EagleTribune.com, North Andover, MA

May 13, 2013

Area Track Leaders: Central's Delhullu a force in the hurdles


The Eagle-Tribune

---- — Area Boys Leaders

100 Meters

Alex Mayhew, Haverhill, 11.12; Bryan Morales, Lawrence, 11.37; Jeremy Zannini, Central, 11.42; Manny Latimore, Pinkerton, 11.51; James Toohey, Pinkerton, 11.52

Hand-timed: Alex Mayhew, Haverhill, 10.8; Hector Payano, Greater Lawrence, 10.9; Jose Adames, Lawrence, 11.1

200 Meters

Alex Mayhew, Haverhill, 22.13, 5th all-time; Hamza Naveed, Andover, 22.69; Jose Adames, Lawrence, 23.06; James Toohey, Pinkerton, 23.26; Zach Cicio, Pinkerton, 23.30

Hand-timed: Hector Payano, Greater Lawrence 22.3; Alex Mayhew, Haverhill, 22.3

400 Meters

Chris Poggi, Pinkerton, 49.93, 16th all-time; Hamza Naveed, Andover, 50.98; Connor Kwiecien, Pinkerton, 50.99; Sebastian Silveira, Andover, 52.54; Zach Cicio, Pinkerton, 52.60

Hand-timed: Hamza Naveed, Andover, 50.5; Ross Hardy, North Andover, 51.4

800 Meters

Mike O’Donnell, Methuen, 1:56.23, 22nd all-time; Chris Poggi, Pinkerton, 1:56.37, 24th all-time; Jacob Johns, North Andover, 1:57.44; Mike Maldari, Andover, 1:59.44; Edward Quezada, Lawrence, 2:01.0; Brandon Hannon, Pelham, 2:01.15

Mile

Mike O’Donnell, Methuen, 4:17.76, 12th all-time; Chris Poggi, Pinkerton, 4:32.3 (4:31.30); Patrick Chabot, Pinkerton 4:33.31 (4:31.73, 1,600); Damon Kilgore, Londonderry, 4:36.14 (4:34.55, 1,600); Zach Frahlich, North Andover, 4:36.18

2-mile

Sean Kopetz, Pinkerton, 9:55.93 (9:52.49, 3,200); Mike O’Donnell, Methuen, 9:57.0; Edward Quezada, Lawrence, 9:59.9; Jake Wormald, Pelham, 10:02.16 (9:58.69, 3,200); Mitchell Dutton, Salem 10:03.2 (9:59.7, 3,200)

Pole Vault

Kyle Quinn, North Andover, 12-6; Ray Belanger-Deloge, Central, 12-0; Johnny Mendonca, Central, 12-0; Cam Hastings, North Reading, 12-0; Kyle Couture, Pelham, 12-0

110 High Hurdles

D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 14.98; Joe Staudt, North Andover, 15.10; Kevin Cheam, Pelham, 15.17; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 15.46; Alex Dehullu, Central, 15.49

Hand-timed: Kevin Cheam, Pelham, 14.9; Alex Dehullu, Central, 15.0; D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 15.0; Jeremy Zannini, Central, 15.0

300 intermediate hurdles

Kevin Cheam, Pelham, 41.54; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 42.91; Greg Segal, Andover, 43.73

Hand-timed: Kevin Cheam, Pelham, 41.3; Matt Fischetti, Phillips, 41.4

400 intermediate hurdles

Alex Dehullu, Central, 56.69, 2nd all-time; David Rose, North Andover, 57.75, 5th all-time; Mike Milano, Central, 59.69; Mike Bitto, North Reading, 60.30

Hand-timed: Alex Dehullu, 56.9; David Rose, 58.3

Shot put

Ryan Doherty, Central, 52-8; David Veilleux, Central, 52-5.25; Sam Weeks, Methuen, 50-6; Justin Aimonetti, Phillips, 49-2; Tim Freiermuth, Pentucket, 48-1.5

Javelin

Mark Zavrl, Andover, 193-8, modern area record (2003-present); Shaun Howard, Sanborn, 171-3; Alex Magoon, Salem, 168-11; Ryan Doherty, Central, 167-6; John Mastascusa, North Reading, 164-6

