EagleTribune.com, North Andover, MA

April 15, 2013

Area schedule


The Eagle-Tribune

---- — TODAY’S GAMES

Baseball

Brooks at BB&N, 3 p.m.; Phillips at Tabor Academy, 3:30 p.m.; Chelmsford at Haverhill, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at Northeast Metro, 3:45 p.m.; Andover at Billerica, 3:45 p.m.; Central Catholic at Dracut, 3:45 p.m.; Methuen at North Andover, 3:45 p.m.; Timberlane at Merrimack, 4 p.m.; Windham at ConVal, 4 p.m.; Salem at Manchester Memorial, 4 p.m.; Hollis-Brookline at Sanborn, 4 p.m.; North Shore Tech at Whittier, 4 p.m.; Alvirne at Pinkerton, 4 p.m.; Lowell at Lawrence, 4:15 p.m.

Boys Lacrosse

BB&N at Brooks, 3:15 p.m.; Phillips at Northfield Mt Hermon, 3:45 p.m.; North Reading at Danvers, 4 p.m.; Triton at Georgetown, 4 p.m.

Girls Lacrosse

Brooks at BB&N, 3 p.m.; Georgetown at Triton, 3:45 p.m.; Deerfield Academy at Phillips, 3:45 p.m.; Timberlane at Dover, 4 p.m.

Softball

BB&N at Brooks, 3:15 p.m.; Phillips at Nobles, 3:30 p.m.; Central Catholic at Haverhill, 3:30 p.m.; Billerica at Andover, 3:30 p.m.; North Andover at Methuen, 3:45 p.m.; North Reading at Tewksbury, 3:45 p.m.; Merrimack at Timberlane, 4 p.m.; Windham at ConVal, 4 p.m.; Manchester Memorial at Salem, 4 p.m.; Chelmsford at Lawrence, 4 p.m.; Hollis-Brookline at Sanborn, 4 p.m.; Pinkerton at Alvirne, 4 p.m.

Boys Tennis

Brooks at BB&N, 3 p.m.; Pentucket at Ipswich, 3:30 p.m.; Haverhill at Methuen, 3:30 p.m.; Spaulding at Pinkerton, 4 p.m.; Londonderry at Bishop Guertin, 4 p.m.; North Andover at Andover, 4 p.m.; Fellowship Christian at Shawsheen Valley, 4 p.m.; Pelham at Kearsarge, 4 p.m.; Minuteman at Greater Lawrence, 4 p.m.; Salem at Winnacunnet, 4 p.m.; Conant at Sanborn, 4 p.m.; Lawrence at Billerica, 4 p.m.

Girls Tennis

BB&N at Brooks, 3 p.m.; Pentucket at Ipswich, 3:30 p.m.; Haverhill at Chelmsford, 3:30 p.m.; Andover at North Andover, 3:45 p.m.; Methuen at Notre Dame, 3:45 p.m.; Billerica at Lawrence, 3:45 p.m.; Pinkerton at Spaulding, 4 p.m.; Bishop Guertin at Londonderry, 4 p.m.; Fellowship Christian at Shawsheen Valley, 4 p.m.; Minuteman at Greater Lawrence, 4 p.m.; Kearsarge at Pelham, 4 p.m.; Winnacunnet at Salem, 4 p.m.; Sanborn at Conant, 4 p.m.

Boys Track and Field

Chelmsford at North Andover, 3:30 p.m.; Dracut at Methuen, 3:30 p.m.; Central Catholic at Haverhill, 3:30 p.m.; Lowell at Andover, 4 p.m.

Girls Track and Field

Chelmsford at North Andover, 3:30 p.m.; Haverhill at Central Catholic, 3:30 p.m.; Dracut at Methuen, 3:30 p.m.; Lowell at Andover, 4 p.m.

Boys Volleyball

Lawrence at Needham, 4 p.m.; Methuen at Billerica, 5 p.m.; Central Catholic at Andover, 5:30 p.m.; Hollis-Brookline at Pinkerton, 6:30 p.m.; Salem at Londonderry, 6:30 p.m.; Haverhill at Lowell, 6:30 p.m.

TOMORROW’S GAMES

Baseball

Manchester at Georgetown, 3:45 p.m.; Pentucket at Hamilton-Wenham, 3:45 p.m.; North Reading at Triton, 3:45 p.m.; Central Catholic at Bishop Fenwick, 3:45 p.m.; Milford at Windham, 4 p.m.

Boys Lacrosse

Windham at Trinity, 4 p.m.; Salem at Souhegan, 4 p.m.; Pelham at Manchester West, 4 p.m.; Pinkerton at Londonderry, 4 p.m.; Tewksbury at Central Catholic, 7:30 p.m.

Girls Lacrosse

Pelham at Windham, 4 p.m.; Central Catholic at Tewksbury, 5 p.m.

Softball

Greater Lawrence at Presentation of Mary, 3:30 p.m.; Georgetown at Amesbury, 3:45 p.m.; Milford at Windham, 4 p.m.

Boys Tennis

Haverhill at Amesbury, 3:30 p.m.; Coe-Brown at Pinkerton, 4:30 p.m.

Girls Tennis

Amesbury at Haverhill, 3:30 p.m.; Coe-Brown at Pinkerton, 4:30 p.m.

Boys Track and Field

North Reading at Amesbury, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Greater Lowell, 4 p.m.; Whittier at Lynn Tech, 4 p.m.

