EagleTribune.com, North Andover, MA

April 22, 2013

Area Games


The Eagle-Tribune

---- — Monday, April 22

Baseball

Methuen at Andover, 3:30 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 3:45 p.m.; Dracut at North Andover, 3:45 p.m.; Nashua North at Timberlane, 4 p.m.; Windham at Oyster River, 4 p.m.; Shawsheen Valley at Greater Lawrence, 4 p.m.; Salem at Nashua South, 4 p.m.; Londonderry at Keene, 4 p.m.; Whittier at Triton, 4 p.m.; Merrimack at Pinkerton, 4 p.m.; Haverhill at Lawrence, 4:15 p.m.

Boys Lacrosse

Salem at Manchester Central, 4 p.m.; Cambridge at Methuen, 4 p.m.; Souhegan at Londonderry, 4 p.m.; Andover at Chelmsford, 4 p.m.; Pinkerton at Concord, 4 p.m.

Girls Lacrosse

Windham at Derryfield, 4 p.m.; Pembroke at Pelham, 4 p.m.; Nashua North at Pinkerton, 4 p.m.

Softball

Northeast Metro at Presentation of Mary, 3:30 p.m.; Tewksbury at Haverhill, 3:30 p.m.; Methuen at Andover, 3:30 p.m.; Manchester at Georgetown, 3:45 p.m.; Chelmsford at North Andover, 3:45 p.m.; Masconomet at Pentucket, 3:45 p.m.; Central Catholic at Lowell, 4 p.m.; Notre Dame at Greater Lawrence, 4 p.m.; Timberlane at Nashua North, 4 p.m.; Windham at Oyster River, 4 p.m.; Nashua South at Salem, 4 p.m.; Billerica at Lawrence, 4 p.m.; Sanborn at Lebanon, 4 p.m.; Pinkerton at Merrimack, 4 p.m.; Keene at Londonderry, 4 p.m.

Boys Tennis

Andover at Chelmsford, 3:30 p.m.; Central Catholic at North Andover, 3:30 p.m.; Pentucket at North Reading, 3:30 p.m.; Pinkerton at Exeter, 4 p.m.; Fellowship Christian at Greater Lawrence, 4 p.m.; Methuen at Lowell, 4 p.m.; Lawrence at Haverhill, 4:15 p.m.

Girls Tennis

North Reading at Pentucket, 3:30 p.m.; Lowell at Methuen, 3:45 p.m.; Chelmsford at Andover, 4 p.m.; Manchester Central at Pinkerton, 4 p.m.; North Andover at Central Catholic, 4 p.m.; Fellowship Christian at Greater Lawrence, 4 p.m.

Boys Track and Field

Pentucket at Newburyport, 3:30 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 3:30 p.m.; Chelsea at Greater Lawrence, 4 p.m.; Whittier at Greater Lowell, 4 p.m.

Girls Track and Field

Pentucket at Newburyport, 3:30 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 3:30 p.m.; Presentation of Mary and Whittier at Greater Lowell, 3:30 p.m.; Chelsea at Greater Lawrence, 4 p.m.

Boys Volleyball

Central Catholic at Lawrence, 5 p.m.; Andover at Chelmsford, 6 p.m.; Methuen at Haverhill, 6:30 p.m.

Tuesday, April 23

Baseball

Whittier at Mystic Valley, 3:30 p.m.; Ipswich at Georgetown, 3:45 p.m.; Triton at Pentucket, 3:45 p.m.; Masconomet at North Reading, 3:45 p.m.

Boys Lacrosse

Ipswich at Pentucket, 3:45 p.m.; North Andover at Dracut, 4 p.m.; Timberlane at Thomas Aquinas, 4 p.m.; Pelham at Derryfield, 4 p.m.; Triton at North Reading, 4 p.m.; Newburyport at Georgetown, 4 p.m.; Andover at Lowell, 6 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 7:30 p.m.

Girls Lacrosse

Georgetown at Newburyport, 3:45 p.m.; Greater Lowell at Methuen, 3:45 p.m.; North Reading at Triton, 3:45 p.m.; Dracut at North Andover, 4 p.m.; Windham at ConVal, 4 p.m.; Concord at Salem, 4 p.m.; Pinkerton at Nashua South, 4 p.m.; Londonderry at Exeter, 4 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 5:15 p.m.; Pentucket at Ipswich, 7 p.m.

Softball

North Reading at Phillips, 3:45 p.m.; Notre Dame at Greater Lawrence, 4 p.m.; Windham at ConVal, 4 p.m.; Whittier at Greater Lowell, 4:15 p.m.

; Presentation of Mary at Chelsea, 10:30 p.m.

Boys Track and Field

Windham at ConVal, 4 p.m.

Girls Track and Field

Windham at ConVal, 4 p.m.

Boys Volleyball

Londonderry at Timberlane, 5 p.m.; Greater Lowell at Methuen, 5 p.m.

