Area Boys Leaders

100 Meters

Micah Peterson, Sanborn, 11.26; Sean Roselle, Andover, 11.32; Kevin Chen, Andover, 11.40; Steven Jackson, Central, 11.41; Joshua Johnston, Pinkerton, 11.41; Kaleb Jones, Andover, 11.54

200 Meters

Hamza Naveed, Andover, 22.31, 15th all-time; Raymond Gorzela, Andover, 22.89; Micah Peterson, Sanborn, 23.18; Christian Ehlers, Sanborn, 23.30; Jadyn Ruimwjik, Pinkerton, 23.45; Nico Buccieri, Pinkerton, 23.79

400 Meters

Hamza Naveed, Andover, 51.97; George Papoulis, Haverhill 52.17; Sam Lanternier, Pinkerton, 52.80; Christian Ehlers, Sanborn, 53.44; Ryan Lynch, Pinkerton, 53.65; Eric Rosario, Methuen, 53.79

800 Meters

John St. Hilaire, Methuen, 2:00.7; Cameron Simes, Haverhill, 2:02.4; Edward Quezada, Lawrence, 2:03.5; Fernando Damota, Methuen, 2:03.8; Austin Smith, Pinkerton, 2:04.58; Noah Davis, Pinkerton, 2:04.25

Mile

James Busi, Timberlane, 4:34.96; Jeff Reddy, Pinkerton, 4:36.13; John Gorton, Phillips, 4:36.4 (4:15, 1,500); Austin Smith, Pinkerton 4:36.91 (4:35.31, 1,600); Christian White, Haverhill, 4:37.4; Matt Robinson, Pinkerton, 4:39.63

2-mile

Nick Sevilla, Pinkerton, 9:49.80; Zach Frahlich, North Andover, 9:54.6; Cam Pavao, Methuen, 9:56.0; Tom Hanlon, Pinkerton, 9:57.12; Edward Quezada, Lawrence, 9:58.4; Matt Robinson, Pinkerton, 10:03.05 (9:59.57, 3,200)

Pole Vault

Joe Vetere, Andover, 13-0; Isaiah Backels, Pinkerton, 12-6; Erick Duffy, North Andover, 12-0; Jonathan Mendonca, Central, 11-6; Derek Davies, Londonderry, 11-6

110 High Hurdles

Sebastian Silveira, Andover, 14.44, 3rd all-time; Sean Caveney, Andover, 14.68, 8th all-time; Starlin Ortiz, Londonderry, 15.16; Andrew Matteucci, Andover, 15.19; Justin Mantrana, Andover, 15.52; Zachary Kryzynski, Central, 15.78; T.J. Urbanik, Pinkerton, 15.84

300 Intermediate Hurdles

Sean Caveney, Andover, 40.59; Sebastian Silveira, Andover, 41:01; T.J. Urbanik, Pinkerton, 41.38; Trevor Guay, Londonderry, 42.08

400 Intermediate hurdles

Sean Caveney, Andover, 55.44, 3rd all-time; Connor Donovan, Methuen, 58.84; Andrew Ingersoll, Haverhill, 59.50

Shot Put

Noah Joyce, Central, 49-7; Kyle Whittaker, Methuen, 48-1; Noah Ward, Phillips, 47-5.25; Abraham Kann, Haverhill, 46-5.5; Yanni Falaras, North Andover, 46-4; Brian Davis, North Andover, 45-9

Javelin

Jack Pettis, Haverhill, 155-4; Kyle Faucher, Timberlane, 152-10; T.J. Urbanik, Pinkerton, 146-8; Matt Iacoviello, North Andover, 140-2

Discus

Noah Ward, Phillips, 151-7; Joe Staudt, North Andover, 143-3; Brian Davis, North Andover, 138-0; Abraham Kann, Haverhill, 135-5; Austin Clough, Sanborn, 130-10; Noah Joyce, Central, 129-10; David Morales, Lawrence, 127-6

High Jump

Starlin Ortiz, Londonderry, 6-8, tied 4th all-time; Jonathan Rodriguez, Andover, 6-4; Gage Alicea, Haverhill, 6-0; Owen Jordan, North Andover, 6-0; Zachary Kryzynski, Central, 6-0; Eric Fairweather, Londonderry, 6-0; Anthony Christian, North Andover, 6-0

