EagleTribune.com, North Andover, MA

January 13, 2013

Area High School Schedule for Jan. 13-20


The Eagle-Tribune

---- — Today’s Games

Boys Basketball

Notre Dame at Mystic Valley, 2:30 p.m.

Girls Basketball

Notre Dame at Mystic Valley, 1 p.m.; Methuen at Beverly, 3 p.m.

Boys Indoor Track

Windham and Merrimack at UNH, 11 a.m.; Londonderry and Pelham at UNH, 6 p.m.

Girls Indoor Track

Windham at UNH, 11 a.m.; Londonderry, Pelham at UNH, 6 p.m.

Monday, January 14

Girls Gymnastics

Keene at Pinkerton, 7 p.m.; Bishop Guertin at Salem, 7 p.m.; Andover at Lowell, 7:30 p.m.; Central Catholic at North Andover, 7:30 p.m.

Boys Hockey

Gloucester at Methuen, 5 p.m.

Girls Hockey

Central Catholic at Stoneham, 4 p.m.

Indoor Track

Lawrence at Methuen, 4 p.m.

Boys Skiing

St. John’s Prep at Andover, 3:30 p.m.; Haverhill at North Andover, 3:30 p.m.

Boys Swimming

B.C. High at Andover, 4 p.m.

Tuesday, January 15

Boys Basketball

Fellowship Christian at Northeast, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Whittier, 5 p.m.; North Reading at Amesbury, 6:30 p.m.; Hamilton-Wenham at Georgetown, 6:30 p.m.; Pinkerton at Keene, 6:30 p.m.; Pelham at St. Thomas, 6:30 p.m.; Pentucket at Ipswich, 6:30 p.m.; Nashua North at Timberlane, 6:30 p.m.; Billerica at Lawrence, 7 p.m.; Tewksbury at Andover, 7 p.m.; Dracut at North Andover, 7 p.m.; Haverhill at Methuen, 7 p.m.; Salem at Nashua South, 7 p.m.; Somersworth at Sanborn, 7 p.m.

Girls Basketball

Northeast at Fellowship Christian; Whittier at Notre Dame, 5 p.m.; PMA at Greater Lawrence, 5:30 p.m.; Georgetown at Hamilton-Wenham, 6:30 p.m.; Ipswich at Pentucket, 6:30 p.m.; Keene at Pinkerton, 7 p.m.; Andover at Tewksbury, 7 p.m.; Nashua South at Salem, 7 p.m.; Timberlane at Nashua North, 7 p.m.; Amesbury at North Reading, 7 p.m.; Methuen at Haverhill, 7 p.m.; North Andover at Dracut, 7 p.m.

Boys Hockey

Bishop Fenwick at North Reading, 6 p.m.

Girls Indoor Track

Pentucket at Ipswich, 3:30 p.m.

Girls Skiing

Masconomet at North Andover, 3:30 p.m.; Haverhill at Andover, 3:30 p.m.

Boys Swimming

North Andover at Central Catholic, 3:30 p.m.; Andover at Xaverian, 4 p.m.

Wednesday, January 16

Boys Basketball

Governor’s Academy at Phillips, 3:30 p.m.; St. Sebastian at Brooks, 5 p.m.

Girls Basketball

Brooks at Beaver Country Day, 4 p.m.; Phillips at Thayer, 4:45 p.m.; Sanborn at Somersworth, 6 p.m.

Girls Gymnastics

Andover at Billerica, 5 p.m.

Boys Hockey

Alvirne at Timberlane, 3:50 p.m.; Phillips at St. Sebastian, 4:15 p.m.; Rivers at Brooks, 4:15 p.m.; Haverhill at Methuen, 5 p.m.; Londonderry at Concord, 5:15 p.m.; Somersworth at Windham-Pelham, 6 p.m.; Central Catholic at Waltham, 7 p.m.; North Andover at Medford, 7 p.m.; Pinkerton at Trinity, 7:30 p.m.; Westford at Andover, 8:10 p.m.; Nashua South at Salem, 8:10 p.m.; Lexington at Whittier, 8:10 p.m.

