EagleTribune.com, North Andover, MA

May 20, 2013

Track Honor Roll: Londonderry smashes area 4x800 record


The Eagle-Tribune

---- — Area Boys Leaders

100 Meters

Alex Mayhew, Haverhill, 10.95, tied 8th all-time; Babtunde Bello, Phillips, 11.15; Bryan Morales, Lawrence, 11.35; Jeremy Zannini, Central, 11.42; Brandon Dreyfuss, Windham, 11.45

Hand-timed: Alex Mayhew, Haverhill, 10.8; Hector Payano, Greater Lawrence, 10.9

200 Meters

Alex Mayhew, Haverhill, 22.13, 5th all-time; Jose Adames, Lawrence, 22.63; Hamza Naveed, Andover, 22.69; Starlin Ortiz, Londonderry, 22.81; James Toohey, Pinkerton, 23.16

Hand-timed: Hector Payano, Greater Lawrence 22.3; Alex Mayhew, Haverhill, 22.3

400 Meters

Chris Poggi, Pinkerton, 49.93, 16th all-time; Hamza Naveed, Andover, 50.53; Connor Kwiecien, Pinkerton, 50.78; Ross Hardy, North Andover, 51.49; Zach Cicio, Pinkerton, 52.14

Hand-timed: Hamza Naveed, Andover, 50.5; Ross Hardy, North Andover, 51.4

800 Meters

Mike O’Donnell, Methuen, 1:56.23, 22nd all-time; Chris Poggi, Pinkerton, 1:56.37, 24th all-time; Jacob Johns, North Andover, 1:57.44; Mike Maldari, Andover, 1:57.89; Joe Poggi, Pinkerton, 1:58.25

Mile

Mike O’Donnell, Methuen, 4:17.76, 12th all-time; Jacob Johns, North Andover, 4:29.31; Patrick Chabot, Pinkerton 4:30.40 (4:28.84, 1,600); Chris Poggi, Pinkerton, 4:32.3 (4:31.30); Sean Kopetz, Pinkerton, 4:36.05 (4:34.46, 1,600)

2-mile

Mike O’Donnell, Methuen, 9:26.76; Phillip Parent, Pinkerton 9:51.54 (9:48.13, 3,200): Sean Kopetz, Pinkerton, 9:55.93 (9:52.49, 3,200); Edward Quezada, Lawrence, 9:59.9; Jake Wormald, Pelham, 10:02.16 (9:58.69, 3,200)

Pole Vault

Kyle Quinn, North Andover, 12-6; Ray Belanger-Deloge, Central, 12-0; Johnny Mendonca, Central, 12-0; Cam Hastings, North Reading, 12-0; Kyle Couture, Pelham, 12-0

110 High Hurdles

D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 14.98; Joseph Staudt, North Andover, 15.10; Kevin Cheam, Pelham, 15.17; Jeremy Zannini, Central, 15.17; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 15.46

Hand-timed: Kevin Cheam, Pelham, 14.9; Alex Dehullu, Central, 15.0; D’Andre Drummond-Mayrie, Central, 15.0; Jeremy Zannini, Central, 15.0

300 intermediate hurdles

Kevin Cheam, Pelham, 41.13; Matt Fischetti, Phillips, 42.25; Sutton Bradbury-Koster, Pelham, 42.91

Hand-timed: Kevin Cheam, Pelham, 41.3; Matt Fischetti, Phillips, 41.4

400 intermediate hurdles

Alex Dehullu, Central, 56.69, 2nd all-time; David Rose, North Andover, 57.75, 5th all-time; Dan Thornton, Pentucket, 59.52; Mike Milano, Central, 59.69

Hand-timed: Alex Dehullu, 56.9; David Rose, 58.3

Shot put

Ryan Doherty, Central, 52-8; David Veilleux, Central, 52-5.25; Yanni Falaras, North Andover, 50-11.75; Sam Weeks, Methuen, 50-6; Justin Aimonetti, Phillips, 49-4.75

Javelin

Mark Zavrl, Andover, 193-8, modern area record (2003-present); Shaun Howard, Sanborn, 171-3; Alex Magoon, Salem, 168-11; Ryan Doherty, Central, 167-6; John Mastascusa, North Reading, 164-6

