EagleTribune.com, North Andover, MA

May 3, 2013

High School Sports Schedule


The Eagle-Tribune

---- — Today’s Games

Baseball

Bishop Guertin at Andover, 3:30 p.m.; Haverhill at Billerica, 3:45 p.m.; North Andover at Tewksbury, 3:45 p.m.; Salem at Timberlane, 4 p.m.; Portsmouth at Sanborn, 4 p.m.; Pinkerton at Londonderry, 4 p.m.; Mascenic at Pelham, 4 p.m.; Dracut at Lawrence, 7 p.m.

Boys Lacrosse

Manchester at Pentucket, 3:45 p.m.; Methuen at Tewksbury, 3:45 p.m.; Timberlane at Merrimack, 4 p.m.; Windham at Kearsarge, 4 p.m.; John Stark at Pelham, 4 p.m.; Lynnfield at North Reading, 4 p.m.; Berwick at Brooks, 4:30 p.m.; Salem at Bishop Guertin, 5:30 p.m.; Pinkerton at Souhegan, 6:30 p.m.; North Andover at Andover, 7 p.m.; Georgetown at Ipswich, 7 p.m.

Girls Lacrosse

Ipswich at Georgetown, 3:45 p.m.; Pentucket at Manchester, 3:45 p.m.; Windham at John Stark, 4 p.m.; Tewksbury at Methuen, 4 p.m.; Manchester Central at Salem, 4 p.m.; North Reading at Lynnfield, 4 p.m.; Pinkerton at Hollis-Brookline, 4 p.m.; Manchester Memorial at Londonderry, 4 p.m.; Andover at North Andover, 6 p.m.

Softball

Presentation of Mary at Lynn Tech, 3:30 p.m.; North Andover at Andover, 3:30 p.m.; Masconomet at Georgetown, 3:45 p.m.; Pentucket at Rockport, 3:45 p.m.; Methuen at Billerica, 3:45 p.m.; North Reading at Amesbury, 3:45 p.m.; Mascenic at Pelham, 4 p.m.; Greater Lawrence at Greater Lowell, 4 p.m.; Timberlane at Salem, 4 p.m.; Windham at Trinity, 4 p.m.; Portsmouth at Sanborn, 4 p.m.; Lawrence at Haverhill, 4 p.m.; Londonderry at Pinkerton, 4 p.m.

Boys Tennis

Roxbury Latin at Phillips, 3:30 p.m.; Newburyport at Pentucket, 3:30 p.m.; Haverhill at Chelmsford, 3:30 p.m.; Billerica at North Andover, 3:45 p.m.; Londonderry at Nashua North, 4 p.m.; Fellowship Christian at Greater Lawrence, 4 p.m.; Lowell at Andover, 4 p.m.; Dover at Timberlane, 4 p.m.; Lawrence at Malden, 4:15 p.m.; Coe-Brown at Pinkerton, 4:30 p.m.

Girls Tennis

North Andover at Billerica; Pentucket at Newburyport, 3:30 p.m.; Haverhill at Tewksbury, 3:30 p.m.; Andover at Lowell, 4 p.m.; Nashua North at Londonderry, 4 p.m.; Fellowship Christian at Greater Lawrence, 4 p.m.; Windham at Hanover, 4 p.m.; Timberlane at Dover, 4 p.m.; Malden at Lawrence, 4 p.m.; Coe-Brown at Pinkerton, 4:30 p.m.

Track and Field

Pelham at Stevens, 5 p.m.

Boys Volleyball

Lawrence at Phillips, 4:15 p.m.; John Stark at Pinkerton, 4:30 p.m.; Windham at Bishop Guertin, 5 p.m.; Billerica at Methuen, 5 p.m.; Andover at Central Catholic, 6 p.m.; Londonderry at Hollis-Brookline, 6:30 p.m.; Lowell at Haverhill, 6:30 p.m.

Tomorrow’s Games

Baseball

Hamilton-Wenham at Georgetown, 3 p.m.; Pentucket at Ipswich, 3 p.m.; North Reading at Amesbury, 3 p.m.; Phillips Exeter at Phillips, 3:15 p.m.; Phillips Exeter at Phillips, 3:15 p.m.; Brooks at Roxbury Latin, 3:30 p.m.

Boys Lacrosse

Oyster River at Timberlane, 10 a.m.; Salem at Manchester Memorial, 10 a.m.; Brooks at Roxbury Latin, 4:15 p.m.; Phillips at Loomis Chaffee, 4:45 p.m.

