EagleTribune.com, North Andover, MA

December 8, 2012

High School Games of the Week


The Eagle-Tribune

---- — today’s games

Boys Ice Hockey

Andover at Falmouth, 1:05 p.m.; Pingree at Phillips, 2:20 p.m.

Girls Ice Hockey

Phillips at Winchendon, 2 p.m.

Monday, December 10

Boys Basketball

Phillips at Loomis, 5:30 p.m.

Girls Basketball

Phillips at Loomis, 4 p.m.

Girls Gymnastics

Pelham, Windham at Salem, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Groton at Phillips, 5:30 p.m.

Girls Ice Hockey

NEWHL at Phillips, 6:30 p.m.

Tuesday, December 11

Boys Basketball

North Shore at Greater Lawrence, 5:30 p.m.; Northeast at Whittier, 5:30 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 7 p.m.; Haverhill at Lowell, 7 p.m.; Fellowship Christian at St. Clement, 7 p.m.; Lawrence at Dracut, 7 p.m.; Billerica at Andover, 7:30 p.m.

Girls Basketball

Greater Lawrence at North Shore, 4:45 p.m.; Windham at Hollis-Brookline, 5 p.m.; Whittier at Northeast, 5 p.m.; Salem at Bishop Guertin, 6:30 p.m.; Pelham at Milford, 6:30 p.m.; Pinkerton at Dover, 6:30 p.m.; Andover at Lawrence, 7 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 7 p.m.; Somersworth at Sanborn, 7 p.m.; Lowell at Haverhill, 7 p.m.; Beverly at Methuen, 7 p.m.; Bedford at Londonderry, 7 p.m.

Girls Ice Hockey

Andover at Westford, 8:15 p.m.

Wednesday, December 12

Boys Basketball

Brooks at Groton, 3:15 p.m.; Notre Dame at Northeast, 5:30 p.m.; Sanborn at Somersworth, 6 p.m.

Girls Basketball

Groton at Brooks, 3:30 p.m.; Northeast at Notre Dame, 5 p.m.; Medford at Georgetown, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Amesbury at North Reading; Lebanon at Timberlane, 3:50 p.m.; Londonderry at Exeter, 4 p.m.; St. Sebastian at Brooks, 4:30 p.m.; Manchester Central at Pinkerton, 4:30 p.m.; Tewksbury at Methuen, 5 p.m.; Keene at Pelham, 6 p.m.; Boston Latin at Haverhill, 7 p.m.; Bishop Guertin at Salem, 8:10 p.m.; Bridgewater-Raynham at Andover, 8:15 p.m.

Girls Ice Hockey

Brooks at Worcester Academy, 3:30 p.m.; Concord-Carlisle at Central Catholic, 8:15 p.m.

Boys and Girls Track

Haverhill vs. Lowell (at Andover High School), 3:30 p.m.; Billerica at Lawrence, 3:45 p.m.; Central Catholic at North Andover, 6:30 p.m.

Boys Swimming

Central Catholic at Haverhill, 3:30 p.m.

Wrestling

Milton Academy at Brooks, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Minuteman, 4 p.m.; Salem at Exeter, 6 p.m.; Pelham at Campbell, 6 p.m.; Salem at Pentucket, 6:30 p.m.; Lynnfield-North Reading at Georgetown, 6:30 p.m.; Pinkerton at Nashua North, 7 p.m.; Andover at Central Catholic, 7 p.m.; Timberlane at Manchester Central, 7 p.m.; Bow at Windham, 7 p.m.; Haverhill at Chelmsford, 7 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 7 p.m.

Thursday, December 13

Boys Basketball

Fellowship Christian at Mystic Valley, 4 p.m.

Girls Basketball

Mystic Valley at Fellowship Christian, 4 p.m.; Sanborn at Hopkinton, 7 p.m.

Girls Gymnastics

Central Catholic at Andover, 7:30 p.m.

Girls Ice Hockey

Phillips at Taft, 2:15 p.m.

Wrestling

Bishop Guertin at Londonderry, 7 p.m.

