EagleTribune.com, North Andover, MA

September 29, 2013

Area Games


The Eagle-Tribune

---- — Today’s Game

Boys Soccer

Dracut at Central Catholic, 7:30 p.m.

Tomorrow’s Games

Boys Cross Country

Lowell Catholic at Greater Lawrence, 4 p.m.

Girls Cross Country

Lowell Catholic at Greater Lawrence, 4 p.m.

Field Hockey

Malden at North Reading, 3:45 p.m.; Central Catholic at Tewksbury, 3:45 p.m.; Manchester at Pentucket, 3:45 p.m.; Andover at Lowell, 4 p.m.; Londonderry at Nashua North, 4 p.m.; Salem at Bishop Guertin, 4 p.m.; Dover at Timberlane, 4 p.m.; North Andover at Lawrence, 5 p.m.; Windham at Portsmouth, 5:30 p.m.; Pinkerton at Manchester Central, 6:15 p.m.; Methuen at Haverhill, 7 p.m.; Georgetown at Triton, 7 p.m.

Golf

Timberlane at Dover, 3:15 p.m.; Manchester Central at Salem, 3:15 p.m.; Methuen at Haverhill, 3:30 p.m.; Pelham at Hillsboro-Deering, 4 p.m.

Boys Soccer

Franklin at Pelham, 4 p.m.

Girls Soccer

North Reading at Malden, 3:45 p.m.; Presentation of Mary at Lynn Tech, 5 p.m.

Girls Volleyball

Malden at Lawrence, 5 p.m.; Haverhill at Somerville, 5:15 p.m.; Lynnfield at North Andover, 5:30 p.m.; Masconomet at Andover, 6 p.m.; Melrose at Central Catholic, 6 p.m.; Exeter at Londonderry, 6 p.m.; Pelham at Souhegan, 6 p.m.; Timberlane at Alvirne, 6:30 p.m.

Tuesday, Oct. 1

Boys Cross Country

Windham at ConVal, 4 p.m.; Londonderry at Bedford, 4 p.m.; Exeter at Salem, 4 p.m.; Timberlane at Manchester Memorial, 4 p.m.

Girls Cross Country

Windham at ConVal, 4 p.m.; Londonderry at Bedford, 4 p.m.; Exeter at Salem, 4 p.m.; Timberlane at Manchester Memorial, 4 p.m.

Field Hockey

Hopkinton at Sanborn, 4 p.m.; Somersworth at Pelham, 4 p.m.

Golf

North Andover at Dracut, 3 p.m.; Concord at Londonderry, 3:15 p.m.; Sanborn at John Stark, 3:30 p.m.; Andover at Chelmsford, 3:30 p.m.; Windham at Pembroke, 3:30 p.m.; Tewksbury at Methuen, 3:30 p.m.; North Reading at Georgetown, 3:30 p.m.

Boys Soccer

Greater Lawrence at Northeast Metro; Haverhill at Andover, 3:45 p.m.; North Andover at Methuen, 3:45 p.m.; Newburyport at Georgetown, 3:45 p.m.; Pentucket at Ipswich, 3:45 p.m.; Whittier at Chelsea, 4 p.m.; Milford at Windham, 4 p.m.; Salem at Timberlane, 4 p.m.; Pelham at Sanborn, 4 p.m.; North Reading at Rockport, 6 p.m.; Billerica at Lawrence, 7:30 p.m.

Girls Soccer

Central Catholic at Dracut, 3:30 p.m.; Andover at Haverhill, 3:45 p.m.; Georgetown at Newburyport, 3:45 p.m.; Rockport at North Reading, 3:45 p.m.; Methuen at North Andover, 3:45 p.m.; Ipswich at Pentucket, 3:45 p.m.; Timberlane at Salem, 4 p.m.

Girls Swimming

North Andover at Lowell, 3:30 p.m.; Chelmsford at Haverhill, 3:30 p.m.; Andover at Billerica, 3:30 p.m.; Dracut at Methuen, 3:30 p.m.

Girls Volleyball

Northeast Metro at Lawrence, 4 p.m.; Whittier at Greater Lowell, 4 p.m.