Girls Lacrosse

Phillips Exeter at Brooks, 3 p.m.; Pinkerton at Londonderry, 3 p.m.; Phillips at Tabo, 4 p.m.; Haverhill at Central Catholic, 5:30 p.m.

Softball

Brooks at Phillips Exeter, 3 p.m.; Phillips at Worcester Academy, 3:15 p.m.

Boys Tennis

Brooks at Roxbury Latin, 3:30 p.m.

Girls Tennis

Roxbury Latin at Brooks, 3 p.m.

Track and Field

Phillips at Loomis Chaffee, 4 p.m.; Andover at Weston, 4:30 p.m.

sunday’s Games

Softball

Whittier at Greater Lowell, 11 a.m.

Monday’s Games

Baseball

Tewksbury at Andover, 3:30 p.m.; Haverhill at Lowell, 3:45 p.m.; Billerica at Central Catholic, 3:45 p.m.; Masconomet at North Andover, 3:45 p.m.; Windham at Milford, 4 p.m.; Sanborn at Hollis-Brookline, 4 p.m.; Londonderry at Salem, 4 p.m.; Pinkerton at Bedford, 4 p.m.; Fall Mountain at Pelham, 4 p.m.; Brooks at Dexter, 5 p.m.; Timberlane at Bishop Guertin, 7 p.m.; Lawrence at Methuen, 7 p.m.

Boys Lacrosse

Windham at Pelham, 4 p.m.; Salem at Concord, 4 p.m.; Lynnfield at Georgetown, 4 p.m.; Tewksbury at Haverhill, 5 p.m.; Exeter at Pinkerton, 5 p.m.; Central Catholic at Dracut, 5:30 p.m.; Methuen at Lowell, 6 p.m.; Londonderry at Hanover, 6 p.m.; Masconomet at North Andover, 7 p.m.; Pentucket at North Reading, 7 p.m.

Girls Lacrosse

Haverhill at Tewksbury, 3:30 p.m.; Georgetown at Lynnfield, 3:45 p.m.; North Andover at Masconomet, 3:45 p.m.; North Reading at Pentucket, 3:45 p.m.; Lowell at Methuen, 4 p.m.; Pelham at Oyster River, 4 p.m.; Lincoln/Sudbury at Andover, 6 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 7:30 p.m.

Softball

Haverhill at Lowell, 3:30 p.m.; Central Catholic at Dracut, 3:45 p.m.; Pentucket at Georgetown, 3:45 p.m.; Chelmsford at Methuen, 3:45 p.m.; North Reading at Lynnfield, 3:45 p.m.; Fall Mountain at Pelham, 4 p.m.; Bishop Guertin at Timberlane, 4 p.m.; Lawrence at North Andover, 4 p.m.; Sanborn at Hollis-Brookline, 4 p.m.; Bedford at Pinkerton, 4 p.m.; Salem at Londonderry, 4 p.m.

Boys Tennis

Pentucket at Newburyport, 3:30 p.m.; Chelmsford at Methuen, 3:30 p.m.; Hamilton-Wenham at North Reading, 3:30 p.m.; Triton at Haverhill, 3:30 p.m.; Central Catholic at Lowell, 4 p.m.; Portsmouth Christian at Pelham, 4 p.m.; Timberlane at Keene, 4 p.m.; Alvirne at Salem, 4 p.m.; Bow at Sanborn, 4 p.m.; Andover at Lawrence, 4 p.m.

Girls Tennis

Lowell at Central Catholic; Newburyport at Pentucket, 3:30 p.m.; Notre Dame at Haverhill, 3:30 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 3:30 p.m.; Tewksbury at North Andover, 3:45 p.m.; Methuen at Chelmsford, 3:45 p.m.; Lawrence at Andover, 4 p.m.; Londonderry at Derryfield, 4 p.m.; Windham at Hollis-Brookline, 4 p.m.; Keene at Timberlane, 4 p.m.; Salem at Alvirne, 4 p.m.; Sanborn at Bow, 4 p.m.

Track and Field

Pentucket at Masconomet, 3:30 p.m.; Triton at North Reading, 3:30 p.m.

Boys Volleyball

Windham at Souhegan, 4:30 p.m.; Timberlane at Mascenic, 5 p.m.; Lexington at Andover, 5:30 p.m.; Pinkerton at Bishop Guertin, 6 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 6 p.m.; John Stark at Salem, 6 p.m.; Dover at Londonderry, 6:30 p.m.; Lawrence at Haverhill, 6:30 p.m.