BC-SOC--WCup Qualifying Glance,2793

2022 World Cup Qualifying Glance

By The Associated Press

All Times EDT

NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN

FINAL ROUND

Top three teams qualify

Fourth-place team advances to intercontinental playoff

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Mexico;3;2;1;0;4;2;7
Canada;3;1;2;0;5;2;5
United States;3;1;2;0;5;2;5
Panama;3;1;2;0;4;1;5
Costa Rica;3;0;2;1;1;2;2
Honduras;3;0;2;1;2;5;2
El Salvador;3;0;2;1;0;3;2
Jamaica;3;0;1;2;2;6;1

Thursday, Oct. 7

At Austin, Texas

United States vs. Jamaica, 7:30 p.m.<

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Costa Rica, 8:05 p.m.<

At Mexico City

Mexico vs. Canada, 9:40 p.m.<

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Panama, 10:05 p.m.<

Sunday, Oct. 10

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. El Salvador, 6 p.m.<

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Canada, 6 p.m.<

At Panama City, Panama

Panama vs. United States, 6 p.m.<

At Mexico City

Mexico vs. Honduras, 6:45 p.m.<

Wednesday, Oct. 13

At Columbus, Ohio

United States vs. Costa Rica, 7 p.m.<

At Toronto

Canada vs. Panama, 7:30 p.m.<

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Jamaica. 8:05 p.m.<

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Mexico, 10:05 p.m.<

Friday, Nov. 12

Canada vs. Costa Rica

Honduras vs. Panama

El Salvador vs. Jamaica

United States vs. Mexico<

Tuesday, Nov. 16

Canada vs. Mexico

Costa Rica vs. Honduras

Panama vs. El Salvador

Jamaica vs. United States<

Thursday, Jan. 27, 2022

Honduras vs. Canada

United States vs. El Salvador

Costa Rica vs. Panama

Jamaica vs. Mexico<

Sunday, Jan. 30, 2022

Canada vs. United States

Honduras vs. El Salvador

Mexico vs. Costa Rica

Panama vs. Jamaica<

Wednesday, Feb. 2, 2022

El Salvador vs. Canada

United States vs. Honduras

Mexico vs. Panama

Jamaica vs. Costa Rica<

Thursday, March 24, 2022

Costa Rica vs. Canada

Panama vs. Honduras

Jamaica vs. El Salvador

Mexico vs. United States<

Sunday, March 27, 2022

Canada vs. Jamaica

Honduras vs. Mexico

El Salvador vs. Costa Rica

United States vs. Panama<

Wednesday, March 30, 2022

Panama vs. Canada

Jamaica vs. Honduras

Mexico vs. El Salvador

Costa Rica vs. United States

EUROPE

Winners qualify

Second-place teams advance to European playoffs

along with two best Nations League group winners that did not qualify

GROUP A

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Portugal;5;4;1;0;11;4;13
Serbia;5;3;2;0;12;7;11
Luxembourg;4;2;0;2;5;8;6
Ireland;5;0;2;3;5;8;2
Azerbaijan;5;0;1;4;3;9;1

Saturday, Oct. 9

At Baku, Azerbaijan

Azerbaijan vs. Ireland, noon<

At Luxembourg

Luxembourg vs. Serbia, 2:45 p.m.<

Tuesday, Oct. 12

At Sao Joao da Venda, Portugal

Portugal vs. Luxembourg, 2:45 p.m.

At Belgrade, Serbia

Serbia vs. Azerbaijan, 2:45 p.m.


GROUP B

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Spain;6;4;1;1;13;5;13
Sweden;4;3;0;1;7;3;9
Greece;4;1;3;0;5;4;6
Kosovo;5;1;1;3;3;9;4
Georgia;5;0;1;4;2;9;1

Saturday, Oct. 9

At Batumi, Georgia

Georgia vs. Greece, noon

At Stockholm

Sweden vs. Kosovo, noon<

Tuesday, Oct. 12

At Pristina, Kosovo

Kosovo vs. Georgia, 2:45 p.m.<

At Stockholm

Sweden vs. Greece, 2:45 p.m.


