100 METERS

Delia Barbanti, Andover, 12.36, 4th all-time; Trinity Tapper, North Andover, 12.67, 20th all-time; Jodi Parrott, Andover, 12.73, tied 25th all-time; Autumn Aronofsky, Salem, 12.73, tied 25th all-time; Victoria Kadiri, Phillips, 12.75; Ava Nassar, North Andover, 12.79; Taylor Sawyer, Windham, 13.06; Brianna Hill, Haverhill, 13.07

200 METERS

Delia Barbanti, Andover, 25.38, 7th all-time; Amelia Graves, Pinkerton, 26.48; Lillie Cooper, Phillips, 26.48; Syeira Campbell, Pentucket, 26.52; Trinity Tapper, North Andover, 26.59; Katharine Duren, Central, 26.93; Victoria Kadiri, Phillips, 27.04; Gwenyth Dahlinger, Pelham, 27.24; Sarah Padellaro, Timberlane, 27.27

400 METERS

Syeira Campbell, Pentucket, 58.48, 15th all-time; Lillie Cooper, Phillips, 58.82, 21st all-time; Sarah Padellaro, Timberlane, 59.27; Autumn Aronofsky, Salem, 60.00; Julianna Kennedy, Andover, 60.62; Courtney Dalke, North Andover, 60.89; Delani Dorsey, Haverhill, 61.58; Ava Trapp, Andover, 61.72

800 METERS

Sara Fragione, Methuen, 2:18.65; Silvia Caddell, Salem, 2:20.36; Delani Dorsey, Haverhill, 2:20.51; Macy Graves, Pinkerton, 2:20.66; Abby Mastromonaco, North Andover, 2:23.33; Kayla DiBenedetto, Andover, 2:25.32; Sadie Cheston-Harris, Phillips, 2:27.04; Leyla Kvaternik, North Andover, 2:27.05

MILE

Avery Scully, Sanborn, 5:18.88 (5:17.04, 1,600); Abby Mastromonaco, North Andover, 5:21.92; Phoebe Rubio, Pentucket, 5:24.27; Meghan Cross, Pinkerton, 5:27.80; Nicole Major, Andover, 5:28.24; Sara Fragione, Methuen, 5:29.51; Leyla Kvaternik, North Andover, 5:30.29; Gabby DeRoche, Haverhill, 5:30.87

2-MILE

Meghan Cross, Pinkerton, 11:17.21 (11:13.30, 3,200); Avery Scully, Sanborn, 11:25.62 (11:21.67, 3,200); Nicole Major, Andover, 11:38.32; Leyla Kvaternik, North Andover, 11:50.06; Abby Mastromonaco, North Andover, 11:59.73; Gabby DeRoche, Haverhill, 12:17.6; Kelsey Seamans, Central, 12:24.7; Janessa Nault, Central, 12:27.13

100-METER HURDLES

Katharine Duren, Central, 14.61, all-time area record; Jayla Kitchings, Haverhill, 14.77, 4th all-time; Jodi Parrott, Andover, 15.24, 11th all-time; Katya Rojco, Salem, 15.70, tied 21st all-time; Tessa Conrardy, Phillips, 15.89; Myra Bhathena, Phillips/Andover, 15.93; Madi Krohto, Pentucket, 16.27; Maddy Silveira, Phillips/Andover, 16.50; Sarah Lavery, North Andover, 16.54

300-METER HURDLES

Amelia Graves, Pinkerton, 46.13, 15th all-time; Myra Bhathena, Phillips/Andover, 46.64; Katya Rojco, Salem, 46.94; Megan O’Brien, Pinkerton, 48.20; Tessa Conrardy, Phillips, 48.58; Emma Joel, Andover, 49.11

400-METER HURDLES

Carla Bouchrouche, Central, 66.76; Amelia Graves, Pinkerton, 68.38; Meghan Dellea, Haverhill, 72.32; Deangeliz Urena, Methuen, 73.36; Claudia Miner, Haverhill, 73.45

