EagleTribune.com, North Andover, MA

October 27, 2013

Pinkerton boys shift gears, 'bring it (state title) back'

By Dave Dyer
ddyer@eagletribune.com

---- —

MANCHESTER — The Long Red Line is back on the center of the track.

The Pinkerton boys cross country team was never far off, being a perennial Division 1 power over the last three decades, but it always seemed to fall just short — until yesterday.

In a year when the Astros didn’t seem quite as strong as in other years, they delivered their first Division 1 crown since 1996 in resounding fashion with 97 points, comfortably ahead of runner-up Nashua South (141), which was two points ahead of surprising Timberlane.

This was the 17th time in Mike Clark’s 32 years that Pinkerton has finished either first or second at the state meet, but only the seventh crown, having been runner-up five of the last seven years.

“We brought it back!” said an excited Clark. “We just had a terrific team effort. From our No. 1 to No. 7 runners we only had 38 seconds separating them which is the best we’ve had all year.”

Senior Phil Parent, despite a bad muscle cramp in his back, led the way in ninth in 16:39, gutting it out at the finish by passing four runners in the final 300 meters. He was followed in 12th by sophomore Tom Hanlon (16:44) with classmate Nick Sevilla in 22nd (16:56), cracking 17 minutes for the first time on Derryfield Park’s challenging 5K course.

Connor Kwiecien continued the charge by placing 24th in 17:02, passing seven runners in the final 300 meters. No. 7 man Owen Clark came in 35th, beating the No. 4 man from every other team.

“We had a specific game plan, to have Phil (Parent) in the top three and then have our pack move up, but we had to change during the race when Phil got a muscle cramp in his back and was really hurting,” said Clark. “Tom (Hanlon) and then the other guys saw the urgency of picking it up and really came through.”

Just as impressive as the Astros was Timberlane which, led by sophomore Liam Kimball, qualified for the Meet of Champions for the first time since the Owls moved to Division 1.

Kimball finished seventh with a huge personal-best time of 16:37 while juniors Peter Saviano (16:48) and James Busi (16:52) also shined, taking 15th and 19th respectively.

“It was a great team effort and by far the best the team has raced all year,” said Timberlane coach Mark Behan.

Astro sophs finish 2-3

The Pinkerton girls team, meanwhile, came in third despite a brilliant 2-3 finish by sophomores Morgan Sansing and Ariel Vaillancourt, who were clocked in 19:08 and 19:24 respectively. Giving further hope for the future, if not this year, was the 11th-place finish of another sophomore, Taylor Lacey.

Timberlane was paced by Lauren Oligny in 14th while Londonderry was led by sophomore Madison McKivergan in 25th.

Reggies cop two titles

It was quite a day for Greater Lawrence cross country as the boys defended its Commonwealth Conference Upper Division title, while the girls won their first-ever crown, surging to the CAC Lower Division crown.

For the Reggie boys, it was a case of redemption. They had lost to Greater Lowell in a dual meet just over a week ago, but they came on strong to win by nine points.

Yosvaldy Tejeda defended his individual title, winning in 16:43 over 3.1 miles, which was 40 seconds faster than last year, while Miguel Cumba, Dylan Colon and Saul Ortega came in 3-5-7. But the key, said coach Jay Santomassino, was the 11th-place finish of Jonathan Infante, who passed a slew of Greater Lowell runners down the stretch.

“He ran the best race of his life and was our unsung hero,” said Santomassino. “But everyone ran well. The kids were upset about losing to Greater Lowell before and they were fired up.”

On the girls side, Carmen Rivera finished first overall in 22:20 as the Reggies defeated runner-up Presentation of Mary by 13 points. Sydney Moran was in second for PMA while Danisa Medina and Suheiry Peirya came in 4-5 to seal the title.

“It was just a great day for the whole program,” said Santomassino.

Gilmore, Reddylead the locals

Team-wise it was not a good day for the locals at the Merrimack Valley Conference meet, but it was fine for several individuals.