GROUP C

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Italy;6;4;2;0;12;1;14
Switzerland;4;2;2;0;4;1;8
Northern Ireland;4;1;2;1;4;3;5
Bulgaria;5;1;2;2;3;6;5
Lithuania;5;0;0;5;1;13;0

Saturday, Oct. 9

At Vilnius, Lithuania

Lithuania vs. Bulgaria, 9 a.m.<

At Geneva

Switzerland vs. Northern Ireland, 2:45 p.m.<

Tuesday, Oct. 12

At Sofia, Bulgaria

Bulgaria vs. Northern Ireland, 2:45 p.m.

At Vilnius, Lithuania

Lithuania vs. Switzerland, 2:45 p.m.


GROUP D

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
France;6;3;3;0;8;3;12
Ukraine;5;0;5;0;6;6;5
Finland;4;1;2;1;4;5;5
Bosnia-Herz.;4;0;3;1;5;6;3
Kazakhstan;5;0;3;2;5;8;3

Saturday, Oct. 9

At Nur-Sultan, Kazakhstan

Kazakhstan vs. Bosnia-Herzegovina, 9 a.m.

At Helsinki, Finland

Finland vs. Ukraine noon

Tuesday, Oct. 12

At Astana, Kazakhstan

Kazakhstan vs. Finland, 10 a.m.

At Lviv, Ukraine

Ukraine vs. Bosnia-Herzegovina, 2:45 p.m.<


GROUP E

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Belgium;6;5;1;0;21;4;16
Czech Republic;5;2;1;2;8;7;7
Wales;4;2;1;1;5;5;7
Belarus;5;1;0;4;6;15;3
Estonia;4;0;1;3;6;15;1

Friday, Oct. 8

At Prague, Czech Republic

Czech Republic vs. Wales, 2:45 p.m.<

At Tallinn, Estonia

Estonia vs. Belarus, 2:45 p.m.<

Monday, Oct. 11

At Gomel, Belarus

Belarus vs. Czech Republic, 2:45 p.m.

At Tallinn, Estonia

Estonia vs. Wales, 2:45 p.m.<

Tuesday, Oct. 12

At Be'er Sheva, Israel

Israel vs. Moldova, 2:45 p.m.


GROUP F

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Denmark;6;6;0;0;22;0;18
Scotland;6;3;2;1;9;5;11
Israel;6;3;1;2;14;11;10
Austria;6;2;1;3;9;13;7
Faeroe Islands;6;1;1;4;4;14;4
Moldova;6;0;1;5;3;18;1

Saturday, Oct. 9

At Glasgow, Scotland

Scotland vs. Israel, noon<

At Torshavn, Faeroe Islands

Faeroe Islands vs. Austria, 2:45 p.m.

At Chisinau, Moldova,

Moldova vs. Denmark, 2:45 p.m.<

Tuesday, Oct. 12

At Copenhagen, Denmark

Denmark vs. Austria, 2:45 p.m.


GROUP G

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Netherlands;6;4;1;1;22;6;13
Norway;6;4;1;1;12;5;13
Turkey;6;3;2;1;16;13;11
Montenegro;6;2;2;2;8;9;8
Latvia;6;1;2;3;7;10;5
Gibraltar;6;0;0;6;3;25;0

Friday, Oct. 8

At Gibraltar

Gibraltar vs. Montenegro, 2:45 p.m.<

At Riga, Latvia

Latvia vs. Netherlands, 2:45 p.m.<

At Istanbul, Turkey

Turkey vs. Norway, 2:45 p.m.<

Monday, Oct. 11

At Riga, Latvia

Latvia vs. Turkey, 2:45 p.m.<

At Rotterdam, Netherlands

Netherlands vs. Gibraltar, 2:45 p.m.<

At Oslo, Norway

Norway vs. Montenegro, 2:45 p.m.