LONG JUMP

Jodi Parrott, Andover, 20-3, all-time area record; Jayla Kitchings, Haverhill, 18-10, 4th all-time; Rachel Brimmer, North Andover, 18-8, tied 5th all-time; Trinity Tapper, North Andover, 18-4, 8th all-time; Ava Nassar, North Andover, 18-1; 11th all-time; Emma Martin, North Andover, 18-0.5, 12th all-time; Emily Rubio, Pentucket, 17-10.75, 16th all-time

HIGH JUMP

Sarah Lavery, North Andover. 5-8, 3rd all-time; Madi Krohto, Pentucket, 5-2; Emily Lesburt, Pinkerton, 5-2; Carolina Weatherall, Phillips, 5-0; Jodi Parrott, Andover, 5-0; Alessandra Antonelli, North Andover, 5-0; Taylor Sawyer, Windham, 5-0; Emily Rubio, Pentucket, 5-0; Hannah Ehlers, Sanborn, 5-0; Hannah Powers, Andover, 5-0

TRIPLE JUMP

Rachel Brimmer, North Andover, 36-3, 16th all-time; Katharine Duren, Central, 35-6.5; Kaylen LaChapelle, Sanborn, 35-4.25; Melanie Cheung, Phillips, 35-3.5; Emma Martin, North Andover, 34-8.5; Shannon Carroll, Central, 34-7.5; Kassie Brink, Andover, 34-5.25; Kiera Suh, Phillips/Andover, 33-6

POLE VAULT

Olivia Foster, Andover, 8-6; Julia Sergeant, Andover, 8-6; Hannah Monahan, Windham, 8-1; Jane Freund, North Andover, 8-0

SHOT PUT

Victoria Kadiri, Phillips, 34-3.5; Becca Olsen, Sanborn, 34-2; Emily Grant, North Andover, 33-4; Geraldine Gomez-Mendez, Methuen, 33-1; Molly Savory, North Andover, 31-11; Tara Thompson, Haverhill, 31-7; Adrianna Buccieri, Pinkerton, 31-6

DISCUS

Serena Liu, Phillips, 105-7; Adrianna Buccieri, Pinkerton, 101-9; Emily Grant, North Andover, 101-1; Mackenzie Guthrie, North Andover, 97-2; Ellie Morris, Sanborn, 93-4; Caitlin Byrne, North Andover, 93-0; Becca Olsen, Sanborn, 92-3; Gina Albano, Haverhill, 92-4; Geraldine Gomez-Mendez, Methuen, 92-0

JAVELIN

Amelia Graves, Pinkerton, 115-7; Courtney Collibee, Central, 112-0; Emily DeMinico, Central, 109-7; Laura Olson, Andover, 106-10; Serena Liu, Phillips, 105-4; Samantha Franks, Pinkerton, 104-8; Monet Rodriguez, Lawrence, 99-7; Kaley Enright, Pentucket, 98-3

PENTATHLON

Emily Rubio, Pentucket, 2,561; Emma Martin, North Andover, 2,169

4x100 RELAY

Andover (Haley Traub, Julianna Kennedy, Delia Barbanti, Jodi Parrott) 50.39; Phillips, 50.59; Pinkerton, 50.73; Haverhill, 50.73; North Andover, 51.23; Windham, 52.29; Pentucket, 52.34

4x400 RELAY

Andover (Grace Dunn, Ava Trapp, Julianna Kennedy, Delia Barbanti) 4:05.45; Salem, 4:05.66; Pinkerton, 4:06.67; Phillips, 4:10.16; Methuen, 4:16.46; Pentucket, 4:16.96; Central, 4:19.01

4x800 RELAY

North Andover (Aisling Callahan, Abby Mastromonaco, Katie Sullivan, Courtney Dalke) 9:54.31; Andover, 10:11.52; Salem 10:32.03; Pinkerton, 10:32.13

WHIRLAWAY HONOR ROLL

The Whirlaway Track Honor Roll is compiled by Michael Muldoon. E-mail corrections to him at mmuldoon@eagletribune.com.