Discus

Sam Weeks, Methuen, 140-5; Jason Rice, North Andover, 136-0; David Veilleux, Central, 132-1; John Mastascusa, North Reading, 131-2; D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 128-5.5

High jump

Starlin Ortiz, Londonderry, 6-4; John Braga, North Reading, 6-2; Alex Dehullu, Central, 6-0; Jamahl Lopez, Central, 6-0; Kerry Cajou, Lawrence, 6-0; Patrick Irwin, North Andover, 6-0; Ahamdi Ogwuru, North Andover, 6-0; Ian Mitchell, Pentucket, 6-0; Mark Franklin, Pinkerton, 6-0; Gage Alicea, Whittier, 6-0

long jump

Alex Mayhew, Haverhill, 22-1; John Braga, North Reading, 21-1.25; Jeremy Zannini, Central, 21-0.5; Jordan Bowman, Salem, 20-9; Kevin Cheam, Pelham, 20-9

triple jump

Patrick Irwin, North Andover, 43-6; Kevin Cheam, Pelham, 41-11; Hector Payano, Greater Lawrence, 40-10; Jamahl Lopez, Central, 40-9; Ian Mitchell, Pentucket, 40-8; John Braga, North Reading, 40-6.5

4x100 relay

Pinkerton (James Toohey, Chris Poggi, Jason Rodgers, Zach Cicio) 44.70; Haverhill, 44.74; Lawrence, 45.16; Central, 45.23; Londonderry, 45.50

Hand-timed: Central 44.7, North Reading 44.9

4x400 relay

North Andover (Kyle Quinn, Jacob Johns, David Rose, Ross Hardy) 3:27.14; Andover 3:28.20; Pinkerton, 3:31.26; Londonderry, 3:36.78; Central 3:38.80

4x800 relay

Pinkerton (Chris Poggi, Joe Poggi, Connnor Kwiecien, Patrick Chabot) 8:11.6; North Andover, 8:20.04; Andover 8:23.60; Central, 8:25.40

Area Girls Leaders

100 Meters

Rachel Annino, Andover, 12.94; Hannah Ameen, Andover, 13.00; Brianna Coviello, North Andover, 13.00; Yorgelis Ortiz, Londonderry, 13.02; Jenna Smolag, North Andover, 13.06; Sydney Gillis, Andover, 13.06

Hand-timed: Sydney Gillis, Andover, 12.6; Cammie Little, Phillips, 12.6

200 Meters

Jenna Smolag, North Andover, 26.52; Kristen Bourque, Londonderry, 26.78; Abbie Pustis, Andover, 26.79; Michelle Gencorelli, Andover, 26.83; Brianna Coviello, North Andover, 27.34

Hand-timed: Jenna Smolag, North Andover, 25.9; Cammie Little, Phillips, 26.2

400 Meters

Taylor DePaulo, Central, 60.07; Hannah Kimball, Timberlane, 60.16; Wileshka Samuel, Methuen, 60.61; Eleni Coufos, North Andover, 61.45; Erin Connolly, Haverhill, 61.89

Hand-timed: Kimball, 60.0; McKenna Kilian, Pentucket, 60.2; Caroline Shipley, Phillips, 60.4

800 Meters

Amanda Szymanski, Londonderry, 2:16.31, 4th all-time; Kylie Regan, Central, 2:17.80, 15th all-time; Nicole Roberts, North Reading, 2:20.26; Jackie Solimine, Haverhill, 2:21.0; Morgan McGrath, Londonderry, 2:21.51

Mile

Kylie Regan, Central, 5:10.0, 24th all-time; Jackie Solimine, Haverhill, 5:13.60, 31st all-time; Riley Gilmore, Haverhill, 5:15.16; Amanda Szymanski, Londonderry, 5:16.2 (5:14.3, 1,600); Sarah Rothmann, Andover, 5:19.9