GROUP H

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Croatia;6;4;1;1;8;1;13
Russia;6;4;1;1;10;4;13
Slovakia;6;2;3;1;7;5;9
Slovenia;6;2;1;3;4;7;7
Malta;6;1;1;4;6;11;4
Cyprus;6;1;1;4;1;8;4

Friday, Oct. 8, 2010

At Larnaca, Cyprus

Cyprus vs. Croatia, 2:45 p.m.<

At Ta'Qali, Malta

Malta vs. Slovenia, 2:45 p.m.<

At Kazan, Russia

Russia vs. Slovakia, 2:45 p.m.<

Monday, Oct. 11

At Osijek, Croatia

Croatia vs. Slovakia, 2:45 p.m.<

At Larnaca, Cyprus

Cyprus vs. Malta, 2:45 p.m.<

At Maribor, Slovenia

Slovenia vs. Russia, 2:45 p.m.


GROUP I

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
England;6;5;1;0;18;2;16
Albania;6;4;0;2;10;6;12
Poland;6;3;2;1;19;8;11
Hungary;6;3;1;2;12;10;10
Andorra;6;1;0;5;4;14;3
San Marino;6;0;0;6;1;24;0

Saturday, Oct. 9

At Andorra La Vella, Andorra

Andorra vs. England, 2:45 p.m.<

At Budapest, Hungary

Hungary vs. Albania, 2:45 p.m.<

At Warsaw, Poland

Poland vs. San Marino, 2:45 p.m.

Tuesday, Oct. 12

At Tirana, Albania

Albania vs. Poland, 2:45 p.m.<

At London

England vs. Hungary, 2:45 p.m.<

At San Marino

San Marino vs. Andorra, 2:45 p.m.


GROUP J

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Germany;6;5;0;1;17;2;15
Armenia;6;3;2;1;7;9;11
Romania;6;3;1;2;9;6;10
North Macedonia;6;2;3;1;11;6;9
Iceland;6;1;1;4;6;14;4
Liechtenstein;6;0;1;5;2;15;1

Friday, Oct. 8

At Hamburg, Germany

Germany vs. Romania, 2:45 p.m.<

At Reykjavik, Iceland

Iceland vs. Armenia, 2:45 p.m.<

At Vaduz, Liechtenstein

Liechtenstein vs. North Macedonia, 2:45 p.m.<

Monday, Oct. 11

At Reykjavik, Iceland

Iceland vs. Liechtenstein, 2:45 p.m.<

At Skopje, North Macedonia

North Macedonia vs. Germany, 2:45 p.m.<

At Bucharest, Romania

Romania vs. Armenia, 2:45 p.m.

SOUTH AMERICA

Top four teams qualify

Fifth place advances to playoff

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Brazil;8;8;0;0;19;2;24
Argentina;8;5;3;0;15;6;18
Uruguay;9;4;3;2;13;10;15
Ecuador;9;4;1;4;16;11;13
Colombia;9;3;4;2;16;16;13
Paraguay;9;2;5;2;9;11;11
Peru;9;2;2;5;8;17;8
Chile;9;1;4;4;9;12;7
Bolivia;9;1;3;5;12;22;6
Venezuela;9;1;1;7;5;15;4