Wednesday, April 24

Baseball

Brooks at St Marks, 3 p.m.; Phillips at Pingree, 3:30 p.m.; Dracut at Methuen, 3:30 p.m.; North Andover at Central Catholic, 3:45 p.m.; Timberlane at Winnacunnet, 4 p.m.; Sanborn at Windham, 4 p.m.; Dover at Salem, 4 p.m.; Concord at Pinkerton, 4 p.m.; Bishop Brady at Pelham, 4 p.m.; Lawrence at Andover, 4:30 p.m.

Boys Lacrosse

St Marks at Brooks, 3 p.m.; Holderness at Phillips, 3:30 p.m.; John Stark at Windham, 4 p.m.; Ipswich at North Andover, 4:30 p.m.

Girls Lacrosse

Brooks at St Marks, 2:45 p.m.; Phillips at Northfield Mt Hermon, 4 p.m.; Notre Dame at Andover, 4 p.m.

Softball

North Andover at Dracut; St Marks at Brooks, 3 p.m.; Minuteman at Presentation of Mary, 3:30 p.m.; Haverhill at Billerica, 3:30 p.m.; Andover at Tewksbury, 3:30 p.m.; Lawrence at Central Catholic, 3:45 p.m.; Pentucket at North Reading, 3:45 p.m.; Bishop Brady at Pelham, 4 p.m.; North Shore Tech at Greater Lawrence, 4 p.m.; Winnacunnet at Timberlane, 4 p.m.; Sanborn at Windham, 4 p.m.; Salem at Dover, 4 p.m.; Pinkerton at Concord, 4 p.m.; Whittier at Shawsheen Valley, 4:15 p.m.

Boys Tennis

Phillips at Dexter, 3 p.m.; Brooks at St Marks, 3 p.m.; Manchester at Pentucket, 3:30 p.m.; Haverhill at Billerica, 3:30 p.m.; Bedford at Londonderry, 4 p.m.; Windham at Manchester West, 4 p.m.; Salem at Spaulding, 4 p.m.; Lowell at Lawrence, 4 p.m.

Girls Tennis

St Marks at Brooks, 3 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 3:30 p.m.; Pentucket at Manchester, 3:30 p.m.; Andover at Haverhill, 3:30 p.m.; Bishop Fenwick at North Reading, 3:30 p.m.; Tewksbury at Methuen, 3:45 p.m.; Phillips at Deerfield Academy, 4 p.m.; Manchester West at Windham, 4 p.m.; Lawrence at Lowell, 4 p.m.

Boys Track and Field

Central Catholic at Chelmsford, 3:30 p.m.; Methuen at Billerica, 3:30 p.m.; Haverhill at Andover, 3:30 p.m.; Lowell at North Andover, 4 p.m.; Northeast Metro at Greater Lawrence, 4 p.m.; Dracut at Lawrence, 4 p.m.; Northeast Metro at Whittier, 4 p.m.

Girls Track and Field

Central Catholic at Chelmsford, 3:30 p.m.; Andover at Haverhill, 3:30 p.m.; Methuen at Billerica, 3:30 p.m.; Presentation of Mary and Northeast at Greater Lawrence, 3:30 p.m.; Lowell at North Andover, 4 p.m.; Northeast Metro at Whittier, 4 p.m.; Dracut at Lawrence, 4 p.m.

Boys Volleyball

Lawrence at Billerica, 5 p.m.; Methuen at Andover, 5:30 p.m.; Haverhill at Central Catholic, 6:30 p.m.

Thursday, April 25

Baseball

Amesbury at Georgetown, 3:45 p.m.; Pentucket at Newburyport, 3:45 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at Lynn Tech, 4 p.m.

Boys Lacrosse

Bishop Fenwick at Methuen, 4 p.m.; North Reading at Masconomet, 4 p.m.; Londonderry at Salem, 4 p.m.; Georgetown at Lynnfield, 4 p.m.; Hanover at Pinkerton, 5 p.m.

Girls Lacrosse

North Shore Tech at Georgetown, 3:45 p.m.; Pentucket at Haverhill, 3:45 p.m.; Masconomet at North Reading, 3:45 p.m.; ConVal at Windham, 4 p.m.; Methuen at Winthrop, 5 p.m.; Londonderry at Souhegan, 6:30 p.m.

Softball

Lynnfield at Georgetown, 3:45 p.m.; Presentation of Mary at Notre Dame, 3:45 p.m.; North Reading at Masconomet, 3:45 p.m.; North Andover at Tewksbury, 4 p.m.

Boys Tennis

Andover at Burlington, 3:30 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 3:30 p.m.; Triton at North Reading, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Greater Lowell, 4 p.m.; Lowell Catholic at Lawrence, 4 p.m.

Girls Tennis

North Reading at Triton, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Greater Lowell, 4 p.m.

Boys Track and Field

North Reading at Ipswich, 3:30 p.m.; Division 2 Relays, 3:30 p.m.; Pentucket at Amesbury, 3:45 p.m.

Girls Track and Field

North Reading at Ipswich, 3:30 p.m.; Division 2 Relays, 3:30 p.m.; Pentucket at Amesbury, 3:45 p.m.

Boys Volleyball

Methuen at Andover, 5:30 p.m.; Lawrence at Milford, 5:30 p.m.

