EagleTribune.com, North Andover, MA

May 5, 2013

Area Games


The Eagle-Tribune

---- — Today‚Äôs Games

Softball

Whittier at Greater Lowell, 11 a.m.

Monday, May 6

Baseball

Tewksbury at Andover, 3:30 p.m.; Haverhill at Lowell, 3:45 p.m.; Billerica at Central Catholic, 3:45 p.m.; Masconomet at North Andover, 3:45 p.m.; Windham at Milford, 4 p.m.; Sanborn at Hollis-Brookline, 4 p.m.; Londonderry at Salem, 4 p.m.; Pinkerton at Bedford, 4 p.m.; Fall Mountain at Pelham, 4 p.m.; Brooks at Dexter, 5 p.m.; Timberlane at Bishop Guertin, 7 p.m.; Lawrence at Methuen, 7 p.m.

Boys Lacrosse

Windham at Pelham, 4 p.m.; Salem at Concord, 4 p.m.; Lynnfield at Georgetown, 4 p.m.; Tewksbury at Haverhill, 5 p.m.; Exeter at Pinkerton, 5 p.m.; Central Catholic at Dracut, 5:30 p.m.; Methuen at Lowell, 6 p.m.; Londonderry at Hanover, 6 p.m.; Masconomet at North Andover, 7 p.m.; Pentucket at North Reading, 7 p.m.

Girls Lacrosse

Haverhill at Tewksbury, 3:30 p.m.; Georgetown at Lynnfield, 3:45 p.m.; North Andover at Masconomet, 3:45 p.m.; North Reading at Pentucket, 3:45 p.m.; Lowell at Methuen, 4 p.m.; Pelham at Oyster River, 4 p.m.; Lincoln/Sudbury at Andover, 6 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 7:30 p.m.

Softball

Haverhill at Lowell, 3:30 p.m.; Central Catholic at Dracut, 3:45 p.m.; Pentucket at Georgetown, 3:45 p.m.; Chelmsford at Methuen, 3:45 p.m.; North Reading at Lynnfield, 3:45 p.m.; Fall Mountain at Pelham, 4 p.m.; Bishop Guertin at Timberlane, 4 p.m.; Lawrence at North Andover, 4 p.m.; Sanborn at Hollis-Brookline, 4 p.m.

Bedford at Pinkerton, 4 p.m.; Salem at Londonderry, 4 p.m.

Boys Tennis

Pentucket at Newburyport, 3:30 p.m.; Chelmsford at Methuen, 3:30 p.m.; Hamilton-Wenham at North Reading, 3:30 p.m.; Triton at Haverhill, 3:30 p.m.; Central Catholic at Lowell, 4 p.m.; Portsmouth Christian at Pelham, 4 p.m.; Timberlane at Keene, 4 p.m.; Alvirne at Salem, 4 p.m.; Bow at Sanborn, 4 p.m.; Andover at Lawrence, 4 p.m.

Girls Tennis

Lowell at Central Catholic; Newburyport at Pentucket, 3:30 p.m.; Notre Dame at Haverhill, 3:30 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 3:30 p.m.; Tewksbury at North Andover, 3:45 p.m.; Methuen at Chelmsford, 3:45 p.m.; Lawrence at Andover, 4 p.m.; Londonderry at Derryfield, 4 p.m.; Windham at Hollis-Brookline, 4 p.m.; Keene at Timberlane, 4 p.m.; Salem at Alvirne, 4 p.m.; Sanborn at Bow, 4 p.m.

Boys Track and Field

Pentucket at Masconomet, 3:30 p.m.; Triton at North Reading, 3:30 p.m.

Girls Track and Field

Pentucket at Masconomet, 3:30 p.m.; Triton at North Reading, 3:30 p.m.

Boys Volleyball

Windham at Souhegan, 4:30 p.m.; Timberlane at Mascenic, 5 p.m.; Lexington at Andover, 5:30 p.m.; Pinkerton at Bishop Guertin, 6 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 6 p.m.; John Stark at Salem, 6 p.m.; Dover at Londonderry, 6:30 p.m.; Lawrence at Haverhill, 6:30 p.m.