Haverhill’s Riley Gilmore came in third in the girls meet with a 19:31, edging Andover’s Leila Aruri by one place and two seconds, while Methuen’s Jeff Reddy came in fifth in the boys meet.

Reddy (16:36) edged North Andover’s improving Marty Conrad by one second and Conrad teammate Zach Frahlich came in 14th as the Knights were fourth as a team, surprising fifth-place Methuen.

NH Division I Boys Meet

at Derryfield Park (3.1 miles)

Division 1 team scores (19 teams): Pinkerton 97, Nashua South 141, Timberlane 143, Bedford 157, Londonderry 186, Alvirne 199, 15. Salem 347

Winner and top area finishers: 1. Tristan Winship (Bedford) 16:06, 7. Liam Kimball (Tim) 16:37, 9. Phil Parent (Pink) 16:44, 11. Damon Kilgore (Lon) 16:41, 12. Tom Hanlon (Pink) 16:44, 15. Peter Saviano (Tim) 16:48, 19. James Busi (Tim) 16:48, 20. Joe Settineri (Sal) 16:53, 22. Nick Sevilla (Pink) 16:56, 24. Connor Kwiecien (Pink) 17:02, 25. Chris Zaino (Lon) 17:02, 30. Austin Smith (Pink) 17:07, 31. Nick Pietrocarlo (Pink) 17:09, 35. Owen Clark (Pink) 17:17, 37. Connor Mills (Tim) 17:26, 43. Grant McAuliffe (Lon) 17:32, 47. Jared Kane (Lon) 17:36, 52. Sean Bolvin (Sal) 17:39

Division 2 team scores (20 teams): Oyster River 74, Souhegan 89, Coe-Brown 109, 10. Windham 279, 14. Sanborn 380

Winner and top area finishers: 1. Jeremy Brassard (Coe-Brown) 15:51, 29. Brandon Bielinski (Wind) 17:16, 43. Peter Caron (Wind) 17:38, 52. Nick Khoury (Wind) 17:54, 57. Colby Butler (San) 17:59, 64. Lane Thompson (San) 18:08, 70. Alex Brissette (Wind) 18:20

Division 3 team scores (28 teams): Prospect Mountain 110, Bow 120, Monadnock 126, 9. Pelham 280

Winner and top area finishers: 1. Tim Fafard (Mascenic) 16:04, 22. Bryce Blanchard (Pel) 17:58

MVC Boys Meet

at Tewksbury (3.1 miles)

Team scores: Lowell 36, Tewksbury 79, Chelmsford 87, North Andover 101, Methuen 111, Billerica 165, Andover 203, Dracut 221, Haverhill 230, Central Catholic 231, Lawrence 303

Winner and top local finishers: 1. John Abraham (Lowell) 16:08, 5. Jeff Reddy (Meth) 16:36, 6. Marty Conrad (NA) 16:37, 12. Chris White (Hav) 16:52, 14. Zach Frahlich (NA) 16:58, 15. Cam Pavao (Meth) 17:00, , 21. Chris Lord (NA) 17:11, 23. Max Galat (And) 17:19, 27. John St. Hilaire (Meth) 17:36, 28. Joe McManus (NA) 17:36, 29. Devin Allen (Meth) 17:40, 32. Chris Dalke (NA) 17:47, 34. Edward Quezada (Law) 17:55, 35. David Ospina (Meth) 18:01, 36. Will McGrath (Meth) 18:03

CAC Boys Meet

at Gr. Lowell (3.1 miles)

CAC Upper Division team scores: Gr. Lawrence 27, Gr. Lowell 36, Shawsheen 82, Chelsea 100, Whittier 135

Winner and top area finishers: 1. Yosvaldy Tejeda (GL) 16:43, 3. Miguel Cumba (GL) 17:50, 5. Dylan Colin (GL) 18:12, 7. Saul Ortega (GL) 18:17, 11. Jonathan Infante (GL) 18:44, 19. Kyle Madden (W) 19:31, 20, Jackson Goaloski (W) 19:32

CAC Lower Division team scores: Essex Tech 30, Mystic Valley 45, Minuteman 68, PMA 108, Lynn Tech 120 Whittier 135

