EagleTribune.com, North Andover, MA

October 9, 2013

Area games


The Eagle-Tribune

---- — TODAY’S GAMES

Boys Cross Country

Amesbury at North Reading, 3:30 p.m.; Andover at Methuen, 3:30 p.m.; Central Catholic at Tewksbury, 3:30 p.m.; North Andover at Lawrence, 3:30 p.m.; Phillips at St. Paul’s, 3:30 p.m.; Pentucket at Georgetown, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at Shawsheen Valley, 4 p.m.

Girls Cross Country

Masconomet at North Reading, 3:30 p.m.; Andover at Methuen, 3:30 p.m.; Central Catholic at Tewksbury, 3:30 p.m.; North Andover at Lawrence, 3:30 p.m.; Pentucket at Georgetown, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at Shawsheen Valley, 4 p.m.; Presentation of Mary at Northeast Metro, 4 p.m.; Notre Dame at Whittier, 4 p.m.; Phillips at St. Paul’s, 4:30 p.m.

Field Hockey

Milton Academy at Phillips, 3 p.m.; Brooks at Tabor Academy, 3:30 p.m.; Andover at Methuen, 3:45 p.m.; Portsmouth at Windham, 4 p.m.; Bishop Guertin at Pinkerton, 4 p.m.; Bedford at Londonderry, 4 p.m.; Exeter at Timberlane, 4 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 6:30 p.m.; Haverhill at Lawrence, 7:30 p.m.

Golf

Andover at Central Catholic, 3 p.m.; Billerica at Haverhill, 3:30 p.m.; Wilmington at North Reading, 3:30 p.m.; Methuen at Lawrence, 4 p.m.

Boys Soccer

Winchendon at Phillips, 3:30 p.m.; Brooks at St Sebastian, 3:30 p.m.; Methuen at Malden, 3:45 p.m.; Saugus at Georgetown, 3:45 p.m.; North Reading at Ipswich, 3:45 p.m.; Whittier at North Shore Tech, 4 p.m.; Lowell Catholic at Greater Lawrence, 4 p.m.

Girls Soccer

Phillips at Brooks, 3 p.m.; Georgetown at Saugus, 3:45 p.m.; Ipswich at North Reading, 3:45 p.m.

Girls Volleyball

Phillips at BB&N, 3:30 p.m.; Salem at Spaulding, 5:30 p.m.; Bedford at Londonderry, 5:30 p.m.; Lowell at Methuen, 5:30 p.m.; Lawrence at North Andover, 5:30 p.m.; Windham at Souhegan, 6 p.m.; Tewksbury at Andover, 6 p.m.; Dracut at Central Catholic, 6 p.m.; Pelham at Fall Mountain, 6 p.m.; Exeter at Timberlane, 6:15 p.m.; Pinkerton at Bishop Guertin, 6:30 p.m.; Haverhill at Chelmsford, 6:30 p.m.

TOMORROW’S GAMES

Field Hockey

Mascenic at Sanborn; North Reading at Newburyport, 3:45 p.m.; Georgetown at Rockport, 3:45 p.m.; Pentucket at Saugus, 3:45 p.m.

Golf

N.H. Division championships Day 1, 3:15 p.m.; Chelmsford at Haverhill, 3:30 p.m.; Billerica at Andover, 3:30 p.m.; North Andover at Methuen, 3:30 p.m.; Lynnfield at North Reading, 3:30 p.m.; Georgetown at Pentucket, 3:30 p.m.

Boys Soccer

Haverhill at Lowell, 3:45 p.m.; Central Catholic at Dracut, 3:45 p.m.; Pinkerton at Bedford, 4 p.m.; Concord at Londonderry, 4 p.m.; Alvirne at Salem, 4 p.m.; Windham at Pelham, 4 p.m.; Timberlane at Keene, 4 p.m.; Lawrence at Billerica, 4:30 p.m.; Andover at North Andover, 6 p.m.

Girls Soccer

Tewksbury at Haverhill, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at Minuteman, 4 p.m.; Windham at Plymouth, 4 p.m.; Presentation of Mary at Whittier, 4 p.m.; Salem at Concord, 4 p.m.; Keene at Timberlane, 4 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 6:30 p.m.; North Andover at Andover, 7 p.m.

Girls Volleyball

Greater Lawrence at Greater Lowell, 4 p.m.; Whittier at Presentation of Mary, 4 p.m.; Peabody at North Reading, 4 p.m.

FRIDAY’S GAMES

Field Hockey

Salem at Keene; Methuen at North Andover, 3:45 p.m.; Concord-Carlisle at Haverhill, 4 p.m.; Windham at Milford, 4 p.m.; Lawrence at Dracut, 4:30 p.m.; Chelmsford at Andover, 7 p.m.

Football

Sanborn at Merrimack Valley, 6:30 p.m.; Pentucket at Masconomet, 7 p.m.; Andover at Billerica, 7 p.m.; Windham at Kennett, 7 p.m.; Concord at Pinkerton, 7 p.m.; Merrimack at Londonderry, 7 p.m.; Lowell at Central Catholic, 7 p.m.; Saugus at North Reading, 7 p.m.; Lawrence at North Andover, 7 p.m.; Timberlane at Nashua North, 7 p.m.

Golf

Billerica at North Andover, 3 p.m.

Boys Soccer

North Reading at Amesbury, 3:45 p.m.; Pentucket at Georgetown, 3:45 p.m.; Campbell at Sanborn, 4 p.m.; Windham at Plymouth, 4 p.m.; Everett at Methuen, 4 p.m.; Greater Lowell at Greater Lawrence, 4 p.m.; Phillips at Phillips Exeter, 4:30 p.m.

