EagleTribune.com, North Andover, MA

October 23, 2013

Area Games


The Eagle-Tribune

---- — Today’s Games

Field Hockey

Lawrence Academy at Brooks, 3 p.m.; BB&N at Phillips, 3:15 p.m.; Central Catholic at Methuen, 4 p.m.; Pentucket at North Reading, 7 p.m.; North Andover at Andover, 7 p.m.; Lowell at Haverhill, 7:15 p.m.

Boys Soccer

Lawrence Academy at Brooks, 3 p.m.; Phillips at Cushing Academy, 3:30 p.m.; Georgetown at Manchester, 3:45 p.m.; North Reading at Masconomet, 3:45 p.m.; Newburyport at Pentucket, 3:45 p.m.; Pinkerton at Dover, 6 p.m.

Girls Soccer

Lawrence Academy at Brooks, 3 p.m.; Thayer Academy at Phillips, 3:30 p.m.; Oyster River at Windham, 3:45 p.m.; Manchester at Georgetown, 3:45 p.m.; Masconomet at North Reading, 3:45 p.m.; Newburyport at Pentucket, 3:45 p.m.; Chelsea at Greater Lawrence, 4 p.m.; Dover at Pinkerton, 4 p.m.; North Shore Tech at Whittier, 4 p.m.; Greater Lowell at Presentation of Mary, 4 p.m.; Hollis-Brookline at Sanborn, 6:30 p.m.

Girls Volleyball

Phillips at Milton Academy, 3:30 p.m.; Masconomet at North Reading, 4 p.m.; Souhegan at Windham, 5 p.m.; Goffstown at Timberlane, 5 p.m.; Haverhill at Tewksbury, 5:30 p.m.; Central Catholic at North Andover, 5:30 p.m.; Nashua North at Salem, 5:30 p.m.; Billerica at Andover, 6 p.m.; Londonderry at Winnacunnet, 6 p.m.; Pinkerton at Nashua South, 6:30 p.m.; Methuen at Chelmsford, 6:30 p.m.

Tomorrow’s Games

Football

Chelmsford at Central Catholic, 7 p.m.

Boys Soccer

Lebanon at Windham, 4 p.m.; Nashua North at Salem, 4 p.m.; Sanborn at Pelham, 4 p.m.; Greater Lawrence at North Shore Tech, 4 p.m.; Londonderry at Winnacunnet, 5 p.m.; Lawrence at Methuen, 6:30 p.m.; North Andover at Haverhill, 7 p.m.

Girls Soccer

Haverhill at Methuen, 3:45 p.m.; Salem at Nashua North, 4 p.m.; Londonderry at Bishop Guertin, 4 p.m.; Winnacunnet at Timberlane, 4 p.m.; Central Catholic at Andover, 7 p.m.

Girls Volleyball

Somerville at Methuen, 3 p.m.; Greater Lawrence at Notre Dame, 4 p.m.; Northeast Metro at Presentation of Mary, 4 p.m.; Whittier at Fellowship Christian, 4 p.m.; Windham at Hanover, 6 p.m.

Friday, Oct. 25

Field Hockey

Hamilton-Wenham at Pentucket, 3:45 p.m.; Westford Academy at North Andover, 5:30 p.m.; North Reading at Triton, 7 p.m.

Football

Exeter at Timberlane, 6:30 p.m.; Pentucket at North Reading, 7 p.m.; North Andover at Haverhill, 7 p.m.; Andover at Lowell, 7 p.m.; Goffstown at Pinkerton, 7 p.m.; Londonderry at Manchester Memorial, 7 p.m.; Manchester Central at Salem, 7 p.m.; Billerica at Lawrence, 7 p.m.

Boys Soccer

Pentucket at North Reading, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at Nashoba Tech, 4 p.m.

Girls Soccer

North Reading at Pentucket, 3:45 p.m.; Raymond at Pelham, 4 p.m.; Sanborn at Souhegan, 6 p.m.; Brooks at Governor’s Academy, 6:30 p.m.; Medford at North Andover, 7 p.m.

Girls Swimming

North Andover at Billerica, 3 p.m.; Haverhill at Central Catholic, 3:30 p.m.; Methuen at Lowell, 4 p.m.

Girls Volleyball

Presentation of Mary at Nashoba Regional, 4 p.m.; Hamilton-Wenham at North Reading, 4 p.m.; Londonderry at Hollis-Brookline, 4 p.m.; Merrimack at Timberlane, 5 p.m.; Manchester Memorial at Salem, 5:30 p.m.; Methuen at North Andover, 5:30 p.m.; Andover at Central Catholic, 6 p.m.; Pelham at Somersworth, 6 p.m.; Pinkerton at Alvirne, 6:30 p.m.; Lawrence at Haverhill, 6:30 p.m.

Saturday, Oct. 26

Boys Cross Country

Greater Lawrence at Greater Lowell; Windham at Derryfield; CAC Meet; NH Division I Meet, 9 a.m.; MVC Meet, 10 a.m.; Division 3 Meet, 11:20 a.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:45 p.m.; Brooks at Middlesex, 4 p.m.

Girls Cross Country

CAC Meet, 9 a.m.; Division 2 Meet, 9 a.m.; NH Division I Meet, 9 a.m.; Greater Lawrence at Greater Lowell, 10 a.m.; NVC Meet, 10 a.m.; Division 3 Meet, 11:20 a.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:15 p.m.; Brooks at Middlesex, 3:30 p.m.

Field Hockey

Central Catholic at Reading, 1:30 p.m.; Brooks at Governor’s Academy, 3 p.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:15 p.m.

Football

Northeast Metro at Greater Lawrence, 10:30 a.m.; Pelham at Campbell, 1 p.m.; Kingswood at Sanborn, 1 p.m.; Georgetown at Hamilton-Wenham, 1 p.m.; Whittier at Shawsheen Valley, 1 p.m.; Trinity at Windham, 1:30 p.m.; Brooks at St Marks, 3 p.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:45 p.m.

Boys Soccer

Andover at Central Catholic; Brooks at Governor’s Academy, 3 p.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:15 p.m.

Girls Soccer

Andover at Methuen, 12 p.m.; Notre Dame at Central Catholic, 3 p.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:15 p.m.

Girls Volleyball

Phillips at Deerfield Academy, 3:30 p.m.

Monday, Oct. 28

Golf

Division 1, 2, 3 State Meets, 3 p.m.

Boys Soccer

Hamilton-Wenham at Pentucket, 3:45 p.m.; Salem at North Andover, 4 p.m.; Greater Lawrence at Lowell Catholic, 4 p.m.; Andover at Westford Academy, 7 p.m.; North Reading at Triton, 7 p.m.

Girls Soccer

Triton at North Reading, 3:45 p.m.; Pentucket at Hamilton-Wenham, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at Nashoba Tech, 4 p.m.; Central Catholic at Swampscott, 4 p.m.; Westford Academy at Andover, 7 p.m.

Girls Volleyball

Chelmsford at North Andover; North Reading at Malden, 4 p.m.

Wednesday, Oct. 30

Field Hockey

Nobles at Phillips, 3 p.m.; BB&N at Brooks, 3 p.m.

Boys Soccer

Worcester Academy at Phillips, 3 p.m.; Brooks at BB&N, 3 p.m.

Girls Soccer

BB&N at Brooks, 3 p.m.; Nobles at Phillips, 3:15 p.m.

Girls Volleyball

St. Paul’s at Phillips, 3 p.m.; North Reading at Peabody, 4 p.m.; North Andover at Masconomet, 5:30 p.m.