Girls Track and Field

North Reading at Amesbury, 3:30 p.m.; Presentation of Mary and Mystic at Shawsheen, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Greater Lowell, 4 p.m.; Whittier at Lynn Tech, 4 p.m.

FRIDAY’S GAMES

Baseball

Lowell at Methuen, 3:30 p.m.; Haverhill at Tewksbury, 3:45 p.m.; Timberlane at Manchester Memorial, 4 p.m.; Austin Prep at Greater Lawrence, 4 p.m.; Trinity at Salem, 4 p.m.; Sanborn at Lebanon, 4 p.m.; Spaulding at Londonderry, 4 p.m.; Pinkerton at Keene, 4 p.m.; Farmington at Pelham, 4 p.m.; Lawrence at North Andover, 4:30 p.m.; Phillips at Belmont Hill, 4:45 p.m.

Boys Lacrosse

Manchester at North Reading, 3:45 p.m.; Haverhill at Lowell, 4 p.m.; Pentucket at Newburyport, 4 p.m.; Methuen at Dracut, 4 p.m.; Andover at Chelmsford, 4 p.m.; Billerica at North Andover, 4:30 p.m.; Phillips at Dexter, 4:45 p.m.; Timberlane at Portsmouth, 5:30 p.m.

Girls Lacrosse

North Andover at Billerica; Newburyport at Pentucket, 3:45 p.m.; North Reading at Manchester, 3:45 p.m.; Dracut at Methuen, 4 p.m.; Londonderry at Nashua South, 4 p.m.; Phillips at Pingree, 4:30 p.m.; Lowell at Haverhill, 4:30 p.m.; Salem at Pinkerton, 5 p.m.; Chelmsford at Andover, 7 p.m.

Softball

Mystic Valley at Presentation of Mary, 3:30 p.m.; Haverhill at Chelmsford, 3:30 p.m.; Andover at Central Catholic, 3:45 p.m.; Pentucket at Triton, 3:45 p.m.; North Andover at Tewksbury, 4 p.m.; Farmington at Pelham, 4 p.m.; Timberlane at Manchester Memorial, 4 p.m.; Lowell at Methuen, 4 p.m.; Salem at Winnacunnet, 4 p.m.; Greater Lawrence at Whittier, 4 p.m.; Sanborn at Lebanon, 4 p.m.; Keene at Pinkerton, 4 p.m.; Londonderry at Spaulding, 4 p.m.; Lawrence at Dracut, 4:15 p.m.; Governor’s Academy at Phillips, 4:30 p.m.

Boys Tennis

Pinkerton at Londonderry, 4 p.m.; Fellowship Christian at Greater Lowell, 4 p.m.; Wilton Lyndeborough at Pelham, 4 p.m.; Goffstown at Windham, 4 p.m.; Kearsarge at Sanborn, 4 p.m.; Lowell Catholic at Lawrence, 4 p.m.; Phillips at Groton, 4:30 p.m.

Girls Tennis

Londonderry at Pinkerton, 4 p.m.; Fellowship Christian at Greater Lowell, 4 p.m.; Pelham at Wilton Lyndeborough, 4 p.m.; Windham at Goffstown, 4 p.m.; Sanborn at Kearsarge, 4 p.m.; Groton at Phillips, 4:30 p.m.

Boys Volleyball

Timberlane at Pinkerton, 5 p.m.; Billerica at Andover, 5:30 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 6 p.m.; Bishop Guertin at Salem, 6 p.m.; Windham at Londonderry, 6:30 p.m.; Haverhill at Lawrence, 6:30 p.m.

SATURDAY’S GAMES

Baseball

Lynnfield at North Reading, 10 a.m.; North Andover at Pentucket, 11 a.m.; Everett at Methuen, 11 a.m.; Lowell Catholic at Whittier, 11 a.m.; Andover at Chelmsford, 11 a.m.; Londonderry at Pinkerton, 1 p.m.; Pelham at Windham, 1:30 p.m.; Milton Academy at Brooks, 3 p.m.

Boys Lacrosse

Manchester West at Salem, 10 a.m.; Haverhill at Shawsheen Valley, 12 p.m.; Pinkerton at Longmeadow, 2 p.m.; Brooks at Milton Academy, 3 p.m.; Phillips at Lawrenceville, 3:30 p.m.

Girls Lacrosse

Portsmouth at Pinkerton, 10 a.m.; Haverhill at Shawsheen Valley, 10 a.m.; Windham at Londonderry, 11 a.m.; Longmeadow at Andover, 1 p.m.; Milton Academy at Brooks, 3:30 p.m.

Softball

Andover at North Reading, 12 p.m.; Pelham at Windham, 1:30 p.m.; Brooks at Milton Academy, 3:30 p.m.

Boys Tennis

Milton Academy at Brooks, 3:30 p.m.

Girls Tennis

Brooks at Milton Academy, 3:30 p.m.

Boys Track and Field

Sanborn at Pelham Invite, 9 a.m.; Haverhill Invitational, 9:30 a.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:30 p.m.

Girls Track and Field

Sanborn at Pelham Invite, 9 a.m.; Haverhill Invitational, 9:30 a.m.; Phillips at Deerfield Academy, 3:30 p.m.

Boys Volleyball

Phillips at Northfield Mt Hermon, 4:15 p.m.