Discus

Sam Weeks, Methuen, 142-1; Jason Rice, North Andover, 136-0; David Veilleux, Central, 132-1; John Mastascusa, North Reading, 131-2; Jacob Crisante, North Andover, 130-1

High jump

Starlin Ortiz, Londonderry, 6-4; John Braga, North Reading, 6-2; Jamahl Lopez, Central, 6-2; Kery Cajou, Lawrence, 6-2; Patrick Irwin, North Andover, 6-2; Ahamdi Ogwuru, North Andover, 6-2

long jump

Alex Mayhew, Haverhill, 22-1; John Braga, North Reading, 21-1.25; Jeremy Zannini, Central, 21-0.5; Patrick Fitzgerald, Windham, 21-0; Jordan Bowman, Salem, 20-9; Kevin Cheam, Pelham, 20-9

triple jump

Patrick Irwin, North Andover, 44-2.75; Kevin Cheam, Pelham, 42-8.5; Ian Mitchell, Pentucket, 42-0; Joseph Staudt, North Andover, 41-11.75; Hector Payano, Greater Lawrence, 40-10

4x100 relay

Phillips, 43.75 (Jonathan Arone, Derek Yao, Robert Rush, Babtunde Bello) 30th all-time; Andover, 43.97; Central, 44.15; Pinkerton (James Toohey, Chris Poggi, Jason Rodgers, Zach Cicio) 44.70; Haverhill, 44.74

Hand-timed: Central 44.7, North Reading 44.9

4x400 relay

North Andover (Kyle Quinn, Jacob Johns, David Rose, Ross Hardy) 3:27.14; Andover 3:28.20; Pinkerton, 3:29.87; Phillips, 3:32.11; Central, 3:34.13

4x800 relay

Pinkerton (Chris Poggi, Joe Poggi, Connnor Kwiecien, Patrick Chabot) 8:11.6; North Andover, 8:20.04; Andover 8:23.22; Central, 8:25.40

Area Girls Leaders

100 Meters

Cammie Little, Phillips, 12.38, 5th all-time; Sydney Gillis, Andover, 12.91; Rachel Annino, Andover, 12.94; Katie Mullett, Londonderry, 12.97; Hannah Ameen, Andover, 12.97; Brianna Coviello, North Andover, 12.98;

Hand-timed: Sydney Gillis, Andover, 12.6; Cammie Little, Phillips, 12.6

200 Meters

Cammie Little, Phillips, 25.79, 10th all-time; Jenna Smolag, North Andover, 26.46; Kristen Bourque, Londonderry, 26.78; Abbie Pustis, Andover, 26.79; Michelle Gencorelli, Andover, 26.80;

Hand-timed: Jenna Smolag, North Andover, 25.9; Cammie Little, Phillips, 26.2

400 Meters

McKenna Kilian, Pentucket, 59.30; Caroline Shipley, Phillips, 59.44; Danielle Gajewski, Timberlane, 59.67; Paige Wesolowski, Pentucket, 59.79; Taylor DePalo, Central, 60.07

Hand-timed: Kimball, 60.0; McKenna Kilian, Pentucket, 60.2

800 Meters

Amanda Szymanski, Londonderry, 2:16.31, 4th all-time; Kylie Regan, Central, 2:17.80, 15th all-time; Nicole Roberts, North Reading, 2:20.26; Kristen Tilley, Windham, 2:20.66; Jackie Solimine, Haverhill, 2:21.0; Morgan McGrath, Londonderry, 2:21.95

Mile

Kylie Regan, Central, 5:10.0, 24th all-time; Jackie Solimine, Haverhill, 5:13.60, 31st all-time; Marissa Porter, Pentucket, 5:13.67; Anoush Shehadeh, Phillips, 5:14.67 (4:51.44, 1,500); Riley Gilmore, Haverhill, 5:15.16

2-mile

Anoush Shehadeh, Phillips 11:07.70 (10:18.41, 3,000), 15th all-time; Riley Gilmore, Haverhill, 11:09.84, 17th all-time; Danielle Voke, North Andover, 11:31.39; Morgan Sansing, Pinkerton, 11:33.78 (11:29.78, 3,200); Jackie Solimine, Haverhill, 11:39.6