Tuesday, May 7

Baseball

Georgetown at North Reading, 3:45 p.m.; Manchester at Pentucket, 3:45 p.m.; Whittier at Greater Lawrence, 4 p.m.

Boys Lacrosse

Spaulding at Timberlane, 4 p.m.

Girls Lacrosse

Salem at Nashua South, 4 p.m.; Londonderry at Nashua North, 4 p.m.; Pinkerton at Belmont, 5 p.m.

Softball

Lynn Tech at Presentation of Mary, 3:15 p.m.

; Andover at Masconomet, 3:45 p.m.; Greater Lowell at Greater Lawrence, 4 p.m.; Whittier at North Shore Tech, 4 p.m.

Boys Tennis

Fellowship Christian at Minuteman, 4 p.m.; Greater Lowell at Greater Lawrence, 4 p.m.

Girls Tennis

Fellowship Christian at Minuteman, 4 p.m.; Greater Lowell at Greater Lawrence, 4 p.m.; Wilton Lyndeborough at Pelham, 4 p.m.

Boys Track and Field

Manchester Central at Pinkerton, 4 p.m.; Londonderry at Alvirne, 4 p.m.; Exeter at Timberlane, 4 p.m.; Lynn Tech at Greater Lawrence, 4 p.m.; Windham at Milford, 4 p.m.; Salem at Bedford, 4 p.m.; Thomas Aquinas at Sanborn, 4 p.m.; Mystic Valley at Whittier, 4 p.m.; Hopkinton, Portsmouth Christian and Raymond at Pelham, 4 p.m.

Girls Track and Field

Manchester Central at Pinkerton, 4 p.m.; Londonderry at Alvirne, 4 p.m.; Exeter at Timberlane, 4 p.m.; Lynn Tech at Greater Lawrence, 4 p.m.; Salem at Bedford, 4 p.m.; Windham at Milford, 4 p.m.; Mystic Valley at Whittier, 4 p.m.; Thomas Aquinas at Sanborn, 4 p.m.; Hopkinton, Portsmouth Christian and Raymond at Pelham, 4 p.m.

Boys Volleyball

Central Catholic at Phillips, 3:45 p.m.; Pinkerton at Methuen, 5:30 p.m.; Andover at Billerica, 5:30 p.m.

Wednesday, May 8

Baseball

Phillips at Cushing Academy, 3:15 p.m.; Tewksbury at Haverhill, 3:45 p.m.; Lawrence Academy at Brooks, 3:45 p.m.; Concord at Timberlane, 4 p.m.; Salem at Merrimack, 4 p.m.; Chelsea at Whittier, 4 p.m.; Pinkerton at Nashua North, 4 p.m.; Chelmsford at Andover, 4 p.m.; Sanborn at Pelham, 4 p.m.; Windham at Goffstown, 4:30 p.m.; Methuen at Lowell, 7 p.m.; North Andover at Lawrence, 7 p.m.

Boys Lacrosse

Methuen at Pentucket, 3:45 p.m.; Brooks at Lawrence Academy, 3:45 p.m.; Billerica at Haverhill, 4 p.m.; North Andover at Tewksbury, 4 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 4 p.m.; Andover at Dracut, 4 p.m.; Masconomet at Georgetown, 4 p.m.

Girls Lacrosse

Lawrence Academy at Brooks, 3 p.m.; Phillips at Milton Academy, 3:15 p.m.; Haverhill at Billerica, 3:30 p.m.; Masconomet at Georgetown, 3:45 p.m.; Windham at Gilford, 4 p.m.; Lebanon at Pelham, 4 p.m.; Exeter at Londonderry, 4 p.m.; Nashua South at Pinkerton, 5 p.m.; Tewksbury at North Andover, 6 p.m.; Hamilton-Wenham at North Reading, 7 p.m.; Andover at Central Catholic, 7:30 p.m.

Softball

BB&N at Phillips, 3:15 p.m.; Haverhill at Andover, 3:30 p.m.; Central Catholic at Billerica, 3:45 p.m.; Manchester at Pentucket, 3:45 p.m.; Brooks at Lawrence Academy, 3:45 p.m.; Ipswich at North Reading, 3:45 p.m.; Sanborn at Pelham, 4 p.m.; Timberlane at Concord, 4 p.m.; Windham at Goffstown, 4 p.m.; Merrimack at Salem, 4 p.m.; Lowell at Lawrence, 4 p.m.; Nashua North at Pinkerton, 4 p.m.; Tewksbury at Methuen, 7 p.m.