Thursday, Oct. 7

At Asuncion, Paraguay

Paraguay vs. Argentina, 7 p.m.<

At Montevideo, Uruguay

Uruguay vs. Colombia, 7 p.m.<

At Caracas, Venezuela

Venezuela vs. Brazil, 7:30 p.m.<

At Guayaquil, Ecuador

Ecuador vs. Bolivia, 8:30 p.m.<

At Lima, Peru

Peru vs. Chile, 9 p.m.<

Sunday, Oct. 10

At La Paz, Bolivia

Bolivia vs. Peru, 4 p.m.<

At Caracas, Venezuela

Venezuela vs. Ecuador, 4:30 p.m.<

At Barranquilla, Colombia

Colombia vs. Brazil, 5 p.m.<

At Buenos Aires, Argentina

Argentina vs. Uruguay, 7:30 p.m.<

At Santiago, Chile

Chile vs. Paraguay, 8 p.m.<

Thursday, Oct. 14

At La Paz, Bolivia

Bolivia vs. Paraguay, 4 p.m.<

At Barranquilla, Colombia

Colombia vs. Ecuador, 5 p.m.<

At Buenos Aires, Argentina

Argentina vs. Peru, 7:30 p.m.<

At Santiago, Chile

Chile vs. Venezuela, 8 p.m.<

At Manaus, Brazil

Brazil vs. Uruguay, 8:30 p.m.


ASIA

THIRD ROUND

Top two teams in each group qualify

Third-place teams advance

GROUP A

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Iran;2;2;0;0;4;0;6
South Korea;2;1;1;0;1;0;4
Utd Arab Emir.;2;0;2;0;1;1;2
Syria;2;0;1;1;0;1;1
Lebanon;2;0;1;1;0;1;1
Iraq;2;0;1;1;0;3;1

Thursday, Oct. 7

Iraq vs. Lebanon

South Korea vs. Syria

United Arab Emirates vs. Iran<

Tuesday, Oct. 12

Iran vs. South Korea

Syria vs. Lebanon

United Arab Emirates vs. Iraq<

Thursday, Nov. 11

Iraq vs. Syria

Lebanon vs. Iran

South Korea vs. United Arab Emirates<

Thursday, Nov. 16

Iraq vs. South Korea

Lebanon vs. United Arab Emirates

Syria vs. Iran<

Thursday, Jan. 27, 2022

Iran vs. Iraq

South Korea vs. Lebanon

United Arab Emirates vs. Syria<

Tuesday, Feb. 1, 2022

Iran vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Iraq

Syria vs. South Korea<

Thursday, March 24, 2022

Iraq vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Syria

South Korea vs. Iran<

Tuesday, March 29, 2022

Iran vs. Lebanon

Syria vs. Iraq

United Arab Emirates vs. South Korea


GROUP B

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Australia;2;2;0;0;4;0;6
Saudi Arabia;2;2;0;0;4;1;6
Japan;2;1;0;1;1;1;3
Oman;2;1;0;1;1;1;3
Vietnam;2;0;0;2;1;4;0
China;2;0;0;2;0;4;0

Thursday, Oct. 7

Australia vs. Oman

China vs. Vietnam

Saudi Arabia vs. Japan<

Tuesday, Oct. 12

Japan vs. Australia

Oman vs. Vietnam

Saudi Arabia vs. China<

Thursday, Nov. 11

Australia vs. Saudi Arabia

China vs. Oman

Vietnam vs. Japan<

Thursday, Nov. 16

China vs. Australia

Oman vs. Japan

Vietnam vs. Saudi Arabia<

Thursday, Jan. 27, 2022

Australia vs. Vietnam

Japan vs. China

Saudi Arabia vs. Oman<

Tuesday, Feb. 1, 2022

Japan vs. Saudi Arabia

Oman vs. Australia

Vietnam vs. China<

Thursday, March 24, 2022

Australia vs. Japan

China vs. Saudi Arabia

Vietnam vs. Oman<

Tuesday, March 29, 2022

Japan vs. Vietnam

Oman vs. China

Saudi Arabia vs. Australia


AFRICA

SECOND ROUND

Group winners advance

GROUP A

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Algeria;2;1;1;0;9;1;4
Burkina Faso;2;1;1;0;3;1;4
Niger;2;1;0;1;4;4;3
Djibouti;2;0;0;2;2;12;0

