EagleTribune.com, North Andover, MA

May 6, 2013

Area Track Honor Roll: Hillies' Gilmore now 16th all-time


The Eagle-Tribune

---- — Area Boys Leaders

100 Meters

Alex Mayhew, Haverhill, 11.12; Manny Latimore, Pinkerton, 11.51; James Toohey, Pinkerton, 11.65; Sean Russell, Andover 11.69; Zach Cicio, Pinkerton, 11.70

Hand-timed: Alex Mayhew, Haverhill, 10.8; Hector Payano, Greater Lawrence, 10.9; Jose Adames, Lawrence, 11.1

200 Meters

Hamza Naveed, Andover, 22.85; Chris Poggi, Pinkerton, 23.47; James Toohey, Pinkerton, 23.54; Starlin Ortiz, Londonderry, 23.63; Kevin Cheam, Pelham, 23.74

Hand-timed: Hector Payano, Greater Lawrence 22.3; Alex Mayhew, Haverhill, 22.3; Jose Adames, Lawrence, 22.9; Angel Baez, Methuen, 23.0

400 Meters

Chris Poggi, Pinkerton, 49.93, 16th all-time; Hamza Naveed, Andover, 50.98; Connor Kwiecien, Pinkerton, 51.43; Ross Hardy, North Andover, 52.70; Ian Mitchell, Pentucket, 52.76

Hand-timed: Hanza Naveed, Andover, 50.5; Ross Hardy, North Andover, 51.4

800 Meters

Mike O’Donnell, Methuen, 1:56.23, 22nd all-time; Chris Poggi, Pinkerton, 1:56.37, 24th all-time; Jacob Johns, North Andover, 2:01.27; Chris Dalke, North Andover, 2:02.48; Brandon Hannon, Pelham, 2:03.3

Mile

Chris Poggi, Pinkerton, 4:32.3 (4:31.30); Patrick Chabot, Pinkerton 4:34.0 (4:32.37, 1,600); Zach Frahlich, North Andover, 4:36.18; Edward Quezada, Lawrence, 4:36.20; Mike Maldari, Andover, 4:36.54

2-mile

Mike O’Donnell, Methuen, 9:57.0; Edward Quezada, Lawrence, 9:59.9; Zach Frahlich, North Andover, 10:04.91; Mitchell Dutton, Salem 10:10.7 (10:07.04, 3,200); Sean Kopetz, Pinkerton 10:11.6 (10:08.05, 3,200)

Pole Vault

Kyle Quinn, North Andover, 12-6; Cam Hastings, North Reading, 12-0; Kyle Couture, Pelham, 11-6; Joseph Vetere, Andover, 11-6; Ray Belanger-Deloge, Central, 11-0; Joe Labrecque, Pentucket, 11-0; Tom Labrecque, Pentucket, 11-0; Tom Funk, Pentucket, 11-0; Ollie Bellinger, Phillips, 11-0; Nick Nabhar, Phillips, 11-0

110 High Hurdles

Joe Straudt, North Andover, 15.10; Kevin Cheam, Pelham, 15.41; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 15.46; Alex Dehullu, Central, 15.49; Andrew Matteucci, Andover, 15.88

Hand-timed: Kevin Cheam, Pelham, 15.0; Alex Dehullu, Central, 15.0; D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 15.0

300 intermediate hurdles

Kevin Cheam, Pelham, 41.92; Greg Segal, Andover, 43.73; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 44.55

Hand-timed: Matt Fischetti, Phillips, 41.4

400 intermediate hurdles

David Rose, North Andover, 58.46, 9th all-time; Alex Dehullu, Central, 58.74; Mike Bitto, North Reading, 60.30

Hand-timed: Alex Dehullu, 56.9; David Rose, 58.3

Shot put

David Veilleux, Central, 52-5.25; Ryan Doherty, Central, 52-0.5; Sam Weeks, Methuen, 50-6; Justin Aimonetti, Phillips, 49-2; Tim Freiermuth, Pentucket, 47-6