Long Jump

Starlin Ortiz, Londonderry, 21-1; Jared Hannon, Pelham, 20-8; Juan Cintron, Central, 20-6.25; Matt Manteiga, North Andover, 20-3.5; Dozie Onwuka, Haverhill, 20-2; Peter Kwakye, Methuen, 19-8

Triple Jump

Sebastian Silveira, Andover, 42-11.5; Kellan Brouder, Pelham, 42-6; Dozie Onwuka, Haverhill, 42-1; Noah Malhi, Pentucket, 41-3.5; Joe Halpin, Pelham, 40-7.5; Mykhel Walker, Central, 39-8.5

Pentathlon

Juan Cintron, Central, 2,623; Conor Abraham, Central, 2,388; Drew Duchemin, Central, 2,326

4x100 relay

Andover, (Kevin Chen, Kaleb Jones, Raymond Gorzela, Sean Roselle) 44.23; Pinkerton 44.84; Central 45.70; Haverhill 46.03

4x400 relay

Methuen (John St. Hilaire, Eric Rosario, Devin Allen, Fernando Damota) 3:29.3; Haverhill 3:33.44; Pinkerton 3:34.53; Londonderry, 3:35.07; Central 3:39.01

4x800 relay

Methuen (Fernando Damota, Devin Allen, John St. Hilaire, Matt Marchand) 8:05.45; Timberlane, 8:14.09; Andover 8:41.51

Area Girls Leaders

100 Meters

Yorgelis Ortiz, Londonderry, 12.68, 21st all-time; Nicole Alves, Pinkerton, 13.02; Grace Stanton, Haverhill, 13.09; Michelle Gencorelli, Andover, 13.13; Brianna Warnick, Pinkerton, 13.16; Michaela Blackwell, Pinkerton, 13.24

200 Meters

Wileshka Samuel, Methuen, 25.98, tied 18th all-time; Michelle Gencorelli, Andover, 26.25; Camille Little, Phillips, 26.46; Nicole Alves, Pinkerton, 26.58; Yorgelis Ortiz, Londonderry, 26.63; Michaela Blackwell, Pinkerton, 26.85

400 Meters

Elise Renahan, Timberlane, 61.27; Taylor DePalo, Central, 61.28; Hannah Lansberry, Andover, 62.99; Amanda Devine, Andover, 63.25

800 Meters

Sarah Rothmann, Andover, 2:20.81; Carmen Bongo, Phillips, 2:20.97; Meghan Tarr, Timberlane, 2:28.10; Morgan Sansing, Pinkerton, 2:30.27; Molly Thomas, Haverhill, 2:30:93

Mile

Sarah Rothmann, Andover, 5:21.50; Peyton McGovern, Phillips 5:21.74 (4:57, 1,600); Morgan Sansing, Pinkerton, 5:23.93 (5:22.06, 1,600); Maison D’Amelio, Pinkerton, 5:31.63; Jenna Solimine, Haverhill, 5:35.75; Meredith Griffin, North Reading, 5:36.2

2-mile

Jillian Lemieux, Haverhill, 11:53.42; Catrina Crowe, Methuen, 12:01.73; Kristen Tilley, Windham, 12:02.21 (11:58.05, 3,200)

Pole Vault

Skyler Goss, Pelham, 12-0, tied 2nd all-time; Julia Valenti, North Reading, 11-6, 4th all-time; Natalie Howes, Londonderry, 10-6, tied 11th all-time; Jordan Dufresne, Londonderry, 9-6; Rachel Larkin, Londonderry, 9-6

100 High Hurdles

Skyler Goss, Pelham, 15.50, 11th all-time; Hannah Chapman, Andover, 16.11; Brianna Deloury, Andover, 16.48; Michaela Sliney, Haverhill, 17.17

300 Intermediate Hurdles

Brooke Paradis, Pelham, 48.45; Katelyn Surprenant, Pelham, 48.98; Charli Jarvis, Phillips, 49.04; Lexy Freiere, Londonderry, 53.23

400 Intermediate hurdles

Emily Carmichael, Central, 70.35; Grace McDowell, Central, 72.98; Isabella Silveira, Andover, 73.50

Shot Put

Rakel Tavitian, Haverhill, 36-4; Alexa Layne, North Andover, 34-9; Michelle Fredericks, Timberlane, 33-3