Oct. 6-9

Algeria vs. Niger

Djibouti vs. Burkina Faso<

Oct. 10-12

Niger vs. Algeria

Burkina Faso vs. Djibouti

GROUP B

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Tunisia;2;2;0;0;5;0;6
Zambia;2;1;0;1;2;3;3
Equatorial Guinea;2;1;0;1;1;3;3
Mauritania;2;0;0;2;1;3;0

Oct. 6-9

Equatorial Guinea vs. Zambia

Tunisia vs, Mauritania<

Oct. 10-12

Mauritania vs. Tunisia

Zambia vs. Equatorial Guinea

GROUP C

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Nigeria;2;2;0;0;4;1;6
Liberia;2;1;0;1;1;2;3
Cape Verde;2;0;1;1;2;3;1
Cent. Afr. Republic;2;0;1;1;1;2;1

Oct. 6-9

Liberia vs. Cape Verde

Nigeria vs. Central African Republic<

Oct. 10-12

Cape Verde vs. Liberia

Central African Republic vs. Nigeria

GROUP D

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Ivory Coast;2;1;1;0;2;1;4
Cameroon;2;1;0;1;3;2;3
Malawi;2;1;0;1;1;2;3
Mozambique;2;0;1;1;0;1;1

Oct. 6-9

Cameroon vs. Mozambique

Malawi vs. Ivory Coast<

Oct. 10-12

Ivory Coast vs. Malawi

Mozambique vs. Cameroon<

GROUP E

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Mali;2;1;1;0;1;0;4
Kenya;2;0;2;0;1;1;2
Uganda;2;0;2;0;0;0;2
Rwanda;2;0;1;1;1;2;1

Oct. 6-9

Mali vs. Kenya

Rwanda vs. Uganda<

Oct. 10-12

Kenya vs. Mali

Uganda vs. Rwanda

GROUP F

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Libya;2;2;0;0;3;1;6
Egypt;2;1;1;0;2;1;4
Gabon;2;0;1;1;2;3;1
Angola;2;0;0;2;0;2;0

Angola vs. Gabon

Egypt vs. Libya<

Oct. 10-12

Gabon vs. Angola

Libya vs. Egypt

GROUP G

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
South Africa;2;1;1;0;1;0;4
Ethiopia;2;1;0;1;1;1;3
Ghana;2;1;0;1;1;1;3
Zimbabwe;2;0;1;1;0;1;1

Oct. 6-9

Ethiopia vs. South Africa

Ghana vs. Zimbabwe<

Oct. 10-12

South Africa vs. Ethiopia

Zimbabwe vs. Ghana

GROUP H

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Senegal;2;2;0;0;5;1;6
Namibia;2;1;1;0;2;1;4
Republic of Congo;2;0;1;1;2;4;1
Togo;2;0;0;2;0;3;0

Oct. 6-9

Senegal vs. Namibia

Togo vs. Republic of Congo<

Oct. 10-12

Namibia vs. Senegal

Republic of Congo vs. Togo

GROUP I

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Guinea-Bissau;2;1;1;0;5;3;4
Morocco;1;1;0;0;2;0;3
Guinea;1;0;1;0;1;1;1
Sudan;2;0;0;2;2;4;0

Oct. 6-9

Morocco vs. Guinea-Bissau

Sudan vs. Guinea<

Oct. 10-12

Guinea vs. Sudan

Guinea-Bissau vs. Morocco

GROUP J

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Tanzania;2;1;1;0;4;3;4
Benin;2;1;1;0;2;1;4
Dem. Rep. of Congo;2;0;2;0;2;2;2
Magadascar;2;0;0;2;2;4;0

Oct. 6-9

Democratic Republic of Congo vs. Madagascar

Tanzania vs. Benin<

Oct. 10-12

Benin vs. Tanzania

Madagascar vs. Democratic Republic of Congo

Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Trending Video

Recommended for you