2-mile

Riley Gilmore, Haverhill, 11:09.84, 16th all-time; Anoush Shehadeh, Phillips 11:15.1 (10:24, 3,000); Morgan Sansing, Pinkerton, 11:33.78 (11:29.78, 3,200); Jackie Solimine, Haverhill, 11:39.6; Tiffany Simione, Central, 11:43.61

Pole Vault

Ali Attenasio, Pentucket, 11-0, tied 3rd all-time; Maddie Arndt, Central, 10-6, tied 6th all-time; Melanie Packard, Londonderry, 10-0, tied 10th all-time; Julia Valenti, North Reading, 9-9; Natalie Howes, Londonderry, 9-6

100 High Hurdles

Cole Godzinski, North Reading, 15.28, 8th all-time; Lizzie Kobelski, Andover, 15.77; Hannah Chapman, Andover, 16.06; Melissa Mackey, Central, 16.26; Jillian Gamache, Andover, 16.41

Hand-timed: Cole Godzinski, North Reading, 15.3; Hannah Chapman, Andover, 15.8

300 Low Hurdles

Crystal Peatfield, Salem, 49.08; Katelyn Suprenant, Pelham, 50.29; Brooke Paradis, Pelham, 50.91

Hand-timed: Katelyn Suprenant, Pelham, 49.7

400 low hurdles

Jillian Gamache, Andover, 67.90; Mary Lavery, North Andover, 68.36; Molly Lennon, Andover, 68.51

Hand-timed: Katie Equi, Central, 67.9; Mary Lavery, North Andover, 68.4; Cole Godzinski, North Reading, 69.4

Shot put

Cassie Kobelski, Andover, 39-2; 9th all-time; Emily Murray, North Reading, 38-4.5, 13th all-time; Ryan MacRae, Andover, 35-3; Katie McManus, North Andover, 35-2; Ebony Freeman, Methuen, 34-7

javelin

Natalie Howes, Londonderry, 116-7; Andrea Blanchard, Haverhill, 108-7; Danielle Donovan, Salem, 108-1; Andrea Pennock, Andover, 101-1; Sandy Guenther, Londonderry, 100-3

Discus

Erika Johnson, Central, 109-0; Ryan MacRae, Andover, 107-8; Emily Murray, North Reading, 106-9; Kayla Watson, Pinkerton, 105-6; Aneisha Berrios, Lawrence, 104-1

High jump

Catherine Flaherty, North Andover, 5-2; Olivia Burke, Salem, 5-2; Abigail Taylor, Andover, 5-1; Eladia Cespedes, Methuen, 5-0; Brianna Gagnon, Methuen, 5-0; McKenna Kilian, Pentucket, 5-0; Michaela Taffe, Timberlane, 5-0; Emily Swanson, Timberlane, 5-0

Long jump

Hannah Chapman, Andover, 17-1; Elise Macowski, North Reading, 16-9.5; Olivia Burke, Salem, 16-8; Michaela Blackwell, Pinkerton, 16-3.5; Jillian Gamache, Andover, 16-3; Chase Marcotte, Pentucket, 16-2

Triple jump

Hannah Chapman, Andover, 36-6.75, 9th all-time; Brianna Coviello North Andover, 34-11; Lauren MacGregor, Salem, 34-10.5; Olivia Burke, Salem, 34-5; Skyler Goss, Pelham, 33-9.5

4x100 relay

Andover, 50.91; North Andover, 50.98; Central, 52.66; Londonderry, 52.71; Salem, 52.71

Hand-timed: Andover 51.0, Londonderry 51.8

4x400 relay

Londonderry (Kristen Bourque, Morgan McGrath, Madison McKivergan, Amanda Szymanski) 4:07.03; North Andover, 4:08.85; Timberlane, 4:10.31; Central, 4:11.30; Pentucket, 4:14.22; Phillips, 4:15

4x800 relay

Londonderry (Madison McKivergan, Amanda Szymanski, Sydney Lagueux, Alissa Rogers) 9:41.41; Timberlane 10:00.38, Andover 10:01.0, Haverhill 10:03.7

About the honor roll

Statistics are through Saturday

Statistics are compiled by Michael Muldoon. Coaches can e-mail corrections to mmuldoon@eagletribune.com