Javelin

Natalie Howes, Londonderry, 132-1, all-time area record; old record Lauren Berg, Central Catholic, 130-7, 2009; Erin Logee, Andover, 107-6; Kelsey Magoon, Salem, 105-10; Katelin Clifton, Salem, 97-2; Maddie Nelson, Pentucket, 90-11; Cassie Apkarian, Pelham, 90-6; Sara Hunt, Sanborn, 90-6

Discus

Erika Johnson, Central, 106-3; Kayla Watson, Pinkerton, 104-2; Alexa Layne, North Andover, 101-8.5; Alanna Eshbach, Pelham, 98-10; Cassie Apkarian, Pelham, 98-5

High Jump

Catherine Flaherty, North Andover, 5-2; Brianna Deloury, Andover, 5-2; McKenna Kilian, Pentucket, 5-2; Yorgeliz Ortiz, Londonderry, 5-2; Casey McCarroll, Andover, 5-0; Eladia Cespedes, Methuen, 5-0; Drea Grieco, Andover, 5-0; Paige Dunlevy, Central, 5-0; Siobhan Mitchell, Pentucket, 5-0; Katie Giusti, Pentucket, 5-0

Long Jump

Cole Godzinski, North Reading, 17-3; Skyler Goss, Pelham, 17-1.25; McKenna Kilian, Pentucket, 16-10; Yorgelis Ortiz, Londonderry, 16-8.5; Sammy Shea, Andover, 16-1; Hannah Chapman, Andover, 16-0.5

Triple Jump

Hannah Chapman, Andover, 36-4.5, tied 11th all-time; Skyler Goss, Pelham, 34-9.25; Cole Godzinski, North Reading, 34-2; Sara Clark, Andover, 33-11.75; Yorgelis Ortiz, Londonderry, 33-8; Katy Nippert, Salem, 33-10

4x100 relay

Londonderry (Natalie Howes, Yorgelis Ortiz, Andrea Wooldridge, Ellie Goodspeed), 51.89; Pinkerton, 51.90; Pelham 52.39; Haverhill 52.53; Methuen 52.84; Central 54.40

4x400 relay

Pelham (Kate Surprenant. Shaylynn Harrington, Morgan Walsh, Brooke Paradis) 4:12.49; Andover 4:16.75; Central 4:17.18; Pentucket 4:20.2; Londonderry 4:23.3; Methuen 4:24.1; Haverhill 4:24.77

4x800 relay

Andover (Sarah Rothmann, Catherine Donovan, Colleen Mullins, Emily Rothmann) 10:07.40; Haverhill 10:20.62

NOTE: Doesn’t include Tuesday meets.

About Honor Roll

The track honor roll and “Track Talk” are compiled by Michael Muldoon (mmuldoon@eagletribune.com). Follow him on Twitter at @MullyET.

Track Talk: Cintron struts stuff at pentathlon

Central Catholic junior Juan Cintron placed fourth at the MSTCA pentathlon in Hingham, a new event which I’d love to see catch on. He scored 2,623 points: 17.12 hurdles, 5-3.5 high jump, 28-9.5 shot put, 19-6 long jump, 5:04.59 1,500.

Raider teammates Conor Abraham (2,388) and Drew Duchemin (2,326) also competed.

Not there to see it

Andover was at the Nashua North Invitational where Londonderry’s Natalie Howes broke Lauren Berg of Central Catholic’s six-year-old area discus record. But Berg, the Andover throws coach, wasn’t present due to a death in the family.

Battle of sprint titans

In winning the 200 meters at Saturday’s Nashua North Invitational, Andover’s Hamza Naveed not only ran the 15th fastest time in area history (22.31) but he also defeated Zakari Jenkins of Nashua North, the 2014 New England 200-meter champion, who was runner-up in 22.40. Prior to his 200 win, Naveed captured the 400 meters in an area-leading 51.97, while Jenkins won the 100 meters.

Encouraging words

Haverhill coach Mike Maguire relayed this story about 50-year area track coach Ernie Perry, who died last week:

“The last I saw him was at Philips. It was right after (his son) E.J. was hired to be the football coach at Andover. I told him how happy I was that he got the job and he responded, ‘It’s where he belongs, just like you belong coaching track in Haverhill, making a difference where you’re from.’ Those words meant a lot to me.”

Trending Video

Recommended for you