Friday, April 26

Baseball

Londonderry at Dover, 1 p.m.; Central Catholic at Methuen, 3:30 p.m.; Dracut at Haverhill, 3:45 p.m.; Billerica at North Andover, 3:45 p.m.; Manchester Central at Timberlane, 4 p.m.; Plymouth at Windham, 4 p.m.; Greater Lowell at Greater Lawrence, 4 p.m.; Pinkerton at Salem, 4 p.m.; Sanborn at Oyster River, 4 p.m.; Andover at Lowell, 4 p.m.; Pelham at Prospect Mountain, 4 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 4:15 p.m.

Boys Lacrosse

Dracut at Haverhill, 4 p.m.; North Andover at Chelmsford, 4 p.m.; Central Catholic at Methuen, 4 p.m.; Windham at Monadnock, 4 p.m.; Lynnfield at Pentucket, 4 p.m.; Trinity at Pelham, 4 p.m.; Brooks at Pingree, 4:30 p.m.; Andover at Billerica, 7 p.m.

Girls Lacrosse

Haverhill at Dracut, 3:30 p.m.; Chelmsford at North Andover, 4 p.m.; Salem at Nashua North, 4 p.m.; Pinkerton at Manchester Central, 5:30 p.m.; Billerica at Andover, 7 p.m.; Central Catholic at Medford, 7:30 p.m.

Softball

Dover at Londonderry, 1 p.m.; Andover at Haverhill, 3:30 p.m.; Billerica at Central Catholic, 3:45 p.m.; Newburyport at Pentucket, 3:45 p.m.; Methuen at Tewksbury, 3:45 p.m.; North Reading at Masconomet, 3:45 p.m.; Pelham at Prospect Mountain, 4 p.m.; Timberlane at Manchester Central, 4 p.m.; Plymouth at Windham, 4 p.m.; Pinkerton at Salem, 4 p.m.; North Shore Tech at Whittier, 4 p.m.; Sanborn at Oyster River, 4 p.m.; Lawrence at Lowell, 4:15 p.m.

Boys Tennis

Andover at Haverhill, 3:30 p.m.; Shawsheen Valley at Greater Lawrence, 4 p.m.; Souhegan at Windham, 4 p.m.; Salem at Timberlane, 4 p.m.; North Andover at Lawrence, 4 p.m.

Girls Tennis

Notre Dame at Central Catholic, 3:30 a.m.; Billerica at Haverhill, 3:30 p.m.; Methuen at Andover, 3:45 p.m.; Shawsheen Valley at Greater Lawrence, 4 p.m.; Windham at Souhegan, 4 p.m.; Timberlane at Salem, 4 p.m.; Lawrence at North Andover, 4 p.m.; Phillips at BB&N, 5 p.m.

Boys Volleyball

Coe-Brown at Windham, 4:30 p.m.; Central Catholic at Methuen, 5 p.m.; Andover at Dracut, 5:30 p.m.; Lawrence at Lowell, 5:30 p.m.; Pinkerton at Londonderry, 6:30 p.m.

Saturday, April 27

Baseball

Georgetown at Manchester, 10 a.m.; Triton at North Reading, 10 a.m.; Whittier at Lynn Tech, 10 a.m.; Northfield Mt Hermon at Phillips, 2 p.m.; Northfield Mt Hermon at Phillips, 2 p.m.; Hamilton-Wenham at Pentucket, 3 p.m.; St. George’s at Brooks, 3 p.m.

Boys Lacrosse

Exeter at Londonderry, 10 a.m.; North Reading at Georgetown, 12 p.m.; Pinkerton at B.C. High, 1 p.m.; Brooks at St. George’s, 3:30 p.m.; Deerfield Academy at Phillips, 6:30 p.m.

Girls Lacrosse

Windham at Portsmouth, 10 a.m.; Winchester at Andover, 10 a.m.; St. George’s at Brooks, 3 p.m.; Taft at Phillips, 3:30 p.m.

Softball

Hanover at Windham, 11 a.m.; Phillips Exeter at Phillips, 2 p.m.; Cushing Academy at Phillips, 2 p.m.; Tabor Academy at Phillips, 2 p.m.; Brooks at St. George’s, 3:30 p.m.

Boys Tennis

St. George’s at Brooks, 3 p.m.

Girls Tennis

Phillips at Phillips Exeter, 12:45 p.m.; Brooks at St. George’s, 3:30 p.m.

Boys Track and Field

Central Catholic and Haverhill at MSTCA Division II Relays at Walpole H.S.; Division III Relays; Sanborn and Windham at Coe-Brown; Division 2 Relays, 9:30 a.m.; Pelham at Coe-Brown, 10 a.m.

Girls Track and Field

Central Catholic and North Andover at MSTCA Division II Relays at Walpole H.S.; Division III Relays; Pelham at Coe-Brown, 10 a.m.; Sanborn and Windham at Coe-Brown, 10 a.m.

Boys Volleyball

Northfield Mt Hermon at Phillips, 3 p.m.

Sunday, April 28

Boys Track and Field

State relays, 9:30 a.m.

Girls Track and Field

State relays, 9:30 a.m.