Boys Tennis

Dexter at Phillips, 3:15 p.m.; Pentucket at Lynnfield, 3:30 p.m.; North Reading at Manchester, 3:30 p.m.; Methuen at Haverhill, 3:30 p.m.; Andover at North Andover, 3:45 p.m.; Lawrence Academy at Brooks, 3:45 p.m.; Manchester Memorial at Pinkerton, 4 p.m.; Fellowship Christian at Minuteman, 4 p.m.; Pelham at Bow, 4 p.m.; Windham at Milford, 4 p.m.; Londonderry at Timberlane, 4 p.m.; Salem at Exeter, 4 p.m.; Sanborn at Portsmouth Christian, 4 p.m.; Billerica at Lawrence, 4 p.m.

Girls Tennis

Phillips at Milton Academy, 3:15 p.m.; Lynnfield at Pentucket, 3:30 p.m.; Chelmsford at Haverhill, 3:30 p.m.; Manchester at North Reading, 3:30 p.m.; Notre Dame at Methuen, 3:45 p.m.; Brooks at Lawrence Academy, 3:45 p.m.; North Andover at Andover, 4 p.m.; Pinkerton at Manchester Memorial, 4 p.m.; Fellowship Christian at Minuteman, 4 p.m.; Bow at Pelham, 4 p.m.; Milford at Windham, 4 p.m.; Timberlane at Londonderry, 4 p.m.; Exeter at Salem, 4 p.m.; Stevens at Sanborn, 4 p.m.; Lawrence at Billerica, 4 p.m.

Boys Track and Field

Central Catholic at Andover, 3:30 p.m.; North Andover at Haverhill, 3:30 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 3:30 p.m.; Cushing Academy at Phillips, 3:30 p.m.

Girls Track and Field

Central Catholic at Andover, 3:30 p.m.; Haverhill at North Andover, 3:30 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 3:30 p.m.; Cushing Academy at Phillips, 3:30 p.m.

Boys Volleyball

Oyster River at Windham, 4:30 p.m.; Coe-Brown at Timberlane, 4:30 p.m.; Billerica at Central Catholic, 6 p.m.; Salem at Souhegan, 6 p.m.; Goffstown at Londonderry, 6:30 p.m.

Thursday, May 9

Baseball

Newburyport at Georgetown, 3:45 p.m.; North Reading at Lynnfield, 3:45 p.m.; Minuteman at Greater Lawrence, 4 p.m.; Pentucket at Rockport, 6:30 p.m.

Boys Lacrosse

Nashua North at Salem, 4 p.m.; Bishop Guertin at Londonderry, 4 p.m.; Nashua South at Pinkerton, 5 p.m.; North Andover at Billerica, 7 p.m.

Girls Lacrosse

Greater Lowell at Methuen, 3:45 p.m.; Pelham at Laconia, 4 p.m.

Softball

Presentation of Mary at Minuteman, 3:30 p.m.; Tewksbury at Central Catholic, 3:45 p.m.; Pentucket at Haverhill, 3:45 p.m.; Greater Lawrence at North Shore Tech, 4 p.m.; Portsmouth at Windham, 4 p.m.; Shawsheen Valley at Whittier, 4:15 p.m.

Boys Tennis

Pinkerton at Dover, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Shawsheen Valley, 4 p.m.; Windham at Oyster River, 4 p.m.; Boston Latin at Andover, 4 p.m.

Girls Tennis

Greater Lawrence at Shawsheen Valley, 4 p.m.; Oyster River at Windham, 4 p.m.

Boys Track and Field

Pentucket at Hamilton-Wenham, 3:30 p.m.; Masconomet at North Reading, 3:30 p.m.; Pelham at Merrimack, 5 p.m.

Girls Track and Field

Pentucket at Hamilton-Wenham, 3:30 p.m.; Masconomet at North Reading, 3:30 p.m.; Pelham at Merrimack, 5 p.m.

Boys Volleyball

Londonderry at Oyster River, 4:30 p.m.; Lawrence at Methuen, 5 p.m.