Javelin

Mark Zavrl, Andover, 193-4, modern area record (2003-present); Shaun Howard, Sanborn, 171-3; Alex Magoon, Salem, 168-11; Ryan Doherty, Central, 156-10; John Mastascusa, North Reading, 164-6

Discus

Jason Rice, North Andover, 136-0; Sam Weeks, Methuen, 136-0; David Veilleux, Central, 132-1; John Mastascusa, North Reading, 131-2; D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 126-3

High jump

Starlin Ortiz, Londonderry, 6-2; John Braga, North Reading, 6-2; Alex Dehullu, Central, 6-0; Jamahl Lopez, Central, 6-0; Kerry Cajou, Lawrence, 6-0; Ahamdi Ogwuru, North Andover, 6-0; Patrick Irwin, North Andover, 6-0; Ian Mitchell, Pentucket, 6-0; Mark Franklin, Pinkerton, 6-0; Gage Alicea, Whittier, 6-0

long jump

Alex Mayhew, Haverhill, 22-1; John Braga, North Reading, 21-1.25; Jeremy Zannini, Central, 21-0.5; Jordan Bowman, Salem, 20-9; Dan Wilson, Central, 20-8; Hector Payano, Greater Lawrence, 20-8

triple jump

Patrick Irwin, North Andover, 43-6; Kevin Cheam, Pelham, 41-0; Jamahl Lopez, Central, 40-9; Ian Mitchell, Pentucket, 40-8; Hector Payano, Greater Lawrence, 40-6

4x100 relay

Pinkerton, 44.70; Haverhill, 44.74; Central, 45.46; Londonderry, 45.50; Andover 46.23; Salem 46.23

Hand-timed: Central 44.7, Lawrence 45.6; Andover 45.6; Haverhill 45.6; Pinkerton 45.6

4x400 relay

North Andover 3:27.14; Andover 3:28.20; Pinkerton, 3:31.26; Central 3:38.80

4x800 relay

Pinkerton, 8:11.6; North Andover, 8:20.04; Andover 8:23.60; Central, 8:25.40

Area Girls Leaders

100 Meters

Jenna Smolag, North Andover, 13.06; Micaela Soucy, Andover, 13.20; Hannah Ameen, Andover, 13.34; Lauren MacGregor, Salem, 13.41; Natalie Wagner, Andover, 13.42

Hand-timed: Sydney Gillis, Andover, 12.6; Cammie Little, Phillips, 12.6; Kristen Bourque, Londonderry, 12.8

200 Meters

Michelle Gencorelli, Andover, 27.01; Brianna Coviello, North Andover, 27.34; McKenna Kilian, Pentucket, 27.56; Jenna Smolag, North Andover, 27.59; Abbie Pustis, Andover, 27.72

Hand-timed: Jenna Smolag, North Andover, 25.9; Cammie Little, Phillips, 26.2; Kristin Bourque, Londonderry, 26.8

400 Meters

Hannah Kimball, Timberlane, 60.16; Eleni Coufos, North Andover, 61.45; Erin Connolly, Haverhill, 61.89; McKenna Kilian, Pentucket 61.97

Hand-timed: Kimball, 60.0; Caroline Shipley, Phillips, 60.4; Danielle Gajewski, Timberlane, 60.6

800 Meters

Amanda Szymanski, Londonderry, 2:20.10; Jackie Solimine, Haverhill, 2:21.0; Kylie Regan, Central, 2:21.64; Sam Wise, Haverhill, 2:22.7; Kristen Tilley, Windham, 2:24.09

Mile

Kylie Regan, Central, 5:10.0, 24th all-time; Jackie Solimine, Haverhill, 5:13.60, 31st all-time; Sarah Rothmann, Andover, 5:19.9; Nicole Roberts, North Reading, 5:20.6; Riley Gilmore, Haverhill, 5:23.2

