; Phillips, 3:32.11; Central, 3:34.13

4x800 relay

North Andover (Dan Marino, Christopher Dalke, Derek Zahoruiko, Jacob Johns) 8:05.54; Pinkerton, 8:11.6; Londonderry, 8:19.85; Andover 8:23.22

decATHLON

D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 5,966, 12th all-time; John Braga, North Reading, 5,848; Ian Mitchell, Pentucket, 5,657

Area Girls Leaders

100 Meters

Cammie Little, Phillips, 12.38, 5th all-time; Kristen Bourque, Londonderry, 12.58, tied 10th all-time; Yorgelis Ortiz, Londonderry, 12.86; Sydney Gillis, Andover, 12.91; Rachel Annino, Andover, 12.94

Hand-timed: Sydney Gillis, Andover, 12.6; Cammie Little, Phillips, 12.6

200 Meters

Kristen Bourque, Londonderry, 24.97, all-time record; Cammie Little, Phillips, 25.79, 11th all-time; Jenna Smolag, North Andover, 26.35; Abbie Pustis, Andover, 26.79; Michelle Gencorelli, Andover, 26.80

Hand-timed: Jenna Smolag, North Andover, 25.9; Cammie Little, Phillips, 26.2

400 Meters

Danielle Gajewski, Timberlane, 58.76, 16th all-time; McKenna Kilian, Pentucket, 59.30; Caroline Shipley, Phillips, 59.44; Paige Wesolowski, Pentucket, 59.79; Taylor DePalo, Central, 60.04

Hand-timed: Hannah Kimball, Timberlane, 60.0

800 Meters

Amanda Szymanski, Londonderry, 2:16.31, 4th all-time; Kylie Regan, Central, 2:17.56, 11th all-time; Kristen Tilley, Windham, 2:20.08; Nicole Roberts, North Reading, 2:20.26; Jackie Solimine, Haverhill, 2:21.0

Mile

Jackie Solimine, Haverhill, 5:13.60, 31st all-time; Marissa Porter, Pentucket, 5:13.67; Anoush Shehadeh, Phillips, 5:14.67 (4:51.44, 1,500); Riley Gilmore, Haverhill, 5:15.16; Nicole Roberts, North Reading, 5:15.47; Amanda Szymanski, Londonderry, 5:16.2 (5:14.3, 1,600)

2-mile

Anoush Shehadeh, Phillips 11:07.70 (10:18.41, 3,000), 15th all-time; Riley Gilmore, Haverhill, 11:09.84, 17th all-time; Morgan Sansing, Pinkerton, 11:16.10 (11:12.18, 3,200); Danielle Voke, North Andover, 11:31.39; Alissa Rogers, Londonderry 11:35.66 (11:31.65, 3,200)

Pole Vault

Maddie Arndt, Central, 11-3, 2nd all-time; Ali Attenasio, Pentucket, 11-0, tied 4th all-time; Melanie Packard, Londonderry, 10-9, tied 6th all-time; Julia Valenti, North Reading, 10-9, tied 6th all-time; Jordan Dufresne, Londonderry, 9-9

100 High Hurdles

Cole Godzinski, North Reading, 15.28, 8th all-time; Lizzie Kobelski, Andover, 15.77; Melissa Mackey, Central, 15.97; Hannah Chapman, Andover, 16.06; Brianna Gagnon, Central, 16.25

Hand-timed: Cole Godzinski, North Reading, 15.3; Hannah Chapman, Andover, 15.8

300 Low Hurdles

Crystal Peatfield, Salem, 47.99; Katelyn Suprenant, Pelham, 49.42; Brooke Paradis, Pelham, 50.91

Hand-timed: Crystal Peatfield, Salem, 48.7; Charli Jarvis, Phillips, 48.9

400 low hurdles

Katie Equi, Central, 66.91; Cole Godzinski, North Reading, 67.37; Jillian Gamache, Andover, 67.82; Mary Lavery, North Andover, 68.36

Hand-timed: Katie Equi, Central, 67.9

Shot put

Cassie Kobelski, Andover, 39-2; 9th all-time; Emily Murray, North Reading, 39-0.5, 11th all-time; Patty Driscoll, Londonderry, 36-1.75; Ryan MacRae, Andover, 35-8; Katie McManus, North Andover, 35-2

javelin

Natalie Howes, Londonderry, 116-7; Sandy Guenther, Londonderry, 111-5; Andrea Blanchard, Haverhill, 110-5; Danielle Donovan, Salem, 108-1; Andrea Pennock, Andover, 101-1

Discus

Erika Johnson, Central, 109-0; Ryan MacRae, Andover, 107-8; Emily Murray, North Reading, 106-9; Kayla Watson, Pinkerton, 105-6; Aneisha Berrios, Lawrence, 104-1

High jump

Catherine Flaherty, North Andover, 5-2; Olivia Burke, Salem, 5-2; Abigail Taylor, Andover, 5-1; Emily Swanson, Timberlane, 5-1; Eladia Cespedes, Methuen, 5-0; Brianna Gagnon, Central, 5-0; Emily Mills, Central, 5-0; McKenna Kilian, Pentucket, 5-0; Michaela Taffe, Timberlane, 5-0

Long jump

Hannah Chapman, Andover, 17-1; Elise Macowski, North Reading, 16-9.5; Olivia Burke, Salem, 16-8; Lauren MacGregor, Salem, 16-5; Emily Visconti, North Reading, 16-4

Triple jump

Hannah Chapman, Andover, 37-2, 5th all-time; Lauren MacGregor, Salem, 35-4.5; Brianna Coviello North Andover, 34-11; Micaela Soucy, Andover, 34-9; Skyler Goss, Pelham, 34-7.75; Katie Equi, Central, 34-6.5

4x100 relay

Londonderry (Kristen Bourque, Hannah Brownstein, Katie Mullett, Yorgelis Ortiz), 49.39, 7th all-time; Andover, 50.18; Phillips, 50.86; North Andover, 50.98; Salem, 51.42

Hand-timed: Andover 51.0, Londonderry 51.0

4x400 relay

Londonderry (Kristen Bourque, Morgan McGrath, Madison McKivergan, Amanda Szymanski) 3:59.45, 6th all-time; Central Catholic, 4:06.72; Timberlane, 4:07.86; North Andover, 4:08.85; Phillips, 4:11.20

4x800 relay

Londonderry (Sydney Lagueux, Madison McKivergan, Morgan McGrath, Amanda Szymanski) 9:19.89, all-time area record; Andover, 9:47.15; Timberlane, 9:55.75, Haverhill, 10:03.7

HEPTATHLON

Cole Godzinski, North Reading, 3,610, 21st all-time; McKenna Kilian, Pentucket, 3,546, 22nd all-time; Melissa Mackey, Central, 3,449