Girls Hockey

Tilton at Brooks, 2:30 p.m.; Lawrence Academy at Phillips, 5:15 p.m.; Billerica at Andover, 7:30 p.m.; Methuen-Tewksbury at Lincoln-Sudbury, 8 p.m.; Winchester at Central Catholic, 8:20 p.m.

Indoor Track

North Andover at Andover, 3:30 p.m.; Greater Lawrence at Lynn Tech, 6 p.m.; North Reading at Amesbury, 6:45 p.m.

Boys Skiing

Phillips at St. Paul’s, 2 p.m.; Andover, Haverhill and St. John’s Prep at North Andover, 3:30 p.m.

Girls Skiing

Phillips at St. Paul’s, 2 p.m.

Coed Swimming

Greater Lawrence at Blue Hills, 3 p.m.

Boys Swimming

Central Catholic at Burlington, 4:30 p.m.; Pelham, Windham at Bedford, 6:30 p.m.

Girls Swimming

Pelham, Windham at Bedford, 6:30 p.m.

Wrestling

Tabor at Phillips, 3:15 p.m.; Georgetown at Brooks, 3:30 p.m.; Whittier at Greater Lawrence, 4 p.m.; Windham at Souhegan, 6 p.m.; Londonderry at Salem, 6 p.m.; Pelham at Bow, 6 p.m.; Timberlane at Pinkerton, 6:30 p.m.; Lawrence at Methuen, 7 p.m.; Lowell at North Andover, 7 p.m.; Andover at Dracut, 7 p.m.; Tewksbury at Haverhill, 7 p.m.; Chelmsford at Central Catholic, 7 p.m.; Greater Lowell at Pentucket, 7 p.m.

Thursday, JanuarY 17

Boys Basketball

Northeast at Notre Dame, 5 p.m.; Greater Lowell at Pentucket, 6:30 p.m.; Sanborn at Hillsboro-Deering, 7 p.m.

Girls Basketball

Minuteman at Whittier, 5 p.m.; Notre Dame at Northeast, 5:30 p.m.; Greater Lawrence at Notre Dame-Tyngsboro, 5:30 p.m.; Greater Lowell at Haverhill, 7 p.m.; Andover at North Andover, 7 p.m.

Girls Gymnastics

Bishop Guertin at Londonderry, 7 p.m.

Indoor Track

Central Catholic at Lowell, 3:30 p.m.

Girls Skiing

Austin Prep at North Andover, 3:30 p.m.; Masconomet at Andover, 3:30 p.m.; Manchester at Haverhill, 3:30 p.m.

Swimming

North Reading at Manchester, 8 p.m.

Friday, January 18

Boys Basketball

North Shore at Fellowship Christian, 4 p.m.; Beaver Country Day at Brooks, 4:15 p.m.; Concord at Pinkerton, 6:30 p.m.; Oyster River at Pelham, 6:30 p.m.; Manchester at Pentucket, 6:30 p.m.; St. Mary’s at Whittier, 6:30 p.m.; Windham at Plymouth, 6:30 p.m.; Lowell at Central Catholic, 7 p.m.; Georgetown at North Reading, 7 p.m.; North Andover at Andover, 7 p.m.; Londonderry at Keene, 7 p.m.; Billerica at Haverhill, 7 p.m.; Salem at Dover, 7 p.m.; Lawrence at Methuen, 7 p.m.; Timberlane at Bishop Guertin, 7 p.m.

Girls Basketball

Fellowship Christian at North Shore; Greater Lawrence at Northeast, 5 p.m.; Lynn Tech at PMA 5:30 p.m.; Pelham at Oyster River, 6:30 p.m.; Pinkerton at Concord, 6:30 p.m.; Plymouth at Windham, 6:30 p.m.; North Reading at Georgetown, 6:30 p.m.; Pentucket at Manchester, 6:30 p.m.; Central Catholic at Lowell, 7 p.m.; Salem at Dover, 7 p.m.; Hillsboro-Deering at Sanborn, 7 p.m.; Bishop Guertin at Timberlane, 7 p.m.; Haverhill at Lawrence, 7 p.m.; Methuen at Billerica, 7 p.m.

w Keene at Londonderry, 7 p.m.