2-mile

Riley Gilmore, Haverhill, 11:09.84, 16th all-time; Anoush Shehadeh, Phillips 11:15.1 (10:24, 3,000); Jackie Solimine, Haverhill, 11:39.6; Danielle Voke, North Andover, 11:44.66; Alissa Rogers, Londonderry, 11:48.47

Pole Vault

Maddie Arndt, Central, 10-6, tied 5th all-time; Ali Attenasio, Pentucket, 10-3, 8th all-time; Melanie Packard, Londonderry, 10-0, tied 10th all-time; Natalie Howes, Londonderry, 9-0; Julia Valenti, North Reading, 9-0

100 High Hurdles

Lizzie Kobelski, Andover, 16.24; Cole Godzinski, North Reading, 16.35; Jillian Gamache, Andover, 16.41; Ali Attenasio, Pentucket, 16.60; Melissa Mackey, Central, 17.01

Hand-timed: Hannah Chapman, Andover, 15.8; Jillian Gamache, Andover, 16.0

300 Low Hurdles

Crystal Peatfield, Salem, 50.52; Brooke Paradis, Pelham, 50.91; Katelyn Suprenant, Pelham, 50.96

400 low hurdles

Mary Lavery, North Andover, 68.36; Molly Lennon, Andover, 69.29

Hand-timed: Katie Equi, Central, 67.9; Mary Lavery, North Andover, 68.4; Cole Godzinski, North Reading, 69.4

Shot put

Emily Murray, North Reading, 38-4.5, 13th all-time; Cassie Kobelski, Andover, 37-5; Katie McManus, North Andover, 35-2; Ebony Freeman, Methuen, 34-7; Patty Driscoll, Londonderry, 34-6.5

javelin

Natalie Howes, Londonderry, 116-7; Andrea Blanchard, Haverhill, 102-5; Sandy Guenther, Londonderry, 100-3; Danielle Donovan, Salem, 99-3; Brenna Lonneman, Central, 94-3

Discus

Erika Johnson, Central, 109-0; Ryan MacRae, Andover, 107-8; Emily Murray, North Reading, 106-9; Aneisha Berrios, Lawrence, 104-1; Cassie Kobelski, Andover, 97-10

High jump

Catherine Flaherty, North Andover, 5-2; Olivia Burke, Salem, 5-1; Abigail Taylor, Andover, 5-0; Michaela Taffe, Timberlane, 5-0; McKenna Kilian, Pentucket, 5-0; Eladia Cespedes, Methuen, 5-0; Brianna Gagnon, Methuen, 5-0

Long jump

Hannah Chapman, Andover, 17-1; Michaela Blackwell, Pinkerton, 16-3.5; Jillian Gamache, Andover, 16-3; Chase Marcotte, Pentucket, 16-2; Olivia Burke, Salem, 16-0; Brianna Gagnon, Central, 16-0

Triple jump

Hannah Chapman, Andover, 36-6.75, 9th all-time; Brianna Coviello North Andover, 34-11; Lauren MacGregor, Salem, 34-10.5; Olivia Burke, Salem, 34-5; Skyler Goss, Pelham, 33-9.5

4x100 relay

North Andover, 50.98; Andover, 51.18; Londonderry, 52.71; Haverhill, 53.00; Pinkerton 53.06

Hand-timed: Andover 51.0, Londonderry 51.8, Pinkerton 52.4; Haverhill 52.4

4x400 relay

Londonderry, 4:07.03; North Andover, 4:08.85; Pentucket, 4:14.22; Phillips, 4:15; Central, 4:16.6

4x800 relay

Andover 10:01.0; Haverhill 10:03.7

About the honor roll

Statistics are through Saturday

Statistics are compiled by MichaelMuldoon. Coaches can e-mail corrections to mmuldoon@eagletribune.com