Girls Soccer

Methuen at Dracut, 3:30 p.m.; Amesbury at North Reading, 3:45 p.m.; Georgetown at Pentucket, 3:45 p.m.; Bedford at Pinkerton, 4 p.m.; Windham at Pelham, 4 p.m.

Girls Swimming

North Andover at Andover, 3:30 p.m.; Central Catholic at Dracut, 3:30 p.m.; Methuen at Haverhill, 3:30 p.m.

Girls Volleyball

Timberlane at Keene, 5 p.m.; Pinkerton at Bedford, 5:30 p.m.; Alvirne at Salem, 5:30 p.m.; Goffstown at Londonderry, 5:30 p.m.; Billerica at Methuen, 5:30 p.m.; Lawrence at Tewksbury, 5:30 p.m.; Windham at Coe-Brown, 6 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 6 p.m.; Pelham at St. Thomas Aquinas, 6 p.m.; North Andover at Andover, 6 p.m.; Haverhill at Dracut, 7 p.m.

Saturday, Oct. 12

Boys Cross Country

Coffin Classic, 9 a.m.; Pelham Invitational, 10 a.m.; BB&N at Brooks, 3 p.m.

Girls Cross Country

Coffin Classic, 9 a.m.; Pelham Invitational, 10 a.m.; BB&N at Brooks, 2:30 p.m.

Field Hockey

Rivers at Brooks, 2 p.m.; Bishop Fenwick at Central Catholic, 2 p.m.; St. Paul’s at Phillips, 2:30 p.m.

Football

Greater Lawrence at Shawsheen Valley, 10:30 a.m.; Methuen at Tewksbury, 1:30 p.m.; Salem at Goffstown, 1:30 p.m.; Dracut at Haverhill, 2 p.m.; Lynnfield at Georgetown, 2 p.m.; Pelham at Epping, 2:30 p.m.; Rivers at Brooks, 2:30 p.m.; Phillips at Cushing Academy, 3 p.m.

Golf

Londonderry at Pinkerton, 9:15 a.m.

Boys Soccer

Pinkerton at Exeter, 10 a.m.; Windham at Pelham, 1:30 p.m.; Rivers at Brooks, 2 p.m.; Tilton at Phillips, 2:30 p.m.

Girls Soccer

Methuen at Chelmsford, 10 a.m.; Rivers at Brooks, 2 p.m.; St. Paul’s at Phillips, 6 p.m.

Girls Volleyball

Phillips at Dana Hall, 2:30 p.m.

Sunday, Oct. 13

Girls Volleyball

Central Catholic at Holyoke, 9 a.m.

Monday, Oct. 14

Field Hockey

Walpole at Andover, 10 a.m.; Masconomet at Pentucket, 10 a.m.; Windham at Thomas Aquinas, 12 p.m.; Georgetown at Lynnfield, 3:45 p.m.; North Andover at Central Catholic, 7:30 p.m.

Boys Soccer

Pentucket at Saugus, 10 a.m.; Milton Academy at Phillips, 3:45 p.m.; Georgetown at Rockport, 6 p.m.

Girls Soccer

Rockport at Georgetown, 10 a.m.; Methuen at Somerville, 1 p.m.; North Reading at Newburyport, 2 p.m.; Saugus at Pentucket, 3:45 p.m.

Girls Volleyball

Somerville at Methuen, 3 p.m.; Phillips at Central Catholic, 4:15 p.m.

Tuesday, Oct. 15

Boys Cross Country

Manchester at North Reading, 3:30 p.m.; Windham at Hollis-Brookline, 4 p.m.

Girls Cross Country

Manchester at North Reading, 3:30 p.m.

Field Hockey

Haverhill at Everett, 4 p.m.; Nashua South at Londonderry, 4 p.m.; Sanborn at Conant, 4 p.m.; Timberlane at Keene, 4 p.m.; Derryfield at Pelham, 4 p.m.

Golf

Lowell at North Andover, 3 p.m.; Andover at Billerica, 3:30 p.m.; Pentucket at Newburyport, 3:30 p.m.; Dracut at Lawrence, 4 p.m.

Boys Soccer

Newburyport at North Reading, 3:45 p.m.; Whittier at Greater Lawrence, 4 p.m.; Merrimack Valley at Windham, 4 p.m.; Londonderry at Timberlane, 4 p.m.; Salem at Exeter, 4 p.m.; Lowell at North Andover, 6 p.m.; Methuen at Chelmsford, 6:30 p.m.; Dracut at Andover, 7 p.m.; Central Catholic at Haverhill, 7:30 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 7:30 p.m.

Girls Soccer

Greater Lawrence at North Shore Tech, 4 p.m.; Sanborn at John Stark, 4 p.m.; Windham at Merrimack Valley, 4 p.m.; Nashua South at Pinkerton, 4 p.m.; Whittier at Northeast Metro, 4 p.m.; Exeter at Salem, 4 p.m.; Timberlane at Londonderry, 4 p.m.; Somersworth at Pelham, 4 p.m.; North Andover at Lowell, 6 p.m.; Andover at Chelmsford, 6:30 p.m.; Billerica at Haverhill, 7 p.m.

Girls Swimming

Notre Dame at North Andover, 3:30 p.m.; Methuen at St. Peter Marian, 3:45 p.m.

Girls Volleyball

Greater Lawrence at Nashoba Tech, 4 p.m.; Burlington at North Reading, 4 p.m.; Northeast Metro at Whittier, 4 p.m.; Pinkerton at Manchester Memorial, 5 p.m.; Exeter at Salem, 5 p.m.; Reading at Andover, 6 p.m.; Londonderry at Timberlane, 6 p.m.