EagleTribune.com, North Andover, MA

January 20, 2014

Hometown scoreboard


The Eagle-Tribune

---- — Girls Basketball

Lawrence 57, Waltham 40

Lawrence (57): Garcia 2-0-4, Santana 5-0-10, Lasalle 1-0-3, Ramos 3-0-6, Dominguez 2-5-9, Tate 6-4-20, Mateo 2-1-5. Totals 21-10-57

3-pointers: Tate 4, Lasalle

Waltham (4-6): 13 11  6 10 — 40

Lawrence (5-5):  9 15 14 19 — 57

Acton-Boxborough 47, Andover 38

Andover record: 8-3

Boys Indoor Track

Cicio, Starlin win two events

NH meet at UNH

Top area finishers:

55 meter dash: 1. Zach Cicio (Pinkerton) 6.5; 5. Starlin Ortiz (Londonderry) 6.7; 300: 1. Cicio (Pinkerton) 37.2; 4. Benjamin Enos (Timberlane) 38.9; 600: 1. Joe Poggi (Pinkerton) 1:27.5; 2. Keith Perry (Londonderry) 1:29.0; 3. Ryan Lynch (Pinkerton) 1:29.1; 5. Noah Davis (Pinkerton) 1:29.4; 1,000: 1. Nolan Cooney (Pinkerton) 2:40.5; 2. Connor Kwiecien (Pinkerton) 2:40.6; 1,500: 2. Austin Smith (Pinkerton) 4:19.8; 5. Matt Robinson (Pinkerton) 4:30.3; 3,000: 1. Phillip Parent (Pinkerton) 9:15.4; 2. Joe Settineri (Salem) 9:21.3; 4. Tom Hanlon (Pinkerton) 9:22.7; 5. Peter Saviano (Timberlane) 9:26.9; 6. Nick Pietrocarlo (Pinkerton) 9:34.0; 55 hurdles: 1. Ortiz (Londonderry) 7.8; 4. TJ Urbanik (Pinkerton) 8.2; 4x160: 2. Pinkerton (Cicio, Urbanik, James Toohey, Connor Kwiecien) 1:16.5; 3. Londonderry (James Zimolka, Kyle Proulx, Trevor Guay, Nick Lafond) 1:18.7; 5. Timberlane (Donnie Sexton, Benjamin Enos, Corey Mills, Caleb Sharp) 1:20.5; 4x400: 1. Pinkerton (Poggi, Cooney, Davis, Lynch) 3:39.9; 3. Londonderry (Derek Davies, Mark Gigliotti, Lukas Charbonneau, Keith Perry) 3:48.2; 6. Salem (Ryan Buck, Brett Grady, Sean Bolvin, Settineri) 3:55.3; HJ: 1. Ortiz (Londonderry) 6-2; 2. Urbanik (Pinkerton) 5-10; 4. Tim Soldano (Salem) 5-8; LJ: 2. Urbanik (Timberlane) 18-3.75; 4. Mark Hanlon (Pinkerton) 17-10; SP: 2. John Davis (Pinkerton) 45-7.25; 5. Kyle Foden (Londonderry) 45-0.25

Dastous wins 55 dash

NH Meet at UNH

Top area finishers:

55 meter dash: 1. Kenneth Dastous (Windham) 6.7; 1,000: 4. Jon Brown (Sanborn) 2:44.1; 55 hurdles: Sutton Bradbury-Koster (Pelham) 8.0; 4x160: 2. Windham (Dastous, Brandon Dreyfuss, Sam Kauhl, Joe Forti) 1:19.4; 4x400: ; HJ: ; LJ: 4. Joe Halpin (Pelham) 17-7.5

Girls Indoor Track

McGrath wins 1,000

NH meet at UNH

Top area finishers:

55 meter dash: 2. Yorgelis Ortiz (Londonderry) 7.6; 600: 2. Jacqui Wyka (Pinkerton) 1:42.7; 5. Ariel Vaillancourt (Pinkerton) 1:45.1; 1,000: 1. Gretchen McGrath (Londonderry) 3:05.3; 3. Morgan Sansing (Pinkerton) 3:12.7; 6. Erin Coutts (Pinkerton) 3:17.9; 1,500: 2. Courtney Guay (Londonderry) 5:15.2; 3,000: 4. Haley McMullen (Pinkerton) 11:52.3; 5. Danika Ashness (Pinkerton) 11:52.8 55 hurdles: 4. Natalie Howes (Londonderry) 9.4; 5. Lexy Freire (Londonderry) 9.6; 4x160: 3. Londonderry (Hannah Brownstein, June Cranmer, Freire, Laura Troisi) 1:30.3; 4. Salem (Christina El Khoury, Lauren MacGregor, Naisha LeFort, Mikaela Gauvain) 1:30.3; 4x400: 3. Londonderry (Makayla D’Urso, Emily Holland, Kaitlyn Marchant, Gretchen McGrath) 4:24.9; 4. Timberlane (Alicia Ross, Meghan Tarr, Jessica Sexton, Danielle Gajewski) 4:26.0; HJ: 5. Michaela Blackwell (Pinkerton) 5-0; 6. Olivia Burke (Salem) 4-10; LJ: 2. Blackwell (Pinkerton) 15-9.25; 4. MacGregor (Salem) 15-4.25; SP: 1. Patty Driscoll (Londonderry) 35-0.75

Tilley, Goss win

NH meet at UNH

Top area finishers:

300: 5. Lexi Lewis (Windham) 45.3;; 600: 1. Kristen Tilley (Windham) 1:43.3; 1,000: 3. Emily Richard (Sanborn) 3:21.1; 4. Shaylyn Harrington (Pelham) 3:21.7; 1,500: 4. Shannen Arseneault (Pelham) 5:10.1; 55 hurdles: 1. Skyler Goss (Pelham) 9.3; 6. Brooke Paradis (Pelham) 11.2; 4x160: 4. Windham (Ashley Bowers, Lexi Lewis, Kristen Tilley, Sam Chrichton) 1:31.00; 4x400: 6. Pelham (Harrington, Rachel Romeo, Paradis, Alexandria Papadimoulis) 4:35.3; HJ: ; LJ: 2. Goss (Pelham) 15-6; SP: 3. Alana Eshbach (Pelham) 30-9

Boys Swimming

Phillips 102, Northfield Mt. Hermon 63

Phillips winners:

200 medley relay: Darren Ty, Aaron Teo, Alex Li, Nick Faulkner 1:42.78; 200 freestyle: Joe Faller 1:43.95; 200 IM: Teo 2:02.06; 50 freestyle: Michael Camarda 21.77; Diving: Kade Call 175.90; 100 butterfly: Li 54.02; 100 freestyle: Faller 47.97; 500 freestyle: Marcello Rossi 5:00.67; 200 freestyle relay: Michael Camarda, David Cao, Joe Faller, Tim Wynter 1:27.41; 100 backstroke: Travis Bouscaren 55.91; 100 breaststroke: Teo 1:01.53; 400 freestyle relay: Faller, Sagay, Cao, Bouscaren (50.1) 3:21.54