Friday, December 14

Boys Basketball

Belmont at Phillips, 3:30 p.m.; Whittier at Greater Lawrence, 5 p.m.; Pelham at Pembroke, 6:30 p.m.; Masconomet at Pentucket, 6:30 p.m.; Windham at Goffstown, 6:30 p.m.; Georgetown at Rockport, 6:30 p.m.; Salem at Merrimack, 7 p.m.; North Reading at Newburyport, 7 p.m.; Pinkerton at Winnacunnet, 7 p.m.; Brockton at Andover, 7 p.m.; Hopkinton at Sanborn, 7 p.m.; Spaulding at Timberlane, 7 p.m.; North Andover at Haverhill, 7 p.m.; Chelmsford at Lawrence, 7 p.m.; Methuen at Tewksbury, 7 p.m.; Manchester Memorial at Londonderry, 7 p.m.; Central Catholic at Billerica, 7:30 p.m.

Girls Basketball

Phillips at Rivers, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Whittier, 4:45 p.m.; Rockport at Georgetown, 6:30 p.m.; Pembroke at Pelham, 6:30 p.m.; Pentucket at Masconomet, 6:30 p.m.; Goffstown at Windham, 6:30 p.m.; Merrimack at Salem, 7 p.m.; Newburyport at North Reading, 7 p.m.; Winnacunnet at Pinkerton, 7 p.m.; Lawrence at Central Catholic, 7 p.m.; Timberlane at Spaulding, 7 p.m.; Haverhill at North Andover, 7 p.m.; Wayland at Whittier, 7 p.m.; Methuen at Tewksbury, 7 p.m.; Londonderry at Manchester Memorial, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Milton Academy at Phillips, 3 p.m.

Girls Ice Hockey

Brooks at Phillips Exeter, 4:30 p.m.; Phillips at Taft, 8:30 p.m.

Boys and Girls Swimming

Pinkerton at Concord, 6:30 p.m.; Timberlane, Bishop Brady and Goffstown at Salem, 6:30 p.m.

Saturday, December 15

Boys Basketball

Phillips vs. Brunswick, 10:30 a.m. and vs. Taft, 2:15 p.m.

Girls Basketball

Phillips at Rivers, 11 p.m.

Girls Gymnastics

Dracut at Central Catholic, 5 p.m.

Boys Ice Hockey

Methuen at North Andover, 12 p.m.; Westford at Central Catholic, 1 p.m.; Whittier at Minuteman, 1:15 p.m.; Pelham at Bedford, 2 p.m.; Lynn English at Pentucket, 4 p.m.; Oyster River at Timberlane, 4:30 p.m.; Tewksbury at Haverhill, 5 p.m.; Londonderry at Salem, 6:40 p.m.; Hotchkiss at Phillips, 7 p.m.; North Reading at Masconomet, 7:30 p.m.; Chelmsford at Andover, 7:30 p.m.; Pinkerton at Bishop Brady, 7:30 p.m.

Girls Ice Hockey

Boston Latin at Methuen, 12 p.m.; Waltham at Andover, 4:10 p.m.; Phillips at Taft, 9:30 p.m.

Indoor Track

Pelham at Sanborn, 9 a.m.; Timberlane at Milford, 12 p.m.; Salem at Windham, 1 p.m.; Londonderry at Pinkerton, 5 p.m.

Wrestling

Georgetown, Greater Lawrence, North Reading and Pentucket at Wakefield, 7:30 a.m.; Central Catholic at Wayland, 9 a.m.; Londonderry at Bow Tournament, 9 a.m.; Windham at Salem, 9 a.m.; Spaulding at Pinkerton, 9 a.m.; Pelham and Whittier at Tyngsboro Invitational, 9 a.m.; Andover at Wilmington, 10 a.m.; Haverhill at Wilmington, 10 a.m.; Franklin, St.. John’s Prep and Salem at Lawrence, 10 a.m.; North Andover at Timberlane, 7 p.m.

Sunday, December 16

Boys Basketball

Notre Dame at Watertown, 2 p.m.

Girls Basketball

Notre Dame at Presentation of Mary, 2 p.m.

Girls Gymnastics

Multi-team meet at Pinkerton, 7 p.m.

Boys Ice Hockey

Westminster at Phillips, 9 p.m.

Swimming

Pelham at Ice Breaker Invitational (Oyster River), 11 a.m.