Wednesday, Oct. 2

Boys Cross Country

Lowell at Haverhill, 3:30 p.m.; North Reading at Ipswich, 3:30 p.m.; Methuen at Dracut, 3:30 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 3:30 p.m.; Georgetown at Manchester, 3:45 p.m.; Amesbury at Pentucket, 3:45 p.m.; Whittier at Greater Lawrence, 4 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 4 p.m.

Girls Cross Country

North Andover at Haverhill, 3:30 p.m.; North Reading at Ipswich, 3:30 p.m.; Methuen at Dracut, 3:30 p.m.; Central Catholic at Chelmsford, 3:30 p.m.; Georgetown at Manchester, 3:45 p.m.; Acton-Boxboro at Pentucket, 3:45 p.m.; Nazareth at Presentation of Mary, 4 p.m.; Whittier at Greater Lawrence, 4 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 4 p.m.

Field Hockey

Phillips at Governor’s Academy, 3 p.m.; Brooks at Thayer Academy, 3:15 p.m.; North Reading at Amesbury, 3:45 p.m.; Pentucket at Georgetown, 3:45 p.m.; Haverhill at Lowell, 4 p.m.; Merrimack at Pinkerton, 4 p.m.; Londonderry at Salem, 4 p.m.; Bedford at Timberlane, 4 p.m.; Lawrence at Chelmsford, 4:30 p.m.; Andover at North Andover, 6 p.m.; Methuen at Central Catholic, 7:30 p.m.

Golf

Tewksbury at North Andover, 3 p.m.; Billerica at Central Catholic, 3 p.m.; Prospect Mountain at Pelham, 3:30 p.m.; Haverhill at Andover, 3:30 p.m.; North Reading at Ipswich, 3:30 p.m.; Dracut at Lawrence, 4 p.m.

Boys Soccer

Thayer Academy at Brooks, 3:15 p.m.; Bridgton Academy at Phillips, 4 p.m.

Girls Soccer

Brooks at Thayer Academy, 3:15 p.m.; Mystic Valley at Greater Lawrence, 4 p.m.; Lebanon at Windham, 4 p.m.; Lynn Tech at Whittier, 4 p.m.; Minuteman at Presentation of Mary, 4 p.m.; Sanborn at Pelham, 4 p.m.

Girls Swimming

Notre Dame at Central Catholic, 3:30 p.m.

Girls Volleyball

North Reading at Masconomet, 4 p.m.; Milford at Windham, 5 p.m.; Andover at Lawrence, 5 p.m.; Winnacunnet at Pinkerton, 5:30 p.m.; Timberlane at Spaulding, 5:30 p.m.; North Andover at Lowell, 5:30 p.m.; Salem at Merrimack, 6 p.m.; Manchester West at Pelham, 6 p.m.; Methuen at Haverhill, 6:30 p.m.

Thursday, Oct. 3

Field Hockey

Windham at ConVal, 4 p.m.; Sanborn at Derryfield, 4 p.m.

Golf

Haverhill at Central Catholic, 3 p.m.; Andover at Tewksbury, 3:30 p.m.; Dracut at Methuen, 3:30 p.m.; Manchester at North Reading, 3:30 p.m.; Pentucket at Masconomet, 3:30 p.m.

Boys Soccer

Hanover at Pinkerton, 3:30 p.m.; Andover at Billerica, 3:45 p.m.; Manchester at Pentucket, 3:45 p.m.; Sanborn at Raymond, 4 p.m.; Salem at Londonderry, 4 p.m.; Methuen at Lawrence, 4 p.m.; Greater Lawrence at Minuteman, 4 p.m.; Georgetown at Triton, 7 p.m.

Girls Soccer

Exeter at Pinkerton, 3:30 p.m.; North Andover at Central Catholic, 3:45 p.m.; Triton at Georgetown, 3:45 p.m.; Pentucket at Manchester, 3:45 p.m.; Greater Lowell at Whittier, 4 p.m.; Londonderry at Salem, 4 p.m.; Billerica at Andover, 7 p.m.

Girls Volleyball

Presentation of Mary at Fellowship Christian, 4 p.m.; Whittier at Mount Alvernia, 5 p.m.