Winner and top area finishers: 1. Phillips Simonton (ET) 17:57, 10. Sean Toomey (PMA) 20:49, 21. Patrichk Gallagher (PMA) 22:46

NH Division I Girls Meet

at Derryfield Park (3.1 miles)

Division 1 team scores (17 teams): Winnacunnet 61, Bishop Guertin 80, Pinkerton 98, 8. Londonderry 229, 11. Timberlane 308,

Winner and top area finishers: 1. Shannon Murdock (Exeter), 2. Morgan Sansing (Pink) 19:08, 3. Ariel Vaillancourt (Pink) 19:24, 11. Taylor Lacey (Pink) 19:55, 12. Lauren Oligny (Tim) 19:59, 25. Madison McKivergan (Lon) 20;12, 32. Haley McMullen (Pink) 20:37, Courtney Guay (Lon) 20:37, 40. Caryn Ojemann (Tim) 20:50, 50. Danika Ashness (Pink) 21:13, 52. Emily Holland (Lon) 21:14, 57. Sami Tocman (Lon) 21;21, 62. Kaitlyn Marchant (Lon) 21:31

Division 2 team scores (20 teams): Coe-Brown 26, Hollis-Brookline 101, Hanover 124, 8. Windham 261, 20. Sanborn 632

Winner and top area finishers: 1. Emma Newton (H-B) 18:29, 11. Kristen Tilley (Win) 20:31, 25. Lindsay Maffei (Win) 20:37, 58. Laura Pomeroy (Win) 21:56

Division 3 team scores (21 teams): Hopkinton 45, Bow 59, Monadnock 146, White Mountains 149, Pelham 160

Winner and top Pelham finishers: 1. Sarah Nadeau (Hopkinton) 19:28, 22, Andrea O’Hearn 22:38, 30. Shaylyn Harrington 23:18, 41. Avery Goss 23:56

MVC Girls Meet

at Tewksbury (3.1 miles)

Team scores: Lowell 48, Dracut 85, Chelmsford 106, Andover 118, Billerica 129, Haverhill 148, Methuen 169, North Andover 176, Tewksbury 195, Central Catholic 208

Winner and top area finishers: 1. Kaley Richards (Lowell) 19:01, 3. Riley Gilmore (Hav) 19:31, 4. Leila Aruri (And) 19:33, 7. Tiffany Simione (CC) 19:41, 10. Marwah Haq (Meth) 19:56, 12. Danielle Voke (NA) 20:15, 17. Chantal Kellerd (And) 20:29, 19. Hannah Wunderlich (Meth) 20:34, 20. Jordan Hanson (Meth) 20:35, 21. Sarah Rothman (And) 20:35, 26. Jillian Lemieux (Hav) 21:02, 28. Mia Drury (NA) 21:09, 20. Jenna Solimine (Hav) 21:16, 31. Haylee Krenzer (Hav) 21:19, 36. Avery Hayes (CC) 21:36, 37. Cate Donovan (And) 21:39, 39. Caroline Wacome (And) 21:46

CAC Girls Meet

at Gr. Lowell (3.1 miles)

CAC Lower Division team scores: Gr. Lawrence 38, PMA 51, Essex Tech 52, Minuteman 82

Top area finishers: 1. Carmen Rivera (GL) 22:20, 2. Sydney Moran (PMA) 22:53, 4. Danisa Medina (GL) 23:52, 5. Suheiry Peirya (GL) 23:58, 8. Mariah Duffy (PMA) 24;12, 10. Jin Song (PMA) 24:25, 11. Heidi Hernandez (GL) 24:43

CAC Upper Division team scores: Notre Dame 19, Whittier 74, Gr. Lowell 88, Shawsheen 97, Mystic valley 106, Chelsea 149

Winner and top area finishers: 1. Abby French (ND) 20:26, 7. Corrinne Bilodeau (W) 22:08, 8. Anyelina Martinez (W) 22:25, 16. Emmy Mei (W) 23:23, 18. Emily Freeman (W) 24:03