EagleTribune.com, North Andover, MA

October 10, 2012

Hometown scoreboard


The Eagle-Tribune

---- — agateLabel:Boys Cross Country

Greater Lawrence 15, Lynn Tech 50

at Lynn Woods (3.1 miles)

Top 3 Gr. Lawrence finishers: 1 Rolando Jimenez 19:17; 2. Hector Payano 19:18; 3. Jonathan Infante 19:25

Records: Lynn Tech 0-8, Greater Lawrence 11-0

Ipswich 25, North Reading 31

at Harold Parker (2.7 miles)

Top 3 North Reading finishers: 1. Eli Spicer 15:27; 3. Tyler Reiss 16:21; 7. Nick Martin 17:08

Records: North Reading 2-5

Londonderry takes second

at Salem (3.0 miles)

Team scores: Bedford 32, Londonderry 36, Salem 57, Nashua South 120

Top 3 area finishers: 2. Mitch Dutton (S) 15:53; 4. Damon Kilgore (L) 16:15; 5. Grant McAuliffe (L) 16:17; 6. Josh Leahy (L) 16:20; 8. Joe Settineri (S) 16:26

Pinkerton wins

at Phillips Exeter (2.9 miles)

Team scores: Pinkerton 17, Exeter 63, Keene 67, Spaulding 110

Top Pinkerton finishers: 1. Chris Poggi 15:39, 2. Pat Chabot 15:39, 3. Sean Kopetz 15:51, 5. Connor Kwiecien 16:01, 6. Joe Poggi 16:04, 7. Phil Parent 16:13, 8. Nick Pietrocarlo 16:14, 9. Owen Clark 16:22

Records: Pinkerton 7-0

Timberlane takes third

at Dover (3.1 miles)

Team scores: Winnacunnet 26, Concord 48, Timberlane 74, Dover 83

Top 3 Timberlane finishers: 9. Zach Bowen 17:29; 11. Dana Aylward 18:21; 17. Shawn Miller 18:45

Windham wins

at Weare, N.H. (3.1 miles)

Team scores: Windham 17, ConVal 39, John Stark forfeit (not enough runners)

Top Windham finishers: 1. Brandon Bielinski 18:09; 2. Alex Brissette 18:15; 3. Doug DeLuca 18:48; 4. Peter Caron 18:51

Records: Windham 7-5

Girls Cross Country

Greater Lawrence 17, Lynn Tech 41

at (Lynn Woods 3.1 miles)

Top 3 area finishers: 1. Carmen Rivera 25:40; 2. Rose Rigual 25:41; 3. Cassie Monroy 28:05

Records: Greater Lawrence 3-9

Ipswich 21, North Reading 37

at Harold Parker (2.7 miles)

Top 3 area finishers: 2. Nicole Roberts 17:04; 5. Rachel Roberts 19:42; 9. Leanne Trischitta 20:46

Records: North Reading 2-5

Pelham 15, Bishop Brady 50

at Concord (3.1 miles)

Top 3 Pelham finishers: 1. Shannen Arsenault 19:45; 2. Erica Pantaleo 22:02; 3. Rhiannon Snide 22:32

Londonderry takes second

at Salem (3.0 miles)

Team scores: Bedford 26, Londonderry 44, Nashua South 67, Salem 111

Top 3 area finishers: 8. Amanda Szymanski (L) 19:52; 15. Colleen Kennedy (L) 20:34; 16. Katie Wipf (L) 20:35; 18. Crystal Peatfield (S) 20:52; 30. Sam Hutchins (S) 21:45

Pinkerton sweeps

at Exeter (2.9 miles)

Team scores: Pinkerton 24, Exeter 49, Keene 65, Spaulding 105

Top Pinkerton finishers: 2. Ariel Vailancourt 18:31; 4. Felicia Dowling 18:53; 5. Taylor Lacey 19:03; 6. Danika Ashness 19:05; 7. Haley McMullen 19:06

Records: Pinkerton 6-1

Timberlane takes third

at Dover (3.1 miles)

Team scores: Concord 40, Winnacunnet 44, Timberlane 64, Dover 78

Top 3 Timberlane finishers: 1. Hannah Kimball 19:25; 4. Kate Estep 20:14; 15. Caryn Ojemann 21:46

Windham splits

at Weare, N.H. (3.1 miles)

Team scores: ConVal 31, Windham 38, John Stark 53

Top 3 Windham finishers: 3, tie. Emma Boyd and Kate Farrell 21:02; 5. Kristen Tilley 21:17

Field Hockey

Lynnfield 4, North Reading 4

Goals: NR — Lauren Emrich 3, Elizabeth Carlson

Assists: NR — Tarah Reilly 2, Carlson, Meghan Riley

North Reading (4-6-2): 3 1 — 4

Lynnfield (6-2-2): 1 3 — 4

Derryfield 6, Pelham 0

Saves: P — Ashlyn Farlow 23; D — 0

Pelham (3-9): 0 0 — 0

Derryfield (12-1): 5 1 — 6

Sanborn 2, Conant 0

Goals: S — Elyse Law, Meredith Garcia

Assists: S — Meghan Dolan

Saves: S — Jillian Walker 8; C — 5

Conant (6-6): 0 0 — 0

Sanborn (9-3): 1 1 — 2

Golf

Central Catholic 20, Methuen 0

Team leaders: Mark Mancini (CC) 35, Brendan Shirley (CC) 35, Patrick Silk (CC) 36, Tyler Nelson (CC) 37, Ryan Ajemian (CC) 37, Pat Humbleton (M) team medalist