Pole Vault

Ali Attenasio, Pentucket, 11-0, tied 3rd all-time; Maddie Arndt, Central, 10-6, tied 6th all-time; Melanie Packard, Londonderry, 10-0, tied 10th all-time; Julia Valenti, North Reading, 9-9; Natalie Howes, Londonderry, 9-6

100 High Hurdles

Cole Godzinski, North Reading, 15.28, 8th all-time; Lizzie Kobelski, Andover, 15.77; Melissa Mackey, Central, 15.97; Hannah Chapman, Andover, 16.06; Brianna Gagnon, Central, 16.25

Hand-timed: Cole Godzinski, North Reading, 15.3; Hannah Chapman, Andover, 15.8

300 Low Hurdles

Crystal Peatfield, Salem, 49.08; Katelyn Suprenant, Pelham, 49.42; Brooke Paradis, Pelham, 50.91

Hand-timed: Crystal Peatfield, Salem, 48.7; Katelyn Suprenant, Pelham, 49.7

400 low hurdles

Jillian Gamache, Andover, 67.82; Katie Equi, Central, 68.12; Mary Lavery, North Andover, 68.36; Molly Lennon, Andover, 68.51

Hand-timed: Katie Equi, Central, 67.9; Mary Lavery, North Andover, 68.4

Shot put

Cassie Kobelski, Andover, 39-2; 9th all-time; Emily Murray, North Reading, 38-4.5, 13th all-time; Patty Driscoll, Londonderry, 36-1.75; Ryan MacRae, Andover, 35-8; Katie McManus, North Andover, 35-2

javelin

Natalie Howes, Londonderry, 116-7; Andrea Blanchard, Haverhill, 110-5; Danielle Donovan, Salem, 108-1; Andrea Pennock, Andover, 101-1; Sandy Guenther, Londonderry, 100-3

Discus

Erika Johnson, Central, 109-0; Ryan MacRae, Andover, 107-8; Emily Murray, North Reading, 106-9; Kayla Watson, Pinkerton, 105-6; Aneisha Berrios, Lawrence, 104-1

High jump

Catherine Flaherty, North Andover, 5-2; Olivia Burke, Salem, 5-2; Abigail Taylor, Andover, 5-1; Eladia Cespedes, Methuen, 5-0; Brianna Gagnon, Central, 5-0; Emily Mills, Central, 5-0; McKenna Kilian, Pentucket, 5-0; Michaela Taffe, Timberlane, 5-0; Emily Swanson, Timberlane, 5-0

Long jump

Hannah Chapman, Andover, 17-1; Elise Macowski, North Reading, 16-9.5; Olivia Burke, Salem, 16-8; Emily Visconti, North Reading, 16-4; Michaela Blackwell, Pinkerton, 16-3.5

Triple jump

Hannah Chapman, Andover, 36-6.75, 9th all-time; Brianna Coviello North Andover, 34-11; Lauren MacGregor, Salem, 34-10.5; Katie Equi, Central, 34-6.5; Olivia Burke, Salem, 34-5

4x100 relay

Londonderry (Katie Mullett, Kristen Bourque, Mikki Murphy-Woo, Yorgeliz Ortiz), 50.02, 19th all-time; Andover, 50.57; Phillips, 50.86; North Andover, 50.98; Central, 52.66

Hand-timed: Andover 51.0, Londonderry 51.0

4x400 relay

Central (Alexa Poulin, Katie Equi, Kylie Regan, Taylor DePalo), 4:06.72; Londonderry, 4:07.03; North Andover, 4:08.85; Timberlane, 4:10.31; Phillips, 4:11.20

4x800 relay

Londonderry (Sydney Lagueux, Madison McKivergan, Morgan McGrath, Amanda Szymanski) 9:19.89, all-time area record; Andover 10:00.29; Timberlane 10:00.38, Haverhill 10:03.7

About the honor roll

Statistics are through Saturday

Statistics are compiled by Michael Muldoon. Coaches can e-mail corrections to mmuldoon@eagletribune.com