Friday, Oct. 4

Boys Cross Country

Sanborn at Belmont, 4 p.m.

Girls Cross Country

Sanborn at Belmont, 4 p.m.

Field Hockey

Lynnfield at North Reading, 3:45 p.m.; Georgetown at Masconomet, 3:45 p.m.; Rockport at Pentucket, 3:45 p.m.; Methuen at Lowell, 4 p.m.; Central Catholic at Bishop Fenwick, 4 p.m.; Pelham at Windham, 4 p.m.

Football

Winnisquam at Pelham, 7 p.m.; Pentucket at Newburyport, 7 p.m.; Chelmsford at Andover, 7 p.m.; Pinkerton at Manchester Memorial, 7 p.m.; Londonderry at Concord, 7 p.m.; Georgetown at Ipswich, 7 p.m.; Haverhill at Methuen, 7 p.m.; Manchester West at Salem, 7 p.m.; Tewksbury at Lawrence, 7 p.m.; Masconomet at North Reading, 7 p.m.; North Andover at Dracut, 7 p.m.; Keene at Timberlane, 7 p.m.

Golf

North Andover at Chelmsford, 3 p.m.; Central Catholic at Billerica, 3 p.m.; Lowell at Haverhill, 3:30 p.m.; Lawrence at Lowell, 4 p.m.

Boys Soccer

Whittier at Mystic Valley, 4 p.m.

Girls Soccer

Northeast Metro at Greater Lawrence, 4 p.m.; Sanborn at Pembroke, 4 p.m.; Peabody at Methuen, 4 p.m.

Girls Swimming

Central Catholic at Billerica, 3:30 p.m.; Haverhill at North Andover, 3:30 p.m.; Andover at Lowell, 3:30 p.m.

Girls Volleyball

Shawsheen Valley at Greater Lawrence, 4 p.m.; North Reading at Hamilton-Wenham, 4 p.m.; Whittier at Mystic Valley, 4 p.m.; Bedford at Timberlane, 5 p.m.; Londonderry at Salem, 5:30 p.m.; Chelmsford at North Andover, 5:30 p.m.; Hollis-Brookline at Pinkerton, 6 p.m.; Central Catholic at Billerica, 6 p.m.; Pelham at Windham, 6 p.m.; Methuen at Andover, 6 p.m.; Lowell at Haverhill, 6:30 p.m.

Saturday, Oct. 5

Boys Cross Country

Battle of the Border, 10 a.m.; Brooks at Milton Academy, 3 p.m.; Choate at Phillips, 4:45 p.m.

Girls Cross Country

Battle of the Border , 10 a.m.; Brooks at Milton Academy, 3:30 p.m.; Choate at Phillips, 4:45 p.m.

Field Hockey

Everett at Lawrence, 11 a.m.; Brooks at Middlesex, 3 p.m.; Choate at Phillips, 4:45 p.m.; Central Catholic at Acton-Boxborough, 7 p.m.

Football

Greater Lawrence at Greater Lowell, 2 p.m.; Milford at Windham, 2:30 p.m.; Northeast Metro at Whittier, 2:30 p.m.; ConVal at Sanborn, 3 p.m.; Brooks at St. George’s, 4:30 p.m.; Choate at Phillips, 7 p.m.

Boys Soccer

Whittier at Marblehead, 3 p.m.; Brooks at Middlesex, 3 p.m.; Methuen at Andover, 3:45 p.m.; Alvirne at Londonderry, 4 p.m.; Manchester Central at Salem, 4 p.m.; Central Catholic at Catholic Memorial, 4 p.m.; Pelham at Windham, 4 p.m.; Choate at Phillips, 4:45 p.m.

Girls Soccer

Pelham at Windham, 2 p.m.; Salem at Manchester Central, 3 p.m.; Brooks at Middlesex, 3 p.m.; Pinkerton at Keene, 4 p.m.; Choate at Phillips, 4:45 p.m.; Andover at Lincoln/Sudbury, 7 p.m.

Girls Swimming

Notre Dame at Methuen, 3:30 p.m.

Girls Volleyball

Choate at Phillips, 4:45 p.m.

Sunday, Oct. 6

Girls Soccer

North Andover at Central Catholic, 7:30 p.m.