Boys Gymnastics

Andover at Braintree, 7 p.m.

Boys Hockey

Brooks at Groton, 4:15 p.m.; Thayer at Phillips, 6:30 p.m.

Coed Swimming

Lynn Tech at Greater Lawrence, 3:30 p.m.

Boys Swimming

Andover at Lowell, 3:30 p.m.; Haverhill at Chelmsford, 3:30 p.m.; Bishop Guertin at Londonderry, 4:30 p.m.; Timberlane, Sanborn at Salem, 5 p.m.

Girls Swimming

Sanborn, Timberlane at Salem; Bishop Guertin at Londonderry, 4:30 p.m.

Wrestling

Peabody at North Reading-Lynnfield, 6:30 p.m.; Haverhill at Greater Lowell, 7 p.m.

Saturday, January 19

Boys Basketball

Brooks at Suffield, 3:30 p.m.; Innovation at Notre Dame, 5 p.m.; Deerfield at Phillips, 5:45 p.m.

Girls Basketball

Innovation at Notre Dame, 2 p.m.; Tilton at Brooks, 3:30 p.m.; Phillips at Deerfield, 4:15 p.m.; Notre Dame at Pentucket, 5 p.m.

Girls Gymnastics

North Andover at Methuen, 5 p.m.

Boys Hockey

Windham-Pelham at Bow; Andover at Central Catholic, 1 p.m.; Haverhill at Boston Latin, 3 p.m.; St. Thomas at Pinkerton, 4 p.m.; Holderness at Brooks, 4 p.m.; Phillips at Nobles, 4:45 p.m.; Salem at Bishop Brady, 5:30 p.m.; Spaulding at Timberlane, 5:40 p.m.; Amesbury-Whittier at North Reading, 7 p.m.; Trinity at Londonderry, 7:50 p.m.; Methuen at Tewksbury, 7:55 p.m.; North Andover at Concord-Carlisle, 8 p.m.; Pentucket-Georgetown at Masconomet, 8 p.m.

Girls Hockey

Andover at Methuen-Tewksbury, 12 p.m.; Phillips at St Mark’s, 1:30 p.m.

Indoor Track

Haverhill and Wilbraham at Phillips, 3:30 p.m.

Swimming

Phillips at NMH, 3:45 p.m.; Hamilton-Wenham at North Reading, 7 p.m.

Wrestling

Londonderry at Timberlane Invitational, 8 a.m.; Lawrence at Springfield, 8:30 a.m.; Spaulding at Salem, 9 a.m.; Pelham and Windham at John Stark, 9 a.m.; Methuen at Holliston, 10 a.m.; Central Catholic at Whittier, 10 a.m.; Greater Lawrence, Georgetown at Winchester, 10 a.m.; North Andover at Westford, 10 a.m.; North Reading-Lynnfield at Triton, 10 a.m.; Wilmington at Pentucket, 10 a.m.; Phillips at Roxbury Latin, 10:45 a.m.; Alvirne at Pinkerton, 2 p.m.; Brooks at BB&N, 2:30 p.m.

Sunday, January 20

Boys Basketball

Shawsheen at North Reading, 3:30 p.m.

Girls Basketball

North Andover at Masconomet, 4 p.m.

Girls Hockey

Central Catholic at Winchester, 5 p.m.

Boys Indoor Track

Pelham, Sanborn and Windham at UNH, 11 a.m.; Londonderry, Pinkerton, Salem and Timberlane at UNH, 3:30 p.m.

Girls Indoor Track

State Division 3 Relays at Reggie Lewis Center; Pelham, Sanborn, Windham at UNH, 11 a.m.; Londonderry, Pinkerton, Salem, Timberlane at UNH, 3:30 p.m.

Boys Swimming

Windham at Pelham, 8 p.m.

Girls Swimming

Windham at Pelham, 6:30 p.m.