EagleTribune.com, North Andover, MA

January 23, 2013

Area games


The Eagle-Tribune

---- — TODAY’S GAMES

Boys Basketball

Phillips at Cushing Academy, 4:45 p.m.; Sanborn at Winnisquam, 6:30 p.m.

Girls Basketball

Nobles at Phillips, 3:30 p.m.

Girls Gymnastics

Central Catholic at Acton-Boxborough; Andover at Newton South, 7 p.m.; Pelham, Keene, Souhegan, Midlford, Windham and Wilton-Lyndeborough at Salem, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Phillips at Winchendon, 3:30 p.m.; Brooks at Belmont, 3:30 p.m.; Haverhill at Wayland, 4 p.m.; Methuen at Dracut, 7 p.m.; Central Catholic at Westford Academy, 7:45 p.m.; Andover at Chelmsford, 7:50 p.m.

Girls Ice Hockey

Boston Latin at Andover; Cushing Academy at Phillips, 3:15 p.m.; Brooks at Brewster, 3:30 p.m.; Methuen at Waltham, 7 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 8:20 p.m.

Boys Indoor Track

Central Catholic, Billerica and Dracut at Andover, 3:30 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 3:45 p.m.; Cape Ann Conference meet, 6 p.m.; Haverhill at North Andover, 6:30 p.m.; North Reading at Pentucket, 6:45 p.m.

Girls Indoor Track

Central Catholic, Billerica and Dracut at North Andover, 3:30 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 3:45 p.m.; Cape Ann Conference meet, 6 p.m.; Haverhill at North Andover, 6:30 p.m.; Methuen at Notre Dame, 6:30 p.m.; North Reading at Pentucket, 6:45 p.m.

Boys Skiing

Phillips at Northfield Mt Hermon, 2:45 p.m.

Girls Skiing

Phillips at Northfield Mt Hermon, 2:45 p.m.

Boys Swimming

North Andover at Haverhill, 3:30 p.m.; Minuteman at Greater Lawrence, 3:30 p.m.

Girls Swimming

Minuteman at Greater Lawrence, 3:30 p.m.

Wrestling

Phillips at Worcester Academy, 3:30 p.m.; St Sebastian at Brooks, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Everett, 4 p.m.; North Reading at Cambridge, 5 p.m.; Pentucket at Triton, 5 p.m.; Pelham at Newport, 6 p.m.; Lawrence at Chelmsford, 7 p.m.; North Andover at Methuen, 7 p.m.; Haverhill at Andover, 7 p.m.; Whittier at Salem, 7 p.m.; Keene at Londonderry, 7 p.m.; Salem at Timberlane, 7 p.m.; Lowell at Central Catholic, 7 p.m.

THURSDAY’S GAMES

Boys Basketball

Fellowship Christian at Mamonides, 6:15 p.m.

Girls Basketball

Greater Lawrence at Greater Lowell, 5:30 p.m.; Sanborn at Campbell, 7 p.m.

Boys Gymnastics

Lowell at Andover

Girls Gymnastics

Methuen at Westford Academy, 4 p.m.

Boys Swimming

Central Catholic at St. John’s Prep, 6:30 p.m.

FRIDAY’S GAMES

Boys Basketball

Pelham at Milford; Notre Dame at Fellowship Christian, 5 p.m.; Chelsea at Whittier, 5 p.m.; Worcester Academy at Phillips, 6:15 p.m.; North Reading at Lynnfield, 6:30 p.m.; Newburyport at Georgetown, 6:30 p.m.; Manchester Central at Pinkerton, 6:30 p.m.; Pentucket at Rockport, 6:30 p.m.; ConVal at Windham, 6:30 p.m.; Lowell at Lawrence, 7 p.m.; Methuen at North Andover, 7 p.m.; Nashua North at Londonderry, 7 p.m.; Greater Lawrence at Shawsheen Valley, 7 p.m.; Campbell at Sanborn, 7 p.m.; Timberlane at Dover, 7 p.m.

Girls Basketball

Fellowship Christian at Greater Lawrence, 4 p.m.; Middlesex at Brooks, 5 p.m.; Milford at Pelham, 6:30 p.m.; Pinkerton at Manchester Central, 6:30 p.m.; Chelmsford at Lawrence, 7 p.m.; Central Catholic at Andover, 7 p.m.; Dover at Timberlane, 7 p.m.; Lynnfield at North Reading, 7 p.m.; Georgetown at Newburyport, 7 p.m.; North Andover at Methuen, 7 p.m.; Whittier at Brockton, 7 p.m.; Londonderry at Nashua North, 7 p.m.; Windham at ConVal, 7:30 p.m.

Boys Swimming

Greater Lawrence at Greater Lowell, 3:30 p.m.; Central Catholic at Haverhill, 3:30 p.m.; Andover at Acton-Boxborough, 4 p.m.; Concord, Nashua South, Derryfield, Belmont and Campbell at Londonderry, 4:30 p.m.; Sanborn, Nashua North, Exeter and Winnacunnet at Bishop Guertin, 5:30 p.m.

Girls Swimming

Greater Lowell at Greater Lawrence, 3:30 p.m.; Concord, Nashua South, Derryfield, Belmont and Campbell at Londonderry, 4:30 p.m.; Sanborn, Nashua North, Exeter and Winnacunnet at Bishop Guertin, 5:30 p.m.