Records: Methuen 0-12, Central Catholic 7-5

Masconomet 187, Pentucket 131

Team leaders: 1. Crystal Knight 29; 2. Jeff Funk 24; 4. Tom Funk 24

Records: Pentucket 6-6

Boys Soccer

Georgetown 1, Newburyport 0

Goals: G —Andrew Nowak

Saves: G — Gus Savage 4

Newburyport (6-4-1): 0 0 — 0

Georgetown (4-4-3): 0 1 — 1

Pentucket 2, Rockport 2

Goals: P — Matt Farrell, Trevor Collins

Assists: P — David Bachrach, Dylan Wright

Saves: P — Cody Sedler 5, Logan Sherwood 2; R — 7

Pentucket (8-1-2): 0 2 — 2

Rockport (8-1-1): 1 1 — 2

Methuen 6, Northeast Metro 2

Goals: M — Salah Baladi 3, Kevin Echeverry 2, Louis Warner

Assists: M — Echeverry 2, Ahmed Fathi, Baladi, Erik Onessimo, Alexis Lima

Saves: M — Shane Godek 7; N — 10

Northeast Metro (6-3-1): 0 2 — 2

Methuen (5-6): 3 3 — 6

Greater Lawrence 4, Nashoba Tech 0

Goals: Kristoff Gonzalez 2, Carlos Colmenero, Doug Leiva

Assists: Chris Gomez, Enderson Batista

Saves: GL — Ryan Kobrenski 2; NT — 22

Greater Lawrence (3-4-3): 1 3 — 4

Nashoba Tech (1-10): 0 0 — 0

North Reading 1, Lynnfield 0

Goals: NR — John Braga

Assists: NR — David Donegan

Saves: NR — Josh Intorcio 3; L — Joe Bassi 6

North Reading (5-3-3): 0 1 — 1

Lynnfield: 0 0 — 0

Billerica 3, Central Catholic 0

Saves: CC — Eric Tyrrell 18; B — 6

Central Catholic (2-8-1): 0 0 — 0

Billerica (5-6-1): 1 2 — 3

Sanborn 2, Farmington 1

Goals: S — Micah Peterson, Jordan Johnson

Assists: S — Johnson, Steven O’Callaghan, Sean Foster

Saves: S — Shaun Howard 10; F — 12

Sanborn (8-4-1): 1 1 — 2

Farmington (2-9-1): 1 0 — 1

Windham 7, Merrimack Valley 0

Goals: W — Andrew Lowman, James Baiguy, Casey Coupe, Matt Carbonello, David Carbonello, Alex Whitehead, Cole Rutledge

Assists: W — Whitehead 2, Joe Forti, Lowman, Rutledge, D. Carbonello, Andrew Pesci

Saves: W — Pesci 4; MV — 12

Windham (11-2): 3 4 — 7

Merrimack Valley: 0 0 — 0

Dracut 0, North Andover 0

Saves: NA — Marc Patnaude 6; D — 10

Dracut (5-4-2): 0 0 — 0

North Andover (8-1-2): 0 0 — 0

Andover 0, Chelmsford 0

Saves: A — Connor Merinder 9; C — 14

Andover (5-4-4): 0 0 — 0

Chelmsford (6-2-4): 0 0 — 0

Girls Soccer

Greater Lawrence 1, Lynn Tech 0

Goals: GL — Kadisha Fantuzzi

Assists: GL — Sarah Bailey

Saves: GL — Serena Torres 5; LT — 3

Greater Lawrence (2-9-1): 0 1 — 1

Lynn Tech (0-14): 0 0 — 0

Rockport 1, Pentucket 0

Saves: P — Sam Bomba 6

Rockport (3-8): 1 0 — 1

Pentucket (1-7-3): 0 0 — 0

North Andover 1, Dracut 0

Goals: Abbie Karalis

Assists: Eleni Coufos

Saves: NA — Emily Sauls 2; D — Rebecca Fisher 13

North Andover (7-3-1): 0 1 — 1

Dracut (1-9-1): 0 0 — 0

Chelmsford 4, Methuen 0

Saves: M — Courtney Zacharias 5; C — 3

Methuen (3-9): 0 0 — 0

Chelmsford: 2 2 — 4

John Stark 1, Sanborn 0

Saves: Amanda Turco 3; JS — Madison Janelle 5

John Stark: 1 0 — 1

Sanborn (9-4): 0 0 — 0

Lynnfield 2, North Reading 0

Saves: NR — Morgan Maiola 11

Lynnfield (5-4-3): 1 1 — 2

North Reading (2-6-3): 0 0 — 0

Haverhill 2, Lowell 0

Goals: H — Basema Hussein, Abby Nauffts

Assists: H — Molly Thomas, Kelleigh Cokely

Saves: H — Marlayna Buco 7; L — Sima Suon 7

Lowell: 0 0 — 0

Haverhill (6-4-2): 0 2 — 2

Girls Volleyball

Methuen 3, Whittier 0

Kills: M — Alicia Miller 7; W — Destiny Alicea 4

Blocks: M — Miller 4, Julie Sternberg 4; W — Hannah Getsim 2

Assists: M — Janelle Crowe 11; W — Makayla Hardy 2

Service points (aces): M — Crowe 19 (5); W — Heidi Arsenault 5 (none)

Digs: M — Elaina Dizoglio 3; W — Dominique Ortiz 14

Methuen (6-5): 25 25 25 — 3

Whittier (2-10):  9 12 18 — 0

Andover 3, Reading 1

Kills: A — Lauren Gibson 11, Liz Wait 9

Blocks: A — Wait 9, Molly Cronin 9

Assists: A — Lauren Murtagh 24

Service points (aces): A — Marcela Familiar-Bolanos 11 (4)

Digs: A — Gibson 14

Andover (11-0): 25 25 25 25 — 3

Reading (11